Poslanecká sněmovna dnes schválila novelu zákona o kompenzačním bonusu, který připraví krajské a obecní kasy o dalších více než 15 mld. korun. Svaz měst a obcí ČR vyzývá vládu, aby kompenzovala tuto ztrátu jednorázovou dotací pro obce v minimální výši 1000 Kč na každého obyvatele. Příkladem pro vládu může být Rakousko, které připravilo balíček pomoci obcím a městům ve výši 1 mld. eur, což odpovídá přímé dotaci 3000 Kč na obyvatele.

„Stát sice kompenzuje podnikatelům dopady pandemie, ale připraví je zároveň o práci! V situaci, kdy prakticky každý den vláda ukrajuje z příjmů obcí a kdy naprosto netušíme, s čím budeme hospodařit, by se do velkých investic pustil jen úplný blázen. Rovnice je přitom jednoduchá: když obce nemohou investovat, nemohou dát práci firmám a živnostníkům. Výsledkem bude skomírající ekonomika a tratit budeme všichni,“ říká předseda Svazu měst a obcí  ČR a starosta Kyjova František Lukl.

Dalším citelným zásahem do obecních kas bude protikrizový daňový balíček, jehož součástí je snížení DPH z 15 % na 10 % u ubytovacích služeb a vstupného na kulturní a sportovní akce, včetně vstupného na sportoviště. Pokud jej poslanci schválí, přijdou obce odhadem o další miliardu v roce 2020 a 2021.

Obce proto navrhují, aby jim stát rychle doplnil chybějící zdroje a garantoval, že zastaví legislativní chaos. Řešením může být jednorázová nároková dotace ve výši minimálně 1000 Kč/obyvatele.

Příkladem pro vládu může být sousední Rakousko, které 25. května představilo balíček pomoci obcím a městům ve výši 1 mld. euro (27 mld. Kč). Má být k dispozici do 31.12.2021 a podporuje nejrůznější investice, například do škol, školek, domovů důchodců, kulturních institucí nebo dokonce veřejné dopravy. Klíčem pro rozdělení mezi jednotlivé obce je právě počet obyvatel.

„Naši rakouští sousedé si uvědomují, že obce jsou největšími investory v zemi, a proto musí být jejich investiční síla zachována. Zatímco našim obcím stát bere, v Rakousku naopak dává. V dubnu nám premiér Babiš i ministryně Schillerová slíbili, že nebudou nijak zasahovat do daňových příjmů obcí, a zároveň vypíšou dotační tituly a zjednoduší administrativu žádostí i čerpání. Zatím jsme svědky bezprecedentního ukrajování obecních peněz a nenaplněných slibů,“ dodává Radka Vladyková, ředitelka SMO ČR.

/zr/

K foto:

Ani úterní vyvěšení černých vlajek na radnicích, magistrátech a krajských úřadech, což mělo být tichým protestem obcí, měst a krajů proti konstrukci financování kompenzačního bonusu pro OSVČ a společníky malých společností s ručením omezeným, který by byl vyplácen ze sdílených daní s výrazným dopadem na rozpočtové určení daní, Poslaneckou sněmovnu nezviklalo.Většinou hlasů odmítla návrh Senátu, na jehož základě by kompenzační bonus byl hrazen ze státního rozpočtu, a schválila původní vládní návrh.

Ilustrační foto: archiv

 

 

Jak se orientovat v právních pojmech a nepřekročit hranici trestní odpovědnosti, to poradí zastupitelům, radním, starostům i hejtmanům odborníci na semináři Zastupitel v právu. Sérii vzdělávacích seminářů pro komunální politiky připravily společně hned čtyři instituce: Česká advokátní komora, Nejvyšší státní zastupitelství, Svaz měst a obcí ČR a Sdružení místních samospráv ČR.

Ambicí pořadatelů je usnadnit voleným zástupcům obcí, měst i krajů jejich náročnou a odpovědnou práci a zlepšit jejich orientaci ve složitých právních problémech. Dozvědí se, kam sahá jejich odpovědnost v rozhodovacích procesech a také, jak jednat, aby se nedostali do střetu s trestním právem.

Starostové jsou nejdůvěryhodnější a nejlépe hospodařící subjekty v republice, jak ukázal nejeden průzkum,“ říká předseda Svazu a starosta Kyjova František Lukl a pokračuje, „musíme udělat vše proto, aby měli co nejvíc informací o svých zákonných povinnostech, ale i právech. Čím širší bude jejich právní povědomí, tím lépe budou vědět, jak minimalizovat rizika spojená s výkonem své funkce.“

„Rádi starostům a dalším zastupitelům s orientací v naší právní džungli pomůžeme, považujeme to za svou stavovskou povinnost. Lektorský tým ČAK je velmi zkušený a rozhodně má auditoriu co sdělit. Čím širší bude právní povědomí zastupitelů, tím lépe budou vykonávat svou funkci. Iniciátorem celé akce je Česká advokátní komora v součinnosti s Unií obhájců. V té souvislosti je třeba zdůraznit, že Unie obhájců danou problematiku dlouhodobě pečlivě a na základě veřejně přístupných dat sleduje,“ doplňuje předseda ČAK Vladimír Jirousek.

 

Nejvyšší státní zastupitelství představí nedávno zpracovanou analýzu, která přiblíží fakta o případech, v nichž figurují volení funkcionáři samospráv. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman k tomu dodává: „Věřím, že námi prezentovaná čísla uvedou na pravou míru některé zkreslené představy, které kolují ohledně role veřejné žaloby ve vztahu ke komunálním zastupitelům. Jsem rád, že NSZ stálo na počátku celé myšlenky na tuto vzdělávací akci.“

Seminář proběhne ve třech termínech, kromě 24. září a to bude 17. října 2019 v Justičním areálu Na Míčánkách v Praze a 7. listopadu 2019 v sídle veřejného ochránce práv v Brně.  Mezi přednášejícími se vystřídá řada odborníků, například Marie Kostruhová z Odboru veřejné správy, dozoru a kontroly Ministerstva vnitra ČR, zástupce akademické obce Martin Richter, advokátka Jana Zwyrtrek Hamplová a advokáti Tomáš Sokol a Petr Toman nebo náměstek nejvyššího státního zástupce Jiří Pavlík.*

 

Po pátečním dopoledním jednání mimořádného XVI. sněmu Svazu měst a obcí ČR, které se uskutečnilo ve Španělském sále Pražského hradu, byli téhož dne odpoledne a na stejném místě oceněni vítězové svazové soutěže Nejlepší starosta 2014–2018.

Soutěž Nejlepší starosta 2014–2018 pod záštitou prezidenta republiky Miloše Zemana na závěr volebního období historicky podruhé uspořádal Svaz měst a obcí ČR. Cílem soutěže je vybrat starosty a primátory, kteří se v daném volebním období nejvíc zasloužili o rozvoj svého města či obce, zlepšili např. jejich infrastrukturu, životní prostředí, podmínky pro podnikání či informovanost občanů, a svou prací tak přispěli ke zvýšení kvality života obyvatel České republiky.

V soutěži bylo přes dvě stě představitelů měst a obcí. Soutěžící hodnotila odborná porota tvořená ze zástupců státní správy, akademické sféry i soukromého sektoru. Posuzovala jejich osobní přínos pro město či obec, přístup k funkci starosty či primátora a rovněž výsledky jejich činnosti. Vítězové kromě diplomu dostali cenu z českého ručně tvarovaného skla, který věnovala společnost ArtCristal Bohemia Velký Osek.

VÝSLEDKY SOUTĚŽE NEJLEPŠÍ STAROSTA 2014–2018

Kraj Vysočina – Ing. Lukáš Vlček (město Pacov)

Jihomoravský kraj – Jaromír Repík (město Vracov)

Zlínský kraj – Mgr. Jaroslav Šlechta (obec Košíky)

Olomoucký kraj – Ivana Dvořáková (město Němčice nad Hanou)

Středočeský kraj – Ing. Jan Slabý (město Neveklov)

Liberecký kraj – Jiří Hauzer (město Osečná)

Pardubický kraj – Mgr. Bc. David Šimek (město Svitavy)

Královéhradecký kraj – Ing. Pavel Louda (město Nový Bydžov)

Ústecký kraj – Mgr. Bc. Radek Reindl (město Podbořany)

Městské části a městské obvody statutárních měst – Mgr. Jitka Synková (Praha 17)

Karlovarský kraj – Alexandr Terek (město Horní Slavkov)

Plzeňský kraj – Ing. Michaela Opltová (obec Kozolupy)

Jihočeský kraj – Mgr. Pavel Eybert (město Chýnov)

Moravskoslezský kraj – Ing. Petr Vícha (město Bohumín)

 

CENA VEŘEJNOSTI

Obec do 1000 obyvatel – Jan Sviták (obec Prysk)

Obec 1001-10 000 obyvatel – Mgr. Herbert Pavera (obec Bolatice)

Obec nad 10 000 obyvatel – Ing. Petr Vokřál (statutární město Brno)

 

ZVLÁŠTNÍ OCENĚNÍ PŘEDSEDY SMO ČR FRANTIŠKA LUKLA ZA PŘÍNOS SVAZU MĚST A OBCÍ ČR A MÍSTNÍ SAMOSPPRÁVĚ

Ing. Oldřich Vlasák – statutární město Hradec Králové

IN MEMORIAM Mgr. Květa Halanová – město Jílové u Prahy

Jiří Životský – obec Sokolnice

Generálními partnery soutěže Nejlepší starosta 2014-2018 byly společnosti ČEZ a D.A.S. Rechtsschutz AG. Hlavním partnerem Mastercard Česká republika. Partnery pak společnosti Česká spořitelna, Ekolamp, Občanům s projektem Kapku šetřím, Škoda Auto a Wolters Kluwer ČR. Mediálním partnerem byl časopis InS. Odbornou garanci měla společnost CRIF - Czech Credit Bureau.*

/zr/

K foto:

Titulem Nejlepší starosta 2014–2018 byla oceněna i práce starosty města Pacov Lukáše Vlčka (na snímku vpravo). Ocenění přebíral mj. z rukou prezidenta republiky Miloše Zemana, předsedy vlády ČR Andreje Babiše a ministryně obchodu Marty Novákové

Foto: facebookový profil Lukáše Vlčka

 

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2021 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down