V Pantheonu Národního muzea v Praze byly včera odpoledne vyhlášeny výsledky soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Jejím celostátním vítězem se stal Havlíčkův Brod, který tak obdržel i titul Historické město roku 2020. V rámci vyhlášení výsledků soutěže byla předána také další ocenění, mimo jiné rovněž Cena časopisu Moderní obec. Ta patří městu Holešov ve Zlínském kraji.

Zřizovateli  Ceny za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón jsou Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS ČMS), Ministerstvo kultury ČR a Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Spolupořadatelem včerejšího vyhlášení výsledků soutěže byl i Český národní komitét ICOMOS (Mezinárodní rady památek a sídel).

Cena pro celostátního vítěze soutěže sestává z monumentálního uměleckého díla z českého křišťálu vyrobeného firmou Rűckl Crystal, a. s., sklárna v Nižboru, symbolizujícího historická sídla (je majetkem SHS ČMS a na volnou plochu tohoto uměleckého díla jsou připisováni vítězové ceny); replika ceny je předávána vítěznému městu. K ocenění dále náleží pamětní grafický list a finanční částka jeden milion korun.

Poprvé byla Cena udělena v roce 1995 a vítěznému městu Svitavy byla předána v průběhu III. řádného sněmu SHS ČMS. Od roku 1996 je Cena předávána při příležitosti slavnostního setkání, které je zároveň oslavou Mezinárodního dne památek a sídel. Ten každoročně připadá na 18. duben, avšak kvůli pandemii koronaviru zřizovatelé soutěže tentokrát odložili vyhlášení jejích výsledků až na červen.

Po uvítání generálním ředitelem Národního muzea Michalem Lukešem byli včerejším slavnostním ceremoniálu nejprve představeni vítězové krajských kol soutěže. Jsou jim: Prachatice (Jihočeský kraj), Ivančice (Jihomoravský kraj), Cheb  (Karlovarský kraj), Havlíčkův Brod (Kraj Vysočina), Opočno (Královéhradecký kraj), Dubá (Liberecký kraj), Frenštát pod Radhoštěm (Moravskoslezský kraj),Olomouc (Olomoucký kraj, Vysoké Mýto (Pardubický kraj), Městská část Praha 1 (Praha), Horažďovice (Plzeňský kraj), Kutná Hora (Středočeský kraj), Žatec (Ústecký kraj) a Holešov (Zlínský kraj).

Zástupci vítězů krajských kol soutěže obdrželi pro svá města pamětní listy a šeky na 100 tisíc korun.

Z vítězů krajských kol do užšího celostátního finále postoupila města Kutná Hora, Žatec a Havlíčkův Brod. Z nich nakonec jako celostátního vítěze soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón a nositele titulu Historické město roku 2020 odborná porota vybrala Havlíčkův Brod. Města Kutná Hora a Žatec obdržela ceny ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové, k nimž se pojí grafické listy a finanční odměny ve výši 100 tisíc korun.

Ceny ministryně pro místní rozvoj za město Žatec z rukou náměstka ministryně Davida Koppitze převzala starostka Zdeňka Hamousová  a za město Kutná Hora místostarosta Vít Šnajdr.

Cenu za vítězství v celostátní soutěži a titul Historické město roku 2020 pro Havlíčkův Brod převzal místostarosta Libor Honzárek, který je i předsedou SHS ČMS. Ten až do okamžiku vyhlášení výsledků soutěže o úspěchu Havlíčkova Brodu vůbec netušil, protože ve Sdružení plně dodržují zásadu, že do poslední chvíle znají vítěze pouze členové odborné poroty. A jak bylo při předávání ceny pro Havlíčkův Brod trefně poznamenáno, toto město nezvítězilo proto, že předsedou Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska je jeho místostarosta, nýbrž právě navzdory tomuto faktu.

Libor Honzárek po převzetí ceny pro ČTK a Českou televizi mj. uvedl: ,Na rozsáhlou revitalizaci středu města jsme se začali připravovat před 16 lety a zhruba před deseti lety byla dokončena první etapa rekonstrukce hlavního havlíčkobrodského náměstí. Je důležité mít vždy jasný cíl, najít si jakýsi rastr postupných úkolů, domluvit všechny zainteresované složky, tedy projektanta, město, které to platí, památkový ústav, správce sítí, vlastníky objektů... je potřeba udělat kvalitní přípravu a pak dodržovat plán. Za posledních asi deset let jsme do revitalizace městské památkové zóny investovali asi 300 milionů korun, z toho zhruba 50 milionů byly dotace. Z vlastních prostředků města jsme dali čtvrt miliardy korun."

Cenu pro Havlíčkův Brod Liboru Honzárkovi předal náměstek ministryně pro místní rozvoj  David Koppitz, ředitel odboru památkové péče Ministerstva kultury ČR Jiří Vajčner, generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková, prezident Českého národního komitétu ICOMOS Václav Girsa a 1. místopředseda SHS ČMS Jaroslav Zatloukal, místostarosta Uherského Hradiště.

* Cena Ministerstva kultury za památkovou péči byla udělena Pavlu Jeriemu, jednomu z nejzkušenějších památkářů  své generace, který metodicky vedl obnovy nejvýznamnějších památek, zejména areálu státního hradu a zámku v Českém Krumlově či hradu Švihov, nebo významných historických staveb na území české metropole, jako třeba Stavovského divadla, Obecního domu, Rudolfina, Nostického paláce, Mullerovy vily apod.

* Cenu časopisu Moderní obec obdrželo město Holešov. Z rukou zástupců redakce – Ivana Ryšavého a Evy Vítkové – ji převzal starosta města Rudolf Seifert. Redakce městu udělila cenu za loňské dokončení rozsáhlé revitalizace historických Masných krámů v centru Holešova, díky níž tam vznikla reprezentativní odpočinková zóna s mobiliářem, drobnými krámky, zachovanými zbytky historických konstrukcí, vodními střiky a nově zřízeným Památníkem smíření.*

K úspěchu Havlíčkova Brodu a Holešova se podrobněji vrátíme v srpnovém vydání Moderní obce.

/rš/

Na horním snímku:

Zástupci tří měst, která se probojovala do užšího celostátního finále soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón: (zleva): místostarosta Kutné Hory Vít Šnajdr, starostka Žatce Zdeňka Hamousová a místostarosta Havlíčkova Brodu Libor Honzárek.

Foto: archiv SHS ČMS

Ve fotogalerii dole:

Šéfredaktor Ivan Ryšavý předává Cenu časopisu Moderní obec starostovi Holešova Rudolfu Seifertovi (na snímku vlevo).

Starosta Holešova Rudolf Seifert s Cenou časopisu Moderní obec

Foto: Hana Helsnerová

 

 

 

 

 

 

 

 

V Českém muzeu hudby na pražské Malé Straně byly dnes odpoledne vyhlášeny výsledky soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2019. Do tříčlenného finále z vítězů krajských kol postoupila města Nový Bor, Soběslav a Štramberk. Titul Historické město roku 2019 spojený s celkovým vítězstvím v soutěži získal právě Štramberk, zástupci dvou zbývajících finalistů převzali Ceny ministryně pro místní rozvoj. Cena časopisu Moderní obec z Prahy putuje do Ivančic.

Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, který má v gesci Ministerstvo kultury, je nástrojem k obnově kulturních památek nacházejících se v nejcennějších částech našich historických měst, prohlášených za památkové rezervace a památkové zóny. Finanční příspěvky mohou být z něho poskytovány pouze tehdy, pokud má příslušné město zpracovaný vlastní program regenerace a pokud se zároveň finančně podílí společně s vlastníkem na obnově kulturní památky.

Soutěž o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón se koná již od roku 1995. Zřizovateli Ceny jsou ministerstva kultury a pro místní rozvoj spolu se Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska ve spolupráci s Českým národním komitétem ICOMOS a Kanceláří prezidenta republiky. Vítěz národního kola soutěže zároveň získává titul Historické město roku.

Letos uvedenou cenu získalo město Štramberk (Moravskoslezský kraj), jemuž byl zároveň udělen titul Historické město roku 2019. Cenu a titul z rukou náměstka ministra kultury Vlastislava Ourody, ředitelky odboru regionální politiky Ministerstva pro místní rozvoj Marie Zezůlkové a předsedy Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska Libora Honzárka dnes v Českém muzeu hudby v Praze převzala starostka  Štramberka Andrea Hlávková.
Ceny ministryně pro místní rozvoj patří městům Nový Bor (Liberecký kraj) a Soběslav (Jihočeský kraj).

Cenu časopisu Moderní obec získalo město Ivančice (Jihomoravský kraj). Starostovi města Milanu Bučkovi ji předal šéfredaktor časopisu Ivan Ryšavý.

/rš/

Na horním snímku: Zástupci tří finalistů soutěže po dnešním slavnostním ceremoniálu v Českém muzeu hudby, zleva: starosta Nového Boru Jaromír Dvořák, starostka Štramberka Andrea Hlávková a starosta Soběslavi  Jindřich Bláha

Foto: Ivan Ryšavý

Ve fotogalerii dole: Starosta Ivančic Milan Buček s Cenou časopisu Moderní obec

Foto: Ivan Ryšavý*

 

 

 

Vyhlášením vítězů a předáním cen v prostorách Španělského sálu Pražského hradu vyvrcholila 18. dubna soutěž o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón v roce 2016. Historickým městem roku 2016 se stalo město Jičín (Královéhradecký kraj).

Jičín postoupil do soutěže jako vítěz krajského kola již podeváté a poslední dva roky zůstával dokonce těsně před branami vítězství, tedy na společném druhém až třetím místě. Letos se mu dostalo za přístup k obnově památek uznání nejvyššího a jako odměnu získal jeden milion korun. Jičín se proslavil jako město pohádky a město Albrechta z Valdštejna. Město se opravě památek věnuje systematicky a dlouhodobě, regenerací památek již prošla řada veřejných ploch. Vloni bylo za finančního přispění téměř 3,5milionové dotace z ministerstva kultury opraveno pět kulturních památek. Probíhá i obnova Valdštejnské lodžie, v níž se od roku 2013 konají kulturní akce, obnova lipové aleje a Libosadu je již dokončena.

Krajskými vítězi se pak stala města Boskovice, Frýdlant, Holešov, Jablonné nad Orlicí, Jičín, Karlovy Vary, Klatovy, Mšeno, Polná, Praha 1, Prachatice, Šternberk, Štramberk, a Žatec. Města Prachatice a Štramberk obdržela Cenu ministryně pro místní rozvoj.

Každoročně udělovanou Cenu časopisu Moderní obec si letos odneslo město Boskovice, a to za trvalou a příkladnou péči o kulturní památky i další významné objekty v historickém centru, za využití moderních způsobů jejich prezentace a nápaditou spolupráci s veřejností při uchovávání a rozvoji místních tradic.

Cenu Ministerstva kultury za památkovou péči udělil ministr kultury Aleši Krejčů.*

Ve Španělském sále Pražského hradu se včera odpoledne uskutečnil slavnostní ceremoniál vyhlášení výsledků soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón v roce 2015. Mezi čtrnácti vítězi krajských kol se ve finále prosadilo město Příbor (okres Nový Jičín), které za vítězství v soutěži obdrželo titul Historické město roku 2015.

Tradice soutěže byla zahájena už v roce 1995, kdy v ní prvenství za předchozí rok získalo město Svitavy. Soutěž je vyhlašována Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS ČMS) spolu s ministerstvy kultury a pro místní rozvoj. Včerejšímu vyhlášení výsledků soutěže na Pražském hradě byli za zástupce vyhlašovatelů soutěže přítomni náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Olga Letáčková, náměstci ministra kultury Anna Matoušková a Vlastislav Ouroda a předseda SHS ČMS Libor Honzárek. Přijela také Daniela Seifertová, místostarostka města Cheb, které titul Historické město roku převzalo loni.

Slavnostního aktu se zúčastnili i četní senátoři a poslanci, představitelé Českého národního komitétu Mezinárodní rady památek a sídel (ICOMOS), Národního památkového ústavu – a také zástupci měst sdružených v SHS ČMS včetně představitelů všech čtrnácti vítězů krajských kol soutěže soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Těmito krajskými vítězi za loňský rok jsou města: Frýdlant, Jičín, Šternberk, Příbor, Luhačovice, Boskovice, Klatovy, Karlovy Vary, Letohrad, Kutná Hora, Jindřichův Hradec, Brtnice, Litoměřice a Městská část Praha 1.

Celkovým vítězem soutěže bylo včera prohlášeno město Příbor na Novojičínsku, které obdrželo i titul Historické město roku 2015. Starosta Bohuslav Majer si z Pražského hradu odvezl pro své město nejen repliku monumentálního uměleckého díla z českého křišťálu a grafický list, ale také šek na 1 milion korun.

Ceny ministryně pro místní rozvoj za vynikající výsledky v Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón patří od včerejška městům Jičín a Litoměřice. Grafické listy a šeky na 100 000 korun pro svá města převzali jejich starostové – Jan Malý a Ladislav Chlupáč. Částka 100 000 korun náleží i každému z vítězů krajských kol soutěže.

Při příležitosti vyhlášení Historického města roku se již tradičně uděluje také Cena Moderní obec. Pro své město ji převzala starostka Brtnice Miroslava Švaříčková. Redakce našeho časopisu přitom zohlednila nejen dlouholetou systematickou péči, kterou v tomto sympatickém městečku v Kraji Vysočina věnují kulturním památkám ve své památkové zóně, ale i to, že se tam tyto historické objekty staly přirozenou součástí života města s pestrou spolkovou činností.

Dubnové vydání Moderní obce, které je čtenářům k dispozici už od minulého týdne, mj. přináší obsáhlou anketu mezi zástupci všech krajských vítězů soutěže na téma péče o památky. Na stránkách dubnového čísla vystupuje také náměstkyně ministra kultury Anna Matoušková a předseda SHS ČMS Libor Honzárek.

Historické město roku 2015 – Příbor, a držitele Ceny časopisu Moderní obec – Brtnici, představíme podrobněji v červnovém vydání.*

/rš/

 

K foto:

Starostka Brtnice Miroslava Švaříčková po převzetí Ceny Moderní obce se šéfredaktorem časopisu Ivanem Ryšavým

Foto: Vlastmil Uhlíř

 

 

 

 

 

Titul Historické město roku byl letos udělen už podvaadvacáté. Tradice této soutěže byla zahájena v roce 1995, kdy historicky první titul získalo

Zástupci čtrnácti  měst, která se letos stala vítězi krajských kol soutěže  o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, až do dnešního pozdního odpoledne netušili, které město bude vyhlášeno vítězem celostátního kola soutěže za loňský rok. S vítězstvím se pojí nejen prémie ve výši jednoho milionu korun, ale také prestižní titul Historické sídlo roku. Připomeňme, že krajskými vítězi soutěže za loňský rok jsou: Městská část Praha 1, Kutná Hora, Prachatice, Cheb, Klatovy, Kadaň, Lomnice nad Popelkou, Jičín, Litomyšl, Olomouc, Boskovice, Polná, Nový Jičín a Holešov.

Zřizovateli ceny jsou Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS ČMS) spolu s ministerstvy kultury a pro místní rozvoj. Slavnostní předávání vyhodnoceným městům se koná vždy na Pražském hradě při příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel, který připadá na 18. dubna.

Letos se slavnostního ceremoniálu ve Španělském sále Pražského hradu zúčastnila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová spolu s ministrem kultury Danielem Hermanem. Přítomen byl rovněž místopředseda Senátu Parlamentu ČR Ivo Bárek a řada poslanců a senátorů. Sdružení historických sídel zastupoval jeho nový předseda Libor Honzárek, místostarosta Havlíčkova Brodu.

Titul Historické město roku 2014 pro město Cheb převzala z rukou Karly Šlechtové, Daniela Hermana a Libora Honzárka místostarostka Daniela Seifertová. Ceny ministryně pro místní rozvoj patří městu Jičín a Městské části Praha 1. Zvláštní uznání byla udělena městům Prachatice, Polná a Nový Jičín.

Cenu časopisu Moderní obec obdrželo město Litomyšl. Ředitel vydavatelství Profi Press Martin Sedláček ji spolu s šéfredaktorem časopisu Ivanem Ryšavým předal  starostovi Litomyšle Radomilu Kašparovi. Redakce Moderní obce tak ocenila nejen dlouholetou komplexní systematickou péči tohoto města o nemovité kulturní památky na jeho území, u jejíchž začátků stál bývalý starosta Miroslav Brýdl, ale také to, jak v Litomyšli dokázali citlivě skloubit historické památky s novou architekturou, přičemž spolupracují s předními českými architekty, jako jsou mj. Josef Pleskot, Petr Pelčák či Petr Hrůša.*

K foto:

Z předávání putovní ceny – uměleckého díla z českého křišťálu vyrobeného ve sklárnách Rückl Crystal v Nižboru na Berounsku – vítěznému městu Cheb. Zleva: ministr Daniel Herman, místostarostka Chebu Daniela Seifertová, předseda SHS ČMS Libor Honzárek a ministryně Karla Šlechtová.

Foto: archiv

 

 

 

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down