Koronavirová krize a její následky mají obrovský finanční dopad i na rozpočty obcí a krajů. Zatímco senátor Zdeněk Hraba navrhuje poskytnout samosprávám více peněz, ministryně financí chce po obcích spoluúčast na kompenzačním bonusu. Hnutí STAN takový krok odmítá, protože realizace obecních investic je pro českou ekonomiku zcela zásadní.

„Předkládáme proto s kolegy senátory návrh zákona, který má ze státního rozpočtu poskytnout krajům zvláštní podporu 400 Kč za každého obyvatele a obcím 1 000 Kč za každého jejího obyvatele navíc,“ uvedl dnes spoluautor návrhu senátor Zdeněk Hraba (STAN).
„Protože jsou peníze obcím a krajům přerozdělovány z vybraných daní, poklesnou jim letošní příjmy i kvůli různým kompenzačním bonusům, které zavedla vláda jako jedno z opatření na zmírnění dopadů současné krize na občany. Nechceme ale problém opět přenést na druhé - v tomto případě obce a kraje,“ dodal senátor, podle jehož názoru  by taková podpora měla dorazit na účty obcí a krajů nejpozději na konci října.

Návrh zákona je podle hnutí STAN  reakcí na výrazný pokles příjmů samospráv způsobený krizí, ale také téměř třetinovou spoluúčastí obcí, měst a krajů na kompenzačním bonusu. Tím vláda přenáší na samosprávy vlastní zodpovědnost za vydaná restriktivní opatření, která měla negativní vliv na českou ekonomiku.
Tyto dva faktory znamenají zásadní ránu pro rozpočty jakéhokoli města či obce, které budou nuceni škrtat připravené investice, tolik potřebné pro své občany. Mezi ně patří třeba navýšení kapacit škol a školek, dopravní infrastruktura či výstavba vodovodů a kanalizací. Přitom právě udržitelnost investic samosprávných celků je pro českou ekonomiku mimořádně důležitá, protože právě obce a města mají na rozdíl od státu připraveny tisíce projektů, jejichž realizace má ambici rozhýbat lokální ekonomiky napříč Českou republikou zasažené současnou krizí,“ připomněla poslankyně STAN Věra Kovářová.
Už nyní se nám ozývají starostky a starostové a upozorňují nás na potřebné investice, které byli nuceni zrušit kvůli obavám z nedostatku peněz. Není možné, aby samosprávy doplácely na vládní opatření a sanovaly pomoc, kterou svým rozhodnutím způsobil stát. Právě on by měl nést plnou odpovědnost, právě v případě, kdy si vládní činitelé schválili rekordní navýšení rozpočtového schodku. Jsem naopak přesvědčený, že by vláda měla poskytnout samosprávám vyšší prostředky na jejich investice,“ dodal předseda hnutí STAN Vít Rakušan a upozornil na to, že již oslovil své kolegy ve vedení obcí, aby poslance a poslankyně Parlamentu upozornili na závažnost situace a kritické dopady současné krize na nezrealizování projektů v regionech.

/zr/

k foto:

Z dnešní tiskové konference hnutí STAN, kde jeho zástupci představili svůj návrh zákona, na jehož základě by stát ze svého rozpočtu poskytl krajům zvláštní podporu 400 Kč za každého obyvatele a obcím 1000 Kč za každého jejího obyvatele navíc.

Foto: archiv STAN*

 

Budoucnost obecních a městských rozpočtů i plánovaných investic byla hlavním tématem dnešní videokonference předsedy Svazu měst a obcí ČR Františka Lukla s premiérem Andrejem Babišem a některými členy vlády. Výsledky jednání zažehnaly obavy, že vláda bude řešit současnou situaci také na úkor dobře hospodařících obcí změnou rozpočtového určení daní a omezením evropských i národních dotací pro obce.

Nejrůznější názory a spekulace v médiích o tom, jak bude vláda řešit ekonomické dopady pandemie nás starosty znervózňují. Potřebujeme vědět, zda se budou měnit pravidla a co můžeme očekávat od státu. Proto jsem vyvolal jednání s premiérem a ministry. Výsledkem je příslib, že peníze obcím nebudou jakkoliv kráceny. Vláda si uvědomuje, že investice obcí s využitím národních i evropských fondů jsou klíčové pro fungování celého státu,“ uvedl ke své dnešní videokonferenci s premiérem předseda svazu a starosta Kyjova František Lukl.

Kromě předsedy vlády Andreje Babiše se videokonference zúčastnila vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová a další šéfové resortů: místního rozvoje, životního prostředí, průmyslu a obchodu a zemědělství, které jsou rozhodujícími úřady v oblasti rozdělování dotací z národních i evropských fondů.

Z úst členů vlády zaznělo ujištění, že ani další finanční prostředky alokované do území nebudou nijak kráceny. Šéfové jednotlivých resortů naopak přislíbili zjednodušení i zrychlení agend, které mohou pomoci obcím při rychlejší realizaci investic. Zrychlit by se měl proces nabytí pozemků, které jsou v majetku státu. Ty budou na obce bezplatně převáděny u projektů tzv. přírodě blízkých opatření. Jde o neziskové a obecně prospěšné projekty, které jsou spojeny především s bojem proti suchu a zachováním vody v přírodě.

Obcím a městům nebudou nijak kráceny ani prostředky na digitalizaci, což přislíbil vicepremiér Karel Havlíček. Vicepremiérka Alena Schillerová vyzvala územní samosprávy k realizaci plánovaných investic. Přes očekávaný pokles daňových příjmů (odhad vlády je 10-15 %) mají samosprávy vytvořené dostatečné rezervy na svých účtech a jsou to právě ony, kdo může pomoci nastartovat českou ekonomiku.

Vláda přislíbila pomoc v oblasti legislativy i nasměrování nových dotačních programů na rozvoj území.

Obce a města mohou svými investicemi podržet ekonomiku celého státu. Chápeme nutnost vydání stávajících krizových opatření. Našim cílem však je, aby lidé co nejrychleji opět dostali práci, aby se firmy co nejméně zadlužovaly, aby města mohla investovat do svých projektů,“ uzavřel svůj komentář k dnešnímu jednání František Lukl.

/zr/

Ilustrační foto: Úřad vlády ČR*

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down