Otevřeno každý pracovní den, možnost on-line objednání, důraz na transparentnost nebo na společenskou odpovědnost. Takové služby nabízí Magistrát města Prostějova, který byl letos Ministerstvem vnitra vyhodnocen jako nejlepší městský úřad Česka v soutěži Přívětivý úřad.

Magistrát města Prostějova má jednu z nejdelších otevíracích dob mezi srovnatelnými úřady. Na agendy, jako jsou vyřízení občanského průkazu, cestovního pasu nebo řidičského průkazu, nabízí možnost on-line objednání na konkrétní termín, čímž zkracují dobu vyřízení a odbourávají čekání. Všechny zásadní informace o svých požadavcích se klienti dozvědí přímo z webových stránek, na kterých lze najít také celou řadu návodů, rad nebo materiálů z jednání zastupitelstva. Ministerstvo vnitra ocenilo Prostějov právě kvůli komplexitě nabízených služeb.

Na dalších příčkách se umístila města Kolín a Litoměřice. Město Kolín dlouhodobě zavádí technologie vedoucí k SMART City. Vedle mobilní aplikace úřadu nebo systému chytrého parkování také pracují na elektronizaci a automatizaci interních procesů úřadu nebo na odpovědném energetickém managementu veřejných budov.

Loňský vítěz, město Litoměřice, se v soutěži umístil na třetí příčce. Vedle svého kvalitního standardu služeb letos upoutal také pobočkou matriky přímo v nemocnici nebo nově zpracovaným jednotným vizuálním stylem města.

Soutěž Přívětivý úřad v kategorii obcí s rozšířenou působností pořádalo Ministerstvo vnitra již popáté. Letošní ročník byl přerušen pandemií nového typu koronaviru. Ačkoliv se tedy průzkum mezi obcemi konal již v únoru letošního roku, k vyhlášení vítězů mělo dojít v rámci konference Moderní veřejná správa, ta byla ovšem kvůli epidemickým opatřením zrušena.

Vítězové v jednotlivých krajích obdrží distanční formou tradiční samolepku stvrzující přívětivost, kterou si úřady vylepují na vchodové dveře, a také diplomy. Pro první tři úřady jsou připraveny trofeje.

Přívětivý úřad je soutěží, kterou Ministerstvo vnitra propaguje moderní a kvalitní služby městských úřadů. Letos se jí účastnilo 142 úřadů obcí s rozšířenou působností a městských částí Prahy, které vyplnily on-line dotazník. Tím ministerstvo sleduje stav služeb v elektronizaci, komunikaci, transparentnosti, participaci, klientském servisu nebo společenské odpovědnosti.

K soutěži je vydávána také sbírka dobré praxe nadstandardních služeb úřadů, viz: Sbírka dobré praxe 2020.

CELOREPUBLIKOVÉ VÝSLEDKY SOUTĚŽE PŘÍVĚTIVÝ ÚŘAD OBCE III. TYPU 2020

Prostějov,

Kolín,

Litoměřice.

KRAJSKÉ VÝSLEDKY SOUTĚŽE PŘÍVĚTIVÝ ÚŘAD OBCE III. TYPU 2020

* Jihočeský kraj:

České Budějovice,

Český Krumlov,

Tábor.

* Jihomoravský kraj:

Brno,

Kyjov,

Hustopeče.

* Karlovarský kraj:

Cheb,

Karlovy Vary,

Ostrov.

* Kraj Vysočina:

Žďár nad Sázavou,

Moravské Budějovice,

Třebíč.

* Královéhradecký kraj:

Jičín,

Trutnov,

Nový Bydžov.

* Liberecký kraj:

Liberec,

Jablonec nad Nisou,

Turnov.

* Moravskoslezský kraj:

Ostrava,

Opava,

Karviná.

* Olomoucký kraj:

Prostějov,

Šumperk,

Přerov.

* Pardubický kraj:

Lanškroun,

Chrudim,

Moravská Třebová.

* Plzeňský kraj:

Plzeň,

Přeštice,

Rokycany.

* Středočeský kraj:

Kolín,

Slaný,

Kladno.

* Ústecký kraj:

Litoměřice,

Most,

Děčín.

* Zlínský kraj:

Valašské Klobouky,

Otrokovice,

Vsetín.

* Praha:

MČ Praha 13,

MČ Praha 2,

MČ Praha 7.

Další informace na: Přívětivý úřad obcí III. typu 2020.

/zr/

Ilustrační foto:

Prostějovský magistrát

Foto: archiv statutárního města Prostějova

 

Jablonec nad Nisou má od úterý 26. listopadu 2019 titul Město pro byznys desetiletí. Získal jej na základě faktu, že je dlouhodobě nejúspěšnějším městem ve srovnávacím výzkumu Město pro byznys, který provádí Týdeník Ekonom s podporou společnosti Eurovia. Ke kritériím patří podnikatelské prostředí či přístup veřejné správy.

Jablonec v Libereckém kraji za posledních deset let vyhrál pětkrát, třikrát byl druhý a jednou třetí. V roce 2012 skončil sedmý v celorepublikovém hodnocení 205 obcí s rozšířenou působností a 22 pražských městských částí, v roce 2017 dokonce čtvrtý, loni byl jedenáctý. „V celorepublikové TOP 10 se pětačtyřicetitisícové město opakovaně umísťuje například vysokým počtem podnikatelů nebo kvalitní podporou webových stránek,“ uvedl za organizátory soutěže David Pavlát. Průměrné umístění Jablonce nad Nisou v letech 2009-2019 je tak 1,9. K silným stránkám Jablonce patří podpora webových stránek, počet podnikatelů a stabilita krajiny.

„Je to skvělý úspěch, ale stále je co zlepšovat,“ říká primátor Jiří Čeřovský, který ocenění v Liberci přebral. Dodal, že velkým tématem k řešení je v Jablonci už delší dobu doprava a nevýhodou je, že už ve městě není prostor pro vytvoření průmyslové zóny.  „Jablonec je zasazený v krásném prostředí, které ho však limituje. Nemůžeme nabídnout podnikatelům plochy, kde bychom vytvořili průmyslovou zónu,“ uzavírá Čeřovský. Na druhém místě v Libereckém kraji za Jabloncem skončil v hodnocení desetiletí Železný Brod, třetí byl v Turnov.

/zr/

Na foto primátor Jiří Čeřovský s diplomem a David Pavlát zastupující organizátory

Dlouhodobé vysoké teploty a týdny bez dešťů si vybírají svoji daň i na jablonecké zeleni. Proto město na přelomu května a června zkušebně nakoupilo 30 kusů zavlažovacích vaků za více než 25 tisíc korun. Nyní je testuje na vytipovaných dřevinách.

V minulosti byly v Jablonci stromy zalévány přímo z cisteren. „Nakoupené zavlažovací vaky jsou alternativním způsobem, jak v období sucha zajistit stromům dostatečné množství vláhy. Proto jsme v letošní roce přistoupili ke koupi 30 kusů speciálních vaků. Cena za jeden vak se pohybuje okolo 850 korun,“ informuje náměstek primátora Štěpán Matek.

 

Město nechalo prostřednictvím vybrané zahradnické firmy zakoupit a instalovat zavlažovací vaky ke stromům do předem vytipovaných lokalit, například ke stromům v areálu Mateřské školy v Jugoslávské ulici, v ulici Na Úbočí a U Přehrady nebo do prstence kruhové křižovatky U Zeleného stromu. Vaky jsou obecně umístěny do míst, která jsou pro zavlažovací techniku hůře přístupná a také tam, kde jsou nové výsadby celodenně na přímém slunci, jako je tomu na autobusovém nádraží.

 

„Konkrétně se jedná o habry, jírovce, muchovníky a břízy, které nyní postupně po kapkách zavlažují zálivkové vaky o objemu 57 litrů. Vaky se vyprázdní přibližně za tři dny. Následně jsou opět naplněny vodou. Pouze v případě, že jsou v nadcházejících dnech hlášeny dostatečné srážky, které zavlaží dřeviny přirozeně, je naplnění vaků posunuto,“ vysvětluje vedoucí oddělení správy veřejné zeleně Štěpánka Gaislerová.

 

Na konci vegetačního období bude ve spolupráci s dodavatelem vyhodnoceno, zda stromy opatřené zálivkovými vaky prospívají lépe než stromy zalévané klasickou metodou. „Pro tuto chvíli nejsou zavlažovací vaky pro město trvalým řešením. Počkáme si na vyhodnocení této nové technologie po ukončení letošní sezóny,“ konstatuje náměstek Matek.*

 /ph/

 

 

S nadcházejícími prezidentskými volbami si na své odměně předseda a zapisovatel okrskové volební komise polepší o 500 Kč. To však problém s obsazováním komisí podle samospráv neřeší. Zájem o práci ve volební komisi, odpovídající vzdělání a kvalitu výsledků by podle nich zlepšilo navýšení odměny alespoň o 1000 Kč pro předsedu a zapisovatele a o 500 Kč pro člena.

Svaz měst a obcí ČR (SMO) na to dlouhodobě upoziorňuje Ministerstvo vnitra, přesto se nemohl vyjádřit k prosincovému návrhu vyhlášky, která odměny upravuje.

Jak SMO dnes upozornil, ještě v loňských v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny dostal předseda okrskové volební komise základní odměnu 1600 Kč a zapisovatel 1500 Kč. Od letošního roku už budou dostávat 2100 Kč, respektive 2000 Kč. Navýšení odměny má zohlednit jejich odpovědnost za chod celých okrskových komisí.

Řadových členů okreskových komisí se však změny netýkají – obdrží 1300 Kč, což není ani 60 Kč na hodinu. Města a obce tak musela řešit nedostatek zájemců o práci ve volebních komisích pro prezidentské volby, jejichž první kolo se uskuteční už zítra a v sobotu, tedy 12. – 13. ledna.

Je dobré, že Ministerstvo vnitra konečně začalo řešit problematiku obsazování volebních komisí. Nechápeme však, proč nás resort nezapojil do připomínkového řízení, byť jsme povinné připomínkové místo. Navíc se materiál bezprostředně týká měst a obcí a podle legislativních pravidel a jednacího řádu vlády měl mít Svaz měst a obcí možnost se k návrhu vyjádřit,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a dodává: „Pokud by se tak stalo, naší hlavní připomínkou by bylo právě to, že je navýšení základní odměny pro předsedu a zapisovatele nedostačující a k navýšení musí dojít i u členů.

Jak SMO upozorňuuje, členů okrskových volebních komisí se nedostávalo například v Karlových Varech, kde se současně s prezidentskými volbami bude konat také místní referendum v souvislosti s obnovou historické Vřídelní kolonády. Ke konci minulého roku město hledalo ještě 65 členů komisí pro prezidentské volby a 129 pro referendum.

Referendum o hazardu se bude konat v Jablonci nad Nisou. Tam chyběla přibližně stovka lidí do komisí. Město i místní iniciativa, která referendum vyvolala, se je narychlo snažila oslovit skrze média a sociální sítě. Každé hlasování totiž musí mít svoji vlastní komisi. Náhradníci chybějí například v Hrádku nad Nisou.

Povedlo se nám nakonec volební komise obsadit. Ale bylo to opravdu za pět minut dvanáct a vyžadovalo to obrovské úsilí celého magistrátu. S prezidentskými volbami nám pomohou krajští úředníci. Aktuálně ale hledáme ještě náhradníky,“ konstatuje místopředseda Svazu měst a obcí ČR a primátor Karlových Varů Petr Kulhánek a zdůrazňuje, že by starostové a primátoři nemuseli takové problémy s každými volbami řešit, kdyby členové okrskových volebních komisí dostávali odměnu odpovídající náročnosti jejich práce.

Výši zvláštní odměny za výkon funkce předsedy, zapisovatele a člena okrskové volební komise stanovuje Ministerstvo vnitra vyhláškou v dohodě s Ministerstvem práce a sociálních věcí a s Ministerstvem financí. Volby jako takové se konají zpravidla čtrnáct hodin. Minimálně dalších šest hodin zabírá příprava voleb, vyhodnocování výsledků a následný úklid volebních místností. Odměna podléhá dani z příjmu. V případě konání dalšího kola prezidentských nebo senátních voleb dochází k navýšení odměn pouze o 200 Kč.

/zr/

 

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down