V evropské anketě Evropský strom roku 2020 ziskem 47 226 hlasů Chudobínská borovice z břehu Vírské přehrady na Žďársku (na snímku) nechala ostatní soupeře daleko za sebou. Díky dobrovolnému závazku mikroregionu Bystřicko místní vysázejí také stejný počet stromů do okolí přehrady.

Pomyslné stříbro v anketě putuje do Chorvatska, kde Jinan z Daruvaru vybojoval 28 060 hlasů, těsné třetí místo slaví v ruské Kalmycké republice, tamní Osamělý topol získal 27 411 hlasů. Celkově se letos v populární anketě sešlo 285 174 hlasů.

Uzavření evropských hranic přesunulo vyhlášení do on-line prostoru, celkové výsledky i záznam z vyhlášení najdete na: https://www.treeoftheyear.org/results.
„Účast v anketě Evropský strom roku 2020 nám přinesla ohromné množství příjemných zážitků. Tím prvním z nich byla příležitost zúčastnit se tohoto prestižního klání, v němž bylo veřejnosti představeno šestnáct nádherných stromů se zajímavými příběhy. Dalším krásným zážitkem byl samotný průběh ankety, zájem ohromné spousty lidí o hlasování i o další aktivity. Tímto děkujeme Nadaci Partnerství za deset let úspěšné práce na poli popularizace ekologického vzdělávání,“ shrnul své pocity z klání starosta Víru Ladislav Stalmach, který spolu s dalšími strom do soutěže přihlásil.
Vyhlášení výsledků, které se mělo již tradičně konat v prostorách Evropského parlamentu, letos proběhlo on-line. „Přemýšleli jsme, jak zprostředkovat šestnácti evropským komunitám radost z výsledků. Nakonec jsme spojili příběhy stromů a osobní svědectví prvních tří finalistů do videa, které mohou nyní sledovat a sdílet mezi sebou fanoušci stromů bez ohledu na hranice a karantény,” shrnula Andrea Krůpová z Nadace Partnerství, která je národním pořadatelem ankety.
Třistapadesátiletá Chudobínská borovice roste na skalnatém výběžku levého břehu Vírské přehrady. Své jméno nese po zatopené obci Chudobín, která byla obětována ve prospěch výstavby vodní nádrže. Podle pověsti tradované mezi obyvateli zaniklé vesnice hraje u borovice za noci čert na housle. To místní nejspíš poslouchali silné větry vanoucí svrateckým údolím.

Borovice je nejen významným orientačním bodem, ale i působivým důkazem vysoké odolnosti vůči rozmarům klimatu i působení člověka.

Mikroregion Bystřicko, jehož je obec Vír členem, přislíbil za každý hlas v anketě vysadit jeden strom. V okolí Vírské přehrady by jich tak v letošním roce mělo přibýt 47 226. O výsadbu se postarají dobrovolníci.*
/zr/

Na snímku:

Chudobínská borovice – Evropský strom roku 2020

Foto: archiv Nadace Partnerství

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down