První výjezdní jednání Rady Olomouckého kraje proběhlo ve čtvrtek 14. října na Konicku. Zástupci hejtmanství diskutovali se starosty obcí a sešli se i s představiteli soukromé a neziskové sféry.

„Smyslem podobných jednání je, aby se členové rady seznamovali s problematikou dané lokality a se zástupci významných firem i institucí přímo na místě. V terénu dostáváme řadu podnětů, které pak můžeme dále rozpracovávat,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Na jednání dorazili zástupci téměř dvaceti obcí z celého Konicka. Soukromníky zastupovali například dopravci, výrobci textilu, strojního vybavení nebo oken. Radní diskutovali také s představiteli Charity, sportovních klubů a hasičů.

To, co se v průběhu pravidelných výjezdních zasedání dovídáme, se snažíme zapracovat například do dotační politiky kraje, aby cílila přesně tam, kde to lidé nejvíce potřebují,“ zdůraznil Radim Sršeň, neuvolněný radní Olomouckého kraje a starosta obce Dolní Studénky.

/tz/

Na snímku radní Olomouckého kraje při jednání se starosty a zástupci soukromého sektoru i neziskových organizací

Foto: odbor kancelář hejtmana Olomouckého kraje

Více než 160 seniorů se dnes zapojilo do pilotního projektu očkování proti covid-19 v Konici na Prostějovsku. Zítra očkování bude pokračovat. Vakcinace je určena lidem nad 80 let věku, kteří jsou imobilní a nedokážou se bez pomoci dostat do vzdálenějších očkovacích center. Na akci spolupracuje Olomoucký kraj s městem Konicí a Fakultní nemocnicí Olomouc.

Tímto způsobem naočkujeme nejen imobilní seniory přímo z Konice, ale také z okolních obcí. Na místo je dopraví například dobrovolní hasiči, o zdravotnický dohled po naočkování se postará zdejší Charita,“ přiblížil průběh vakcinace Michal Obrusník, starosta Konice.

S nápadem vytvořit očkovací místo v jedné z odlehlejších obcí s rozšířenou působností přišel Olomoucký kraj. Ten se podílí na koordinaci očkování v celém regionu. Pokud do Česka dorazí více vakcín, plánuje hejtmanství zprovoznit další očkovací místa podobná těm, jaké teď zkušebně vzniklo právě v Konici.

Jde o pilotní projekt. Jeho přidanou hodnotou je, že kromě samotného naočkování seniorů získáme zkušenosti, které se budou hodit v případě otevření dalších očkovacích míst na území Olomouckého kraje,“ řekl hejtman Josef Suchánek.

V kraji je v současné době osm míst, kde se mohou lidé nechat proti covid-19 naočkovat. Vakcinaci nabízejí všechny nemocnice, jejich seznam přináší webové stránky KRAJPOMAHA.CZ.

Očkovací místa jsou připravena na plošnou vakcinaci. Věřím, že po navýšení dodávek očkování v kraji společně zvládneme,“ dodala Jarmila Kohoutová, koordinátorka očkování v Olomouckém kraji.*

/tz/

Ilustrační foto: archiv Olomouckého kraje

 

 

Novým hejtmanem Olomouckého kraje se stal lídr volební koalice PIRÁTI a STAROSTOVÉ Josef Suchánek (STAN). Na dnešním ustavujícím zasedání zastupitelstva kraje, které probíhalo zčásti v on-line prostředí, byl zvolen většinou 31 hlasů z 55 krajských zastupitelů.

„Děkuji všem za důvěru. Moc si jí vážím a cítím velký závazek. Právě jsem byl ze své domácí karantény zvolen hejtmanem Olomouckého kraje. Zítra mi karanténa končí. Těším se, že v pondělí se spolu s kolegy vrhneme na práci pro občany našeho kraje. Spolu s krizovým štábem je pro mne aktuální prioritou boj s covidem,“ prohlásil po svém zvolení  Josef Suchánek (viz foto nahoře).

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan věří, že Josef Suchánek bude úspěšným hejtmanem. „Je to rozený lídr a úspěšný manažer. Jsem přesvědčený, že při řízení Olomouckého kraje zužitkuje své dosavadní zkušenosti a bude úspěšným hejtmanem. Dohoda koaliční spolupráce mezi tolika politickými subjekty je uměním kompromisu, a především důležitým signálem, že se umíme domluvit a společně nastartovat změnu, kterou si voliči vyžádali,“ okomentoval schopnosti hejtmana Olomouckého kraje Vít Rakušan.

Zastupitelé kraje také zvolili nové náměstky a radní. Post prvního náměstka obsadí Ivo Slavotínek, v jehož kompetenci budou sociální věci a záležitosti seniorů. Druhým náměstkem se stane Dalibor Horák – ten se zaměří na oblast zdravotnictví.

„Děkuji pracovníkům krajského úřadu i všem zastupitelům za maximální vstřícnost a profesionální přípravu tohoto nejsložitějšího zasedání za dobu trvání kraje,“ uvedl první náměstek Ivo Slavotínek.

V radě jako náměstci hejtmana zasednou také Jan Šafařík (regionální rozvoj, územní plánování, rozvoj venkova) a Michal Zácha (doprava, sport a volný čas).

Jako členové rady se na chodu kraje budou podílet i Zdeňka Dvořáková Kocourková (investice, evropské projekty, transparence, IT, Smart region), Martin Šmída (životní prostředí, odpady, zemědělství) a Aleš Jakubec (školství).

Radu Olomouckého kraje pak doplní ještě trojice neuvolněných radních Radim Sršeň, Jan Žůrek (kultura a památková péče) a Ivo Mareš.

KDO JE NOVÝ HEJTMAN OLOMOUCKÉHO KRAJE?

Ing. Josef Suchánek (57 let): Je úspěšný manažer, který má zkušenosti s řízením několika velkých firem a organizací, mezi nimi například velkoobchodní prodejny Makro ČR nebo skupina internetových obchodů Vltava Stores. Naposledy pracoval jako ředitel Správy kolejí a menz Univerzity Palackého. Dlouhodobě se zabývá řízením lidí a projektů. Hovoří dobře anglicky.
Od roku 2018 je členem hnutí Starostové a nezávislí. Do politiky ho přivedlo přání posouvat věci vpřed a pomáhat měnit Olomouc a její okolí k lepšímu. V březnu 2020 byl zvolen lídrem společné krajské kandidátky PIRÁTI a STAROSTOVÉ a po úspěšných volbách se 30. října stal hejtmanem Olomouckého kraje. Mezi jeho koníčky patří chalupaření, včelaření, příroda, sport a hudba.*

/zr/

 

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down