Za redakci Moderní obce si dovoluji poděkovat všem jejím čtenářům a příznivcům za celoroční důvěru a věrnost a těším se s Vámi všemi opět na shledanou nad stránkami časopisu i v příštím roce.

Přeji Vám všem, vážení a milí čtenáři, radostné Vánoce a hodně štěstí, zdraví, úspěchů a lásky – a vůbec všeho dobrého v příštím roce.

V něm vstoupí už do čtvrtého roku svého trvání i naše soutěž Komunální politik roku, ovšem už s novým pojmenováním – Komunální projekt roku 2018. Soutěž bude odstartována počátkem jara příštího roku a budeme moc rádi, když se v ní s Vámi všemi potkáme.*

Ivan Ryšavý,

šéfredaktor Moderní obce

V pořadí už druhý ročník soutěže Komunální politik roku má své vítěze. Byli slavnostně vyhlášeni 22. listopadu v nově zrekonstruovaných prostorách Akademie veřejného investování na Ministerstvu pro místní rozvoj ČR v Praze.

Soutěž je pořádána vydavatelstvím Profi Press s. r. o. a redakcí časopisu Moderní obec s cílem vyhledat, zviditelnit a ocenit inspirativní a občansky přínosné projekty uskutečněné územními samosprávami. Za všemi těmito nevšedními projekty stojí i nevšední lidé – komunální politici. Proto jsou oceňováni ti, kteří vznik projektu inspirovali, získali pro jeho realizaci zastupitelstvo i veřejnost, významně se podíleli na jeho uskutečnění, obstarali pro něj peníze a dál jej případně rozvíjejí.

Také letos soutěži Komunální politik roku 2016 poskytla svoji záštitu ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová a spolupořadatelství se znovu ujaly Svaz měst a obcí ČR a Sdružení místních samospráv ČR. Redakce Moderní obce se mohla opřít i o podporu Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu ČR.

Slavnostního ceremoniálu vyhlášení výsledků soutěže se mj. zúčastnil ministr dopravy Dan Ťok, náměstci šéfů resortů pro místní rozvoj, vnitra, práce a sociálních věcí, školství, mládeže a tělovýchovy, životního prostředí a další hosté. Ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou, která byla služebně v zahraničí, zastupoval její náměstek Zdeněk Semorád. Přišel i nový předseda senátního výboru Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu ČR Zbyněk Linhart spolu se členem tohoto výboru a předsedou senátorského klubu ODS Milošem Vystrčilem, který v loňském roce pomáhal pořadatelům soutěže položit její základy. Svaz měst a obcí ČR zastupoval jeho místopředseda Pavel Drahovzal.

 

Vítězové jednotlivých kategorií soutěže:

* Kategorie Sociální projekt roku: Zuzana Čiháková, starostka města Kouřim na Kolínsku, za projekt Posilování komunity dobrovolnickou prací a dárcovstvím.

* Kategorie Děti a rodiče: Karel Ferschmann, starosta obce Němčovice na Rokycansku, za projekt Zapojení předškolních dětí do činnosti dobrovolných hasičů.

* Kategorie Sport a veřejné zdraví: Filip Kořínek, starosta města Černošice v okrese Praha-západ, za projekt Hala Věry Čáslavské.

* Kategorie Kulturní a vzdělávací činnost: Ladislav Kubín, místostarosta obce Slavkov na Opavsku, za projekt 8. setkání Slavkovů z Evropy 2015.

* Kategorie odpadové hospodářství: Martin Ander, náměstek primátora statutárního města Brna, za projekt  RE-USE Managament statutárního města Brna.

* Kategorie Veřejná zeleň: Věslav Michalik, starosta obce Dolní Břežany v okrese Praha-západ, za projekt Nový hřbitov v Dolních Břežanech.

* Kategorie Dopravní projekt roku: Pavel Žerníček, starosta obce Rapotín na Šumperku, za projekt Elektrizace trati č. 293 Šumperk – Kouty nad Desnou.

* Ladislav Chlupáč, starosta města Litoměřice (kategorie Ekologický projekt roku).

Z nich hodnotitelská komise soutěže vybrala celkovou vítězku – starostku Zuzanu Čihákovou z Kouřimi, která obdržela i titul Komunální politik roku 2016. O svém projektu Posilování komunity dobrovolnickou prací a dárcovstvím uvedla: „V naší zemi města a vesnice zaznamenávají krásný a hladivý rozvoj. Všude většinou působí nějaký aktivní spolek, kde hodnoty pro svoji organizaci, ale i pro svou obec vytvářejí jeho členové dobrovolnickou prací – skauti, hasiči, sportovci, rybáři, myslivci... Cílený rozvoj dobrovolnictví, který na tuto práci navazuje, má obrovský význam. Zapojuje další lidi do prací pro celek, může být také specializovaný podle zapojení do projektů. Cíleným projektem lze představit lidi, kteří pomáhají například v rámci sousedské výpomoci. Cílená podpora a rozvoj dobrovolnické práce přinese ovoce každé komunitě.“

Vítězové jednotlivých kategorií obdrželi křišťálové srdce, výrobek sklářů v Novém Boru, a pro svoji obec či město i šek na 20 tisíc korun. Celková vítězka soutěže pak získala titul Komunální politik roku 2016 a pro své město odměnu ve výši 50 tisíc korun.

K úspěchu soutěže přispěla i spolupráce s partnery jejích jednotlivých kategorií  – společnostmi ELEKTROWIN, hřiště.cz, MUNICIPAL – Centrum vzdělávání a odborných služeb, Wolters Kluwer ČR, EKO-KOM, PEKASS, I-Tec Czech a ECOBAT. Partnerem soutěže se stala společnost Asseco Solutions.

Vítězné i všechny další soutěžní projekty postupně představí časopis Moderní obec, počínaje lednovým vydáním 2017. Už nyní však lze zhlédnout videomedailonky vítězů všech kategorií i fotografie ze slavnostního vyhlášení výsledků soutěže, a to na internetové adrese: www.komunalnipolitikroku.cz pod odkazy Videogalerie a Fotogalerie.*

/rš/

Vzhledem ke Dni české státnosti 28. září a skutečnosti, že řada komunálních politiků čerpá v následujících dvou dnech dovolenou, redakce Moderní obce prodloužila uzávěrku příjmu přihlášek a nominací do soutěže Komunální politik roku do pondělí 3. října (do 24 hodin).

Stejně jako loni pro soutěž Komunální politik roku platí základní princip, totiž že jsou do ní přihlašovány/nominovány zajímavé a přínosné projekty uskutečněné ve městech, městysích, obcích i městských částech a městských obvodech, za nimiž stojí výrazné osobnosti z řad komunálních politiků.

Propozice soutěže a přihlášku / nominaci do soutěže najdete na: www.komunalnipolitikroku.cz .

Spolupořadateli soutěže jsou Ministerstvo pro místní rozvoj, Svaz měst a obcí ČR a Sdružení místních samospráv ČR. Soutěž má podporu i Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu ČR. Záštitu soutěži také letos udělila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Svaz měst a obcí ČR a Sdružení místních samospráv ČR o soutěži informují na svých webech: http://www.smocr.cz/cz/nase-akce/komunalni-politik-roku/default.aspx a https://www.smscr.cz/cz/62-aktuality/1166-komunalni-politik-roku-2016.

Soutěž má osm kategorií: Sociální projekt roku, Děti a rodiče, Kulturní a vzdělávací činnost, Odpadové hospodářství, Dopravní projekt roku, Ekologický projekt roku, Sport a veřejné zdraví, Veřejná zeleň.

Nebudete-li se chtít jako komunální politici sami přihlásit, můžete do soutěže nominovat kohokoliv jiného ze "svého" zastupitelstva – nebo být sami nominováni. Přihlášek/nominací může být za obec či města podáno více, stejně tak lze jít do soutěže i s více projekty.

Uzávěrka příjmu přihlášek/nominací do soutěže je v pondělí 3. října do 24 hodin.

Vyhlášení výsledků soutěže se uskuteční 22. listopadu od 14 hodin v Praze na Ministerstvu pro místní rozvoj. Pozveme tam všechny účastníky soutěže.

Těším se s Vámi na shledanou v soutěži Komunální politik roku.*

 

Ivan Ryšavý,

šéfredaktor Moderní obce

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down