Na zhruba tisícovce míst se v sobotu a neděli čtyřicet až padesát tisíc dobrovolníků včetně známých osobností aktivně zapojilo do jarní akce Ukliďme Česko.

Naše příroda (ale i města a obce) během uplynulého víkendu opět prokoukla díky dobrovolníkům, kteří uklízeli nepořádek po všech koutech České republiky. "Nemáme k dispozici tak přesná čísla, jak bývalo zvykem při minulých ročnících, neboť úklidy probíhaly tentokrát bezkontaktně, a organizátoři místních akcí se s dobrovolníky nepotkávali. Ti využili tzv. pytlomatů, u kterých si vyzvedávali pytle na odpad a poté vyráželi uklízet individuálně, či v rodinném kruhu. Podle počtu rozeslaných pytlů, kterých bylo 45 tisíc, a informací od zřizovatelů pytlomatů, kteří mnohde museli pytle doplňovat pro velký zájem, odhadujeme počet účastníků na 40 až 50 tisíc," uvedl za organizátory Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko.

Kromě klasických druhů letos bohužel přibyly mezi sesbíranými odpadky použité roušky a jednorázové rukavice, k těm nejčastěji nacházeným patří plastové sáčky, nejrůznější obaly od svačin a nápojů, na řadě míst i pneumatiky. Dobrovolníci v Lednici našli dokonce část z bagru, varnou konvici nebo třeba koberec. Účastníci úklidů, kteří sbírali neobvyklé, či dokonce kuriozní odpadky, se mohou svými nálezy pochlubit a zúčastnit se tradiční fotosoutěže. Informace o ní naleznou na www.uklidmecesko.cz/fotosoutez/.

Příští velký úklid plánují organizátoři ze spolku Ukliďme Česko na třetí zářijový víkend, v rámci již 4. ročníku Celosvětového úklidového dne. Letos poprvé také vyzývají aktivní organizátory úklidových akcí k zapojení do sázení stromů pod heslem Na jaře uklidíme, na podzim vysadíme. Zájemci (nejen z řad organizátorů úklidových akcí) mohou do konce července zažádat o grant na výsadbu stromů až do výše 60 tisíc korun díky Nadaci Partnerství a její iniciativě Sázíme budoucnost. Podrobnější informace k výsadbám najdete na www.sazimebudoucnost.cz.

Pokud jste propásli úklidovou akci o tomto víkendu, nevadí. Na řadě míst budou pytlomaty fungovat až do Velikonoc a individuálně se lze do úklidu odpadků zapojit kdykoliv. Stačí si na vycházku do přírody vzít rukavice, tašku na odpadky a občas rozhýbat ztuhlá záda shýbnutím se pro odpadek.*

/tz/

 

Ilustrační foto: https://www.facebook.com/UklidmeCesko/

 

Elektroodpad, u něhož hrozí, že se bude hromadit v malých obcích, by mohla od příštího roku čekat nová pravidla. V rámci novelizace odpadové legislativy připravila vláda sadu několika opatření týkajících se elektrických výrobků s ukončenou životností. Přestože je tento malý zákon mimo pozornost velkých médií, řada obcí jeho nová ustanovení o samostatných oddělených cílech sběru na jednotlivé kategorie elektroodpadu a jeho ekologické recyklace přivítaly. K iniciativě, která na problémy malých obcí s elektrozařízení upozorňuje, se nově připojilo i Sdružení místních samospráv ČR.

Novelizace odpadové legislativy, která v současné době probíhá v České republice, má za cíl podpořit oběhové hospodářství a zefektivnit sběr komunálního odpadu. V řadě obcí však existují i sběrná místa pro vysloužilá elektrozařízení, která mají speciální režim.

Jejich hlavní rozdíl spočítá v tom, že za svoz jsou odpovědní výrobci elektrozařízení, kteří jej společně s recyklací organizují přes své speciální firmy, tzv. kolektivní systémy. Hlavním rizikem pro tuzemské obce je hromadění elektrozařízení, která v sobě mají nebezpečné látky. Týká se to zejména lednic, televizí a zářivek, které obsahují freon, olovo a rtuť.

Výrobci v současné době nemají zvlášť stanovenu minimální povinnou úroveň sběru u lednic, televizí a zářivek a mají tendenci svážet raději jiné typy elektroodpadu, u kterého není jeho ekologická recyklace finančně tak náročná, což jsou například sporáky, pračky a malé domácí spotřebiče. Od nové legislativy si slibujeme, že toto pomůže napravit neduhy současného odpadového hospodářství a pomůže vytvořit skutečně cirkulární model ekonomiky,“ říká Stanislav Polčák, předseda Sdružení místních samospráv ČR.

Tuzemským obcím tak hrozí riziko, že pokud nebudou zavedeny samotné povinné cíle na sběr a ekologickou recyklaci televizí, lednic a zářivek, tak značná část tohoto elektroodpadu by u nich mohla bez většího zájmu některých kolektivních systémů zůstávat ležet ladem i po několik měsíců.

V obcích se snažíme starostům vyjít vždy maximálně vstříc. Náš kolektivní systém se dlouhodobě zaměřuje na sběr a ekologickou recyklaci zářivek, proto tuto iniciativu vítáme. Stanovení oddělených cílů sběru na 65 % pro každý typ nebezpečného elektroodpadu vnímáme jako rozumnou cestu, která může malým obcím od tohoto typu odpadu opravdu ulevit,“ komentuje legislativní záměry Ministerstva životního prostředí Petr Číhal z kolektivního systému EKOLAMP.

Iniciativa Stop nebezpečnému elektroodpadu se snaží mapovat problematické situace se sběrem elektrozařízení v českých obcích a upozorňovat na ně odbornou i laickou veřejnost. Více o iniciativě se lze dozvědět na: www.nebezpecnyelektroodpad.cz.

/tz/*

 

Ostravská potravinová banka otevřela ve středu 28. června dopoledne, za úmorného horka, první veřejnou lednici na Moravě. Chce tím předejít zbytečnému vyhazování jídla, které lidé nestihnou spotřebovat, a zároveň pomoci potřebným.

Peníze na zakoupení a provoz lednice pomohli získat návštěvníci loňského festivalu Colours of Ostrava, kteří v mobilní aplikaci EPP – Pomáhej pohybem získali svým pohybem body, za něž pak Nadace ČEZ věnovala Potravinové bance 50 tisíc korun.

Lednička, do jejíž části lze darovat také potraviny, které nemusí být v chladu, je na ostravském sídlišti Fifejdy v ulici gen. Píky před Domem pro ženy a matky s dětmi. Ten provozuje Armáda spásy, která vyřešila potíž Potravinové banky s hledáním vhodného místa a převzala starost o provoz lednice na svá bedra.

Peníze od Nadace ČEZ máme na účtu už několik měsíců, ale stále se nám nedařilo najít pro lednici vhodný prostor. A když už jsme ho našli, tak se majitelé sousedních objektů ohradili s tím, že se obávají srocování nepřizpůsobivých osob,“ uvedla Helena Balabánová, předsedkyně představenstva Potravinové banky v Ostravě, která věří, že projekt zaujme především běžné obyvatele. „Ta lednička není tak veliká, aby se u ní scházeli bezdomovci. Zkušenosti ze světa a nyní už i z Česka jsou takové, že do lednice přispívají lidé, kteří si nakoupili více, než spotřebují, a využívají ji například maminky, které jdou se svými ratolestmi na procházku a hodí se jim čerstvý jogurt,“ dodala Helena Balabánová.

V České republice zatím fungují sdílené ledničky jen v Čechách, konkrétně v Plzni, Českých Budějovicích, Pelhřimově, Chrudimi a Praze. Některé z nich jsou provozovány v rámci privátních prostor, například obchodů nebo kaváren.

Nadace ČEZ podpořila projekt potravinových bank už dříve, loni například přispěla 80 tisíc korun na nákup automobilu pro Potravinovou banku Vysočina. „Na aktivity, které podporují odpovědné chování lidí, komunitní soužití i pomoc potřebným, přispíváme velmi rádi. Veřejná lednice je navíc inovátorským počinem, který tato témata posouvá ještě dál,“ uzavřela ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.*

/ms/

K foto:

Jiří Vonšík, ředitel ostravského Domu pro ženy a matky s dětmi, provozovaného Armádou spásy (vlevo) a Helena Balabánová, předsedkyně představenstva Potravinové banky v Ostravě

Foto: archiv Nadace ČEZ

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2021 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down