Na základě výsledků aktuální analýzy připravovaných bytových projektů, kterou zpracoval největší rezidenční stavitel v zemi Central Group, developeři v české metropoli připravují více než 84 tisíc bytů. Avšak jen zhruba 20 tisíc se jich může začít stavět do pěti let. Počty bytů, které mají šanci do pěti let projít povolovacím kolečkem – a dostat se tak na trh, jsou přitom zcela nedostačující poptávce i velikosti hlavního města.

Meziročně databáze připravovaných projektů narostla o více než 18 procent. Developeři totiž zahajují práce na stále nových projektech, jenže vzhledem k rekordně dlouhé, a navíc stále se prodlužující délce povolování, jen minimum projektů pokračuje do realizace. Aktuálně se doba přípravy běžného bytového projektu od zahájení prací na projektu přes všechny stupně povolování až po výstavbu a kolaudaci prodloužila na deset let.

Většina bytů vznikne v brownfieldech

Zhruba 60 procent připravovaných bytů by mělo vyrůst v brownfieldech. Celkem jde o více než 370 projektů s 54 tisíci byty. Tyto projekty by byly schopny pojmout více než 100 tisíc nových obyvatel a při současném tempu prodeje nových bytů by pokryly potřebu na devět let.

Každého developera, jak poznamenává tisková zpráva společnosti  Central Group, stojí výstavba bytů na brownfieldech v průměru o 17 procent víc než na zelené louce. „Je třeba si uvědomit, že náklady na dekontaminaci půdy a demolici stávajících objektů jsou mnohdy velmi vysoké. To, že je investor uhradí, je velký vklad do území a první a zcela nezbytná podmínka pro jeho revitalizaci. A tuto klíčovou investici pro další rozvoj města přece nikdo jiný než soukromý investor financovat nebude,“ vysvětlil šéf Central Group Dušan Kunovský. Navíc pro město je zastavování brownfieldů, které mnohdy leží v širším centru, daleko výhodnější než výstavba na zelené louce. Obvykle jsou totiž tyto pozemky v místech s již existující infrastrukturou a zasíťováním, dostatečná je zde také kapacita hromadné dopravy. Město v těchto lokalitách tedy ušetří na výstavbě infrastruktury.

Jednoznačně největší výstavba bytů na území brownfieldů se připravuje na pražském Žižkově. Celkem jich tam developeři plánují 8700. V Holešovicích to má být 5600, v Ruzyni 4900, na Smíchově 4000, ve Vysočanech 3500 nových bytů. Více než 2000 bytů v brownfieldech se chystá také na Zličíně, v Hloubětíně a v Hostivaři.

Nejvíce připravovaných projektů na brownfieldech je menšího rozsahu do stovky bytů. Jde o stavby bytových domů na místech různých vyřazených trafostanic, parkovišť či menších průmyslových budov apod. Na celkovém množství bytů, které by v brownfieldech v Praze mohly vzniknout, se však tyto projekty podílejí minimálně.

Hlavní budoucí rozvoj však mají přinést především transformace velkých opuštěných průmyslových areálů, velké množství bytů pak vznikne zejména v projektech celých nových čtvrtí na plochách původně určených železnici, jako je nákladové nádraží Žižkov, Smíchov nebo Bubny. Připravovaných projektů s více než 500 byty je v databázi jen něco přes třicet – celkem však počítají s více než 35 tisíci nových bytů.*

/zr/

Velmi žádaná bytová lokalita v hlavním městě je na Zličíně v těsném sousedství se stanicí metra B Zličín

Ilustrační foto: archiv Central Group

 

 

 

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down