Ujištění o tom, že stát neplánuje další nečekaná opatření se zásadními dopady do rozpočtů krajských a obecních samospráv, se včera - ve čtvrtek 21. května - dostalo hejtmanům ze strany premiéra Andreje Babiše. Premiér tak reagoval během včerejší společné videokonference na připomínky hejtmanů, kteří neměli dostatek informací ke kompenzačním bonusům, jež stát financuje prostřednictvím sdílených daní. Stát také nebude požadovat od krajů úhradu ochranných prostředků dodaných v době koronavirové krize. Obě strany se rovněž shodly na tom, že budou jednat o konkrétní částce na opravy krajských silnic pro příští dva roky.

Hejtmani upozornili členy vlády na to, že se kraje snaží zachovat probíhající a naplánované investice. Jinak jsou na tom ale obce, které mají obavy z prohlubujícího se propadu daňových příjmů a omezují či ruší investiční akce.

Chyběla nám komunikace ke kompenzačním bonusům, proto není divu, že se obáváme dalších nečekaných dopadů případných dalších opatření do rozpočtů krajů a obcí. Ministryně financí Alena Schillerová nám dnes (ve čtvrtek 21. 5. - pozn. redakce) vysvětlila, že nejrychlejší způsob, jak dostat peníze na pomoc OSVČ a společnostem s ručením omezeným, bylo vyplatit bonusy prostřednictvím Finanční správy a vzít peníze ze sdílených daní. Deklarovala, že 8. června vše končí a další podobné opatření nás nečeká. Nyní bude záležet na tom, jak se k tématu postaví sněmovna. Požadovali jsme také dvakrát čtyři miliardy na opravy silnic II. a III. tříd a mostů pro roky 2020 a 2021 a vláda se konkrétní částkou bude zabývat. Řešili jsme i situaci týkající se projektu Chytrá karanténa, který přechází do gesce ministra zdravotnictví. Ministr vnitra Jan Hamáček nás informoval o tom, že ministerstvo pracuje na návrhu nové krizové legislativy, o níž by se mělo diskutovat napříč politickým spektrem,“ uvedl 1. místopředseda Rady Asociace krajů a hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Premiér také dostal od krajů podrobný přehled o ztrátách vyvolaných opatřeními v souvislosti s nouzovým stavem, ať už jde o zdravotnictví, oblast sociálních věcí či dopravu. Souhrn mu předala místopředsedkyně Rady AKČR a hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová, aby se s ním mohl detailně seznámit.

S ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem hejtmani řešili ceny testů pro samoplátce, které ministerstvo stanovilo bez započítání dalších nákladů například za provedení odběrů. „Ministr nás ubezpečil, že o tom bude ještě zítra jednat. Dále upřesnil, že projekt Chytrá karanténa nyní spadá pod hlavní hygieničku,“ dodal Jiří Běhounek.

Fungování Chytré karantény ocenil hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, protože na území regionu se nyní nákaza šíří mezi horníky Dolu Darkov, a díky projektu se rychle daří najít kontakty nakažených a testovat je na covid-19.

Hovořilo se i o tom, že Ministerstvo pro místní rozvoj počítá s podporou akcí ze zásobníku projektů předložených obcemi k čerpání dotací jak v rámci národních, tak evropských zdrojů.*

/zr/

Na snímku: Předseda vlády Andrej Babiš při čtvrteční videokonferenci s hejtmany

Foto: facebookový profil A. Babiše

 

Každý kraj si připraví vlastní řešení pro případ dalšího šíření nákazy koronavirem v pobytových zařízeních sociálních služeb a bude o něm informovat vládu. Upřesní se také distribuce ochranných prostředků od státu, aby kraje znaly plán závozů. Dohodli se na tom dnes hejtmani na videokonferenčním jednání s premiérem Andrejem Babišem a dalšími členy vlády.

Diskutovali jsme o tom, jak vyčlenit dostatek míst pro ty klienty domovů pro seniory a dalších zařízení sociálních služeb, kteří onemocní covid-19 a budou muset být izolováni od ostatních. Zároveň jsme řešili otázku zaměstnanců těchto domovů, pro něž musíme mít veškeré ochranné prostředky, aby byli maximálně chráněni. Rizikovou skupinou jsou navíc v tuto chvíli i klienti, kteří se vracejí z hospitalizace v nemocnicích zpět do sociálních zařízení. Došli jsme k závěru, že každý kraj poskytne informace, jak má tyto postupy nastaveny podle aktuální situace,“ uvedl k výsledkům jednání 1. místopředseda Rady Asociace krajů ČR Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina.

Premiér Andrej Babiš ujistil hejtmany o tom, že i nadále trvá systém distribuce ochranných prostředků od ministerstva vnitra směrem do krajů. Co se týče ministerstva zdravotnictví, to by mělo zásobovat výhradně fakultní nemocnice, specializovaná zdravotnická pracoviště a laboratoře. Hejtman Jiří Běhounek to přivítal a potvrdil, že budou nadále praktičtí lékaři, ambulantní specialisté, zubaři a lékárníci zásobováni z distribučních míst v regionech, aby se neměnil fungující systém.  „Domluvili jsme se zároveň s ministrem vnitra Janem Hamáčkem, že bychom chtěli mít alespoň rámcový výhled na týden dopředu, jaké závozy se plánují, abychom s tím mohli v krajích počítat,“ doplnil Jiří Běhounek.

Podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka mají hejtmani také vyčíslit potřebu respirátorů FFP3, ministerstvo vnitra podle toho zajistí dodávku od ministerstva zdravotnictví, jež může tento typ respirátorů alokovat.

Vicepremiér Karel Havlíček informoval hejtmany o tom, které profese průmyslové infrastruktury, výroby a obchodu zásobuje přímo ministerstvo průmyslu a obchodu a rovněž ministerstvo dopravy. Hejtmani v této souvislosti požádali, zda by bylo možné, aby získali konkrétní informaci, které resorty napřímo distribuují ochranné prostředky přesně stanoveným profesním skupinám, případně institucím.*

/zr/

 

 

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2021 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down