Služba COVID report, která funguje pod patronátem Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) a ve spolupráci s technologickou společností MAMA AI na platformě pro digitální obecní komunikaci Mobilní Rozhlas, se dočkala důležitého rozšíření.

Všech 6250 českých samospráv má nyní denně aktualizované informace o proočkovanosti svých obyvatel. Doplní tak stávající statistiky sledující vývoj epidemie v jednotlivých obcích, které s příchodem nových mutací začínají být opět aktuální. Zájem o data je velký, měsíčně služba zobrazí čtvrt milionu reportů.

Díky COVID reportu nyní široká veřejnost získá přehledné informace o proočkovanosti obyvatel v jednotlivých obcích (na úrovni obcí s rozšířenou působností). A to denně aktualizované. Přehled zobrazuje jak podíl obyvatel očkovaných alespoň první dávkou, tak množství těch, kteří mají vakcinaci plně dokončenou. V textovém přehledu je pak možné zjistit, jak si stojí celý kraj, ve kterém se obec nachází včetně celorepublikového přehledu.

I nadále pak COVID report obsahuje důležité informace a statistiky o průběhu nákazy – tedy nové případy celkem a v rizikové skupině občanů nad 65 let a takzvanou míru pozitivity v celorepublikovém srovnání. V přehledových grafech je pak možné jednoduše sledovat trend v dané obci a jejím bezprostředním okolí na dlouhodobé časové ose.

COVID report je generován pro každou ze 6250 samospráv včetně městských částí. Požadovanou obec je možné jednoduše vyhledat ve vyhledávači na hlavní stránce projektu. V současné době COVID report měsíčně zobrazí asi čtvrt milionu statistik, přičemž průměrná doba strávená uživatelem nad daty přesahuje tři a půl minuty. Počet pravidelných návštěvníků stoupl za poslední kvartál na dvojnásobek.

Důležitou službu plní COVID report také pro vedení obcí. Díky technologické společnosti MAMA AI, která pomocí nástrojů umělé inteligence denně na svých serverech zpracovává data z ÚZIS a kromě přehledných statistik je převádí ještě do textového komentáře a grafů s historickým vývojem, má více než 1700 samospráv, které platformu Mobilní Rozhlas aktivně využívají, možnost pravidelně zasílat data z COVID reportu na své registrované občany.

Za poslední měsíce se COVID report pro obce stal důležitou součástí v informování obyvatel o skutečném průběhu epidemie. Zveřejněním dat o proočkovanosti obyvatel dáváme vedení obcí do rukou další důležitý nástroj. Na základě poskytovaných dat mohou samy vyhodnocovat dopady očkovacích kampaní a případně samy pomáhat ve zvyšování proočkovanosti obyvatel,“ zmiňuje Ondřej Švrček, autor platformy Mobilní Rozhlas.*

COVID report naleznete zde: https://www.mobilnirozhlas.cz/cr-covid-report

COVID report funguje pro obce i občany zdarma a jednotlivé zapojené subjekty na něm pracují pro bono. Data, která zpracovává, jsou plně garantována Ústavem zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS)

/zr/

Ilustrační foto: archiv

Územní samosprávy uklidňují situaci, předávají občanům důležité informace o nových nařízeních vlády, organizují dobrovolníky a pomáhají seniorům.

Vzhledem k současnému nouzovému stavu a omezení pohybu obyvatelstva je role starostů a místních zastupitelstev nenahraditelná. Jsou to právě oni, kteří informují občany o nových nařízeních státu a zároveň mohou v rámci svého města a obce pomoci.

Při této nečekané krizové události se osvědčila komunikace přes platformu Mobilní Rozhlas, českého lídra v oblasti chytré obecní komunikace. Pomocí této platformy mohou občany informovat pomocí informačních SMS, e-mailů či push notifikací v rámci aplikace Mobilní Rozhlas / Zlepšeme Česko.

Dobrým příkladem jsou například kroky radnice v Mnichově Hradišti, která o víkendu pomocí Mobilního Rozhlasu dokázala zařídit potřebným stovky roušek od aktivních obyvatel, a navíc ještě pomáhá seniorům s nákupy, které si mohou telefonicky objednat. O obou novinkách radnice informovala právě přes Mobilní Rozhlas.

K podobným krokům se po vyhlášení omezení pohybu uchylují desítky samospráv včetně města Třebíč či Libčice nad Vltavou, kde pomocí Mobilního Rozhlasu informují seniory o možnostech objednání nákupu a důležitých léků, bez kterých se staří lidé mnohdy neobejdou.

Obec Kuřimská Nová Ves na Brněnsku například svým občanům zajišťuje rozvoz obědů, které si mohou telefonicky objednat telefonicky pomocí radnice. Brandýs nad Labem/Stará Boleslav zase například organizuje dobrovolníky, kteří pomáhají s organizací pomoci pro potřebné. Městská část Praha 3 zase organizuje roznos informačních letáků pro občany, kteří nemají přístup k internetu a nemají potřebné informace o současném vývoji.

Platforma Mobilní Rozhlas v současné době nabízí všem českým obcím a městům svou licenci pro účely krizové komunikace zdarma. Cílem je nabídnout samosprávám nejmodernější způsob, jak občanům předat efektivním způsobem praktické informace a zamezit šíření dezinformací a tzv. fake news.

Jsme nadšeni z odezvy místních samospráv po celé republice. Starostové předávají občanům důležité informace, jak se v dané situaci zachovat. Potěšila nás pak především všudypřítomná solidarita všech zapojených samospráv, které pomáhají například seniorům, kteří jsou nejohroženější skupinou. Na základě našich zkušeností můžeme tvrdit, že se o ně samosprávy svědomitě postarají,“ uvedl Ondřej Švrček, zakladatel platformy Mobilní Rozhlas.*

/zr/

 

 

 

 

 

 

Výsledky letos již třetího ročníku soutěže Komunální politik roku 2017 byly včera odpoledne slavnostně oznámeny v sídle Poslanecké sněmovny v Praze. Soutěž, kterou každoročně vyhlašuje časopis Moderní obec spolu s vydavatelstvím Profi Press s. r. o., i tentokrát získala záštitu ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové.

Spolupořadateli soutěže jsou Svaz měst a obcí ČR a Sdružení místních samospráv ČR, vyhlášení výsledků podpořily Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu ČR a Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Smyslem soutěže je zviditelnit inspirativní a občansky přínosné projekty uskutečněné v obcích a městech a ocenit osobnosti z komunální politiky, které se významně zasadily o jejich realizaci. V letošním ročníku soutěže bylo vypsáno sedm kategorií, z jejichž vítězů hodnotitelská komise vybrala celkového vítěze, který obdržel titul Komunální politik roku 2017. Vítěz každé kategorie získal pamětní list a artefakt z českého křišťálu v podobě srdce v otevřených dlaních, od partnera dané kategorií také symbolický šek na dvacet tisíc korun pro své město či obec.

Na vyhlášení výsledků soutěže byli pozvání všichni její účastníci a partneři soutěže. Ministryni Karlu Šlechtovou při slavnostním ceremoniálu zastupovala státní tajemnice Ministerstva pro místní rozvoj Zdeňka Pikešová, pozvání na akci přijala také ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Přítomni byli rovněž poslanci, senátoři a představitelé ústředních orgánů státní správy.

V kategorii Sociální projekt roku zvítězila Sylva Kováčiková, místostarostka města Bílovce (okres Nový Jičín), za projekt Secesní Salchrova vila v Bílovci rozsvítila podzim života našim seniorům. Cenu za Sylvu Kováčikovou z rukou ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové převzal starosta Bílovce Pavel Mrva. Symbolický šek mu předal zástupce společnosti ELEKTROWIN Jan Marxt.

Projektem Dětská skupina Peřinka se v kategorii Děti a rodiče prosadila Brigita Petrášová, starostka obce Morkůvky na Břeclavsku, Prvním gratulantem, který jí také předal cenu, byl náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký. Symbolický šek jí za partnera kategorie na podium přinesl ředitel společnosti hřiště.cz Ladislav Fuxa.

V kategorii Sport a veřejné zdraví patří prvenství Jiřímu Horákovi, starostovi obce Vysoká nad Labem v okrese Hradec Králové, za projekt Sportovní areál Vysoká nad Labem. Cenu za vítězství převzal od senátora Zbyňka Linharta, předsedy Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu ČR. Symbolický šek vítězi předala advokátka Jana Zwyrtek Hamplová, zakladatelka společnosti MUNICIPAL – Centrum vzdělávání a odborných služeb.

Křišťálové srdce za vítězství v kategorii Kulturní a vzdělávací činnost si ze slavnostního odpoledne odnesl Tomáš Hájek, starosta městyse Ostrovačice (okres Brno-venkov), za projekt Přístavba Základní školy a Mateřské školy Ostrovačice a výstavba víceúčelového sportoviště. Cenu a šek mu předal ředitel odboru strategického rozvoje a koordinace veřejné správy Ministerstva vnitra David Sláma a zakladatel projektu Mobilní rozhlas Ondřej Švrček.

Kategorii Odpadové hospodářství ovládl Tomáš Šulák, starosta obce Veselíčko na Přerovsku, díky projektu Kompostárna Veselíčko a odpadová spolupráce v MAS Moravská brána. Cenu za vítězství převzal z rukou ředitele České inspekce životního prostředí Erika Geusse, symbolický šek mu za společnost EKO-KOM předal její provozní ředitel Petr Šikýř.

Projekt Rozkvetlý Liberec a  komunitní plánování ploch zeleně, jehož nositelkou je náměstkyně primátora Liberce Karolína Hrbková, byl hodnotitelskou komisí soutěže vybrán jako nejlepší v kategorii Veřejná zeleň. Ocenění za prvenství obdržela z rukou výkonného ředitele Svazu měst a obcí ČR Pavla Drahovzala, symbolický šek jí za partnera kategorie – společnost Pekass, předal David Procházka.

V kategorii Utváření veřejného prostoru zvítězil projekt Náves Velká Polom starostky Ludmily Bubeníkové ze stejnojmenné obce v okrese Ostrava-město. Jako první ji na podiu pozdravil a cenu jí předal místopředseda Sdružení místních samospráv ČR Radim Sršeň. Partnerem kategorie byla společnost Zebra Group, jejíž jednatel Petr Řihák Ludmile Bubeníkové daroval pro Velkou Polom symbolický šek.

Hodnotitelská komise soutěže udělila i svoji zvláštní cenu. Ta patří starostce Třince Věře Palkovské za projekt Pořízení elektrobusů pro MHD Třinec. Na slavnostním ceremoniálu ji zastupovala členka zastupitelstva města Milada Hejmejová, které cenu předal senátor Miloš Vystrčil, jenž vyhlašovatelům soutěže při její přípravě před více než dvěma roky ochotně radil.

Celkovou vítězkou soutěže byla vyhlášena a z rukou státní tajemnice Ministerstva pro místní rozvoj Zdeňky Pikešové převzala titul Komunální politik roku 2017 starostka Velké Polomi Ludmila Bubeníková.

Na závěr slavnostního ceremoniálu ředitel vydavatelství Profi Press s. r. o. Martin Sedláček všem oceněným, ale také všem dalším účastníkům soutěže poděkoval a pozval je do jejího příštího ročníku. Dosavadní název soutěže se od roku 2018 změní na Komunální projekt roku, zůstane však její členění na jednotlivé kategorie, přičemž celkový vítěz soutěže obdrží – jako dosud – titul Komunální politik roku.

Pohodovou atmosféru vyhlášení výsledků soutěže ukončeného slavnostním rautem zpříjemnily swingové evergreeny v podání zpěvačky Petry Ernyei za doprovodu Jazz Duet. Moderátorkou odpoledne byla Jolana Voldánová.

/rš/

 

Na snímku nahoře:

Ludmila Bubeníková, celková vítězka soutěže Komunální politik roku 2017, s cenou z českého křišťálu v podobě srdce v otevřených dlaních

 

Snímky ve fotogalerii dole:

Hromadný snímek všech oceněných v letošním ročníku soutěže Komunální politik roku 2017 i s osobnostmi, které jednotlivá ocenění předávaly, a s partnery jednotlivých kategorií

Snímky vítězů jednotlivých kategorií s předávajícími osobnostmi a zástupci partnerů

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down