Jak požádat o odškodné za výbuchy v muničním skladu ve Vrběticích a koho se právo na odškodnění týká? To vysvětlovali 15. a 16. listopadu zástupci ministerstva vnitra a místní starostové občanům pěti nejvíce postižených obcí.

Náměstek ministra vnitra pro legislativu pro řízení sekce legislativy, státní správy a územní samosprávy Mgr. Petr Vokáč navštívil během pondělí a úterý občany Haluzic, Vlachovic, Lipové, Slavičína a Bohuslavic nad Vláří na Zlínsku. Spolu se starosty obcí odpovídal na dotazy a informoval o možnostech, které mají díky zákonu o jednorázovém odškodném za výbuchy ve Vrběticích.

„Výbuchy ve Vrběticích otřásly každým z nás, nejvíce to ale odnesli občané obcí v okolí muničního skladu. Odškodnění je na místě. Vyjet za lidmi do jejich obcí a poradit jim s vyplněním žádosti je to nejmenší, co pro ně můžeme udělat,“ vysvětlil Petr Vokáč.

Cílem odškodnění je zmírnit alespoň některé újmy, které utrpěli obyvatelé dotčených obcí v souvislosti s mimořádnou událostí v areálu muničního skladu Vlachovice-Vrbětice. Zákonným předpokladem pro přiznání jednorázového odškodnění obyvatelům je přihlášení k trvalému pobytu v obci mezi 16. říjnem 2014 a 13. říjnem 2020. O odškodnění bude možné žádat od 1. ledna do 30. června 2022. V žádosti občan nebude muset nijak dokládat místo svého bydliště ani dny, kdy ve své obci bydlel. Tyto informace zjistí ministerstvo z jednotlivých databází.*

Formulář žádosti a základní pokyny jsou už teď dostupné na webu www.mvcr.cz. Pro dotazy je občanům k dispozici e-mailová adresa vrbetice@mvcr.cz.

/zr/

 

Na snímku občané obcí z okolí Vrbětic během setkání se zástupci ministerstva vnitra a starostů

V šestém ročníku soutěže Přívětivý úřad v kategorii obcí s rozšířenou působností zvítězilo město Kolín následované Žďárem nad Sázavou a Ostravou. Soutěž, kterou pořádá Ministerstvo vnitra, slavnostně vyvrcholila 8. listopadu v Arcibiskupském paláci v Olomouci.

Soutěž Přívětivý úřad mapuje stav přívětivosti a otevřenosti obecních a městských úřadů vůči občanům a jejich potřebám. Přes sedmdesát kritérií hodnotí přístupnost a otevřenost úřadu, komunikaci s klienty, digitalizaci služeb, zapojování veřejnosti do věcí veřejných, kroky ke zvýšení udržitelnosti a také opatření přijatá během pandemie covidu-19.

Nejprve se vybírají tři nejlepší města a jejich úřady v každém kraji, z nichž vzejdou celorepublikoví vítězové. Oceněná města lze považovat za nejpřívětivější pro svůj ucelený přístup při přemýšlení o zvyšování kvality služeb (od délky úředních hodin přes vývoj mobilních aplikací a přívětivost a rychlost komunikace až po participační plánování nebo aktivity v boji proti šíření nákazy covidu-19). Kromě už zmíněných celorepublikových vítězů obsadila první příčky ve svých krajích tato města a jejich úřady: Jablonec nad Nisou, Karlovy Vary, Praha 7, Most, Plzeň, Tábor, Chrudim, Jičín, Brno, Prostějov, Zlín.

K soutěži vyšla sbírka tradiční příkladů dobré praxe. Kolín zaujal svými aktivitami v oblasti Smart City, Žďár nad Sázavou je v posledních letech příkladným městem pro rozvoj udržitelného přístupu úřadu a zavádění energetického managementu, statutární město Ostrava zase již dříve inspirovalo svou komunikací, participativním plánováním rozvoje města, koncepčním přístupem v boji proti vizuálnímu smogu nebo podporou podnikatelů v době lockdownu. Sbírku dobré praxe lze získat na www.mvcr.cz/clanek/privetivy-urad-obci-iii-typu-2021.aspx.

/zr/

 

Foto: Filip Zavřel

Na snímku (zleva doprava): zástupci Ostravy Mgr. Michal Bayer, vedoucí kanceláře primátora a tisková mluvčí Mgr. Bc. Gabriela Pokorná, náměstek ministra vnitra pro řízení sekce legislativy, státní správy a územní samosprávy Mgr. Petr Vokáč, za vítězný Kolín vedoucí oddělení vnitřního auditu a kontroly Ing. Mgr. Šárka Jelínková, dále zástupci Žďáru nad Sázavou JUDr. Martina Hostomská, tajemnice městského úřadu a Ing. Jan Prokop, vedoucí oddělení dotací a dotačních projektů Odboru strategického rozvoje a investic a zcela vpravo Ing. Mgr. David Sláma, ředitel odboru strategického rozvoje a koordinace veřejné správy Ministerstva vnitra*

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2021 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down