Část břehu Staré Ponávky nad sídlištěm v Brně Komárově prošla revitalizací a nový park slouží obyvatelům od loňského roku. Čekal ještě na své pojmenování. O něm rozhodli obyvatelé v internetovém hlasování. Z užšího výběru zvítězil návrh Mariacela.

Z pětice návrhů jmen pro nový park Na Luhu, Veverka, Mariacela, U Náhonu nebo U Ledňáčka, jež byly předmětem internetového hlasování, se občanům nejvíce líbilo pojmenování Mariacela. Inspirací je název někdejší obce Malá Mariacela, kterou později pohltila městská část Komárov. Ankety se zúčastnilo 601 lidí.

„Zvolený název ještě musí schválit Zastupitelstvo městské části Brno-jih, Pracovní skupina pro názvosloví města Brna a Zastupitelstvo města Brna,“ popsal další postup náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

První část břehu Staré Ponávky nad sídlištěm v Brně Komárově upravili stavbaři v roce 2019. Park byl otevřen počátkem roku 2020, má rozlohu asi 1,45 ha a nahradil parkoviště a výběh pro psy. Návštěvníkům se zpřístupnil břeh říčky díky pobytovým schodům a molu. Dříve regulovaná říčka byla upravena do přirozenější podoby a přemostěna třemi lávkami. Ty propojují blízké sídliště s komerčním areálem Svatopetrská. Podél toku vybudovali stavbaři betonovou komunikaci a další mlatové stezky, které se kombinují s kamennou dlažbou. Přibyl nový mobiliář, dřevěná lehátka rozmístěná po obvodu centrální louky a nově vysazené stromy, keře i byliny. Úpravy vyšly na 20,25 mil. Kč. V plánu je revitalizace dalších částí téměř 4 km dlouhého toku.*

/zr/

Zásadní proměnou prošlo další veřejné prostranství v centru Ostravy. V jihovýchodní části Prokešova náměstí je hotová nová parková úprava, zmenšila se vydlážděná plocha, přibylo zeleně.

Architektonické řešení prostoru u kavárny vycházelo ze současné kompozice před Novou radnicí. Proto se při rekonstrukci měnila původní zámková dlažba za stejný typ dlažební desky ze žuly, která tvoří i centrální část Prokešova náměstí. Zmenšení zpevněné plochy nám umožnilo vysadit více zeleně, takže prostor nyní působí útulněji a příjemněji. Umístěním posezení a výsadbou stromů jsme také chtěli dát najevo, že jde o prostor pro lidi, ne pro zaparkování vozidel návštěvníků kavárny a obchodů, jak tomu bylo doposud,“ uvedla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Rozsáhlé vydlážděné prostranství se zmenšilo na úkor zelené plochy, která se rozrostla o 80 m². Přibyly tři vzrostlé svítele latnaté, vyvýšený trvalkový záhon olemovaný cortenovým plechem, nový trávník a několik dalších záhonů. Upravena je zeleň i u blízkého památníku.

Předlážděné povrchy se doplnily hraničními zídkami s nasvětlením, novým mobiliářem včetně stojanu na kola, moderních, designových odpadkových košů a zejména lehkých laviček s LED podsvícením a dřevěnými sedáky. Zrekonstruováno a zmodernizováno je veřejné osvětlení, instalovány jsou odvodňovací prvky.

Úpravy prostranství u kavárny nijak neporušily dva solitérní vzrostlé převislé buky, které rostou v původní zatravněné ploše. Pro novou výsadbu tří svítelů latnatých ve zpevněné ploše u středového posezení se vyhloubily výsadbové jámy v nadstandardní velikosti, aby měly tyto malokorunné stromy dostatečný prostor pro růst třeba i po třiceti letech. Sázely se do speciálního substrátu, jehož součástí je biouhel, který zabezpečí lepší prokořeňování a výživu,“ doplnila Kateřina Šebestová s tím, že biouhel je vyroben z organického odpadu a je plně ekologický. Vzhledem ke svému objemu jímá vodu včetně živin ve velkém množství, proto je neocenitelný pro stromy v městských výsadbách.

Rekonstrukci a revitalizaci části Prokešova náměstí podle projektu architektonické kanceláře Ivana Tachezyho prováděla od loňského podzimu do začátku letošního června společnost Jankostav. Součástí zakázky je i následná péče o revitalizovanou zeleň po dobu tří let. Úpravy navázaly na předchozí rekonstrukci kanalizace, jejíž původně betonové potrubí už bylo ve špatném technickém stavu. Nyní je přespádováno a napojeno na nový kanalizační sběrač.

/zr/

Na snímku: Úprava ostravského Prokešova náměstí v prostoru před kavárnou

Foto: archiv města*

 

 

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2021 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down