Hejtmanky a hejtmani českých a moravských krajů dnes opět videokonferenčně diskutovali o systému Chytré karantény, která se bude v krátké době postupně realizovat ve všech krajích. Společně s nimi se videokonference účastnili zástupci týmu epidemiologa Romana Prymuly, Armády ČR, Ministerstva vnitra, ale i hygienici a představitelé Hasičského záchranného sboru ČR.

Profesor Roman Prymula popsal systém Chytré karantény, který má podle něj za cíl podstatně rychlejší a efektivní umístění lidí podezřelých z nákazy koronavirem do karantény, a to už do tří dnů od absolvování testu. Pro zjištění kontaktů nakaženého se přitom s jeho souhlasem využijí data mobilních operátorů.

V krajích se zavedením projektu budou pomáhat hygienikům zdravotníci Armády ČR. Oficiální spuštění Chytré karantény se po jejím pilotním ověření plánuje ve čtvrtek 9. dubna 2020. Kraje by měly získat 78 zdravotníků Armády ČR, kteří posílí krajské hygienické stanice.

První místopředseda Rady Asociace krajů ČR Jiří Běhounek požádal tým Chytré karantény, aby jednak nastavil koordinaci odběrových míst a skupin, které už nyní v krajích působí, a těch, jež budou nasazeny v regionech v rámci Chytré karantény. „Obrátil jsem se také na krajské IT specialisty, aby byli připraveni se na projektu podílet, ale budeme pro ně chtít jasné pokyny od realizačního týmu projektu,“ uvedl Jiří Běhounek.

Hejtmani v současnosti nemají zásadní problémy se zásobováním ochrannými prostředky od Ministerstva vnitra. „Děkuji všem hejtmanům za podporu, když jsme dodávky dolaďovali a když jsem kritizoval slabá místa státního zásobování. Děkuji hasičům za spolupráci při rozvozu, dále za distribuci odběrových setů prostřednictvím policejních vrtulníků také policii,“ dodal Jiří Běhounek. Další závoz ochranných prostředků, především roušek, respirátorů a rukavic, se plánuje podle informací Ministerstva vnitra na sobotu 11. dubna.

Hejtmani se rovněž shodli na tom, že v blízké době bude třeba s Ministerstvem zdravotnictví a zdravotními pojišťovnami řešit velké finanční ztráty regionálních nemocnic, které vznikly útlumem výkonů a personálními náklady spojenými s řešením péče o pacienty s nákazou.

/zr/

Ilustrační foto: facebook Asociace krajů ČR*

 

Chytrá karanténa a výroba celoobličejových masek. Hejtmani videokonferenčně jednali se zástupci Ústředního krizového štábu a s dalšími aktéry boje proti koronaviru.

Hejtmani dnes jednali se zástupci Ústředního krizového štábu v čele s ministrem vnitra Janem Hamáčkem a také s týmem vedeným náměstkem ministra zdravotnictví Romanem Prymulou. Vzájemně se informovali o prozatímní zkušenosti s realizací projektu Chytrá karanténa v Jihomoravském kraji, o rozšíření systému do dalších krajů i o možnosti dodávek celoobličejových masek v období nedostatku respirátorů FFP3, s nímž se potýká celá Evropa.

Podle profesora Romana Prymuly takzvaná Chytrá karanténa pomůže mnohem intenzivněji testovat lidi s možnou nákazou koronavirem a odhalit jejich kontakty. Systém umožňuje v případě jedince pozitivně testovaného na COVID-19 s jeho souhlasem zmapovat, kde se pohyboval až pět dnů zpátky, a na základě toho zachytit co nejvíce dalších lidí, kteří by nákazou mohli být ohroženi.

Počítá se rovněž s rozšířením Chytré karantény do dalších krajů. V takovém případě by musela krajské hygieniky posílit armáda, která už nyní realizuje Chytrou karanténu v Jihomoravském kraji. „Požádal jsem pana profesora Prymulu, aby připravil metodický návod, jak mají postupovat hejtmani, krajské hygienické stanice, odběrová místa, aby zvládli společně projekt Chytré karantény zavést,“ uvedl 1. místopředseda Rady Asociace krajů ČR a hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček informoval hejtmany o tom, že kraje zítra čeká závoz odběrových sad pro provádění testování. „Půjde o 50 tisíc sad „výtěrovek“, které opět budou do krajů distribuovat policejní vrtulníky,“ upřesnil Jan Hamáček. Ten také upozornil, že české firmy začnou dodávat celoobličejové masky, které mohou pomoci v době, kdy je velký nedostatek respirátorů FFP3. Masek by bylo možné dodávat okolo 6 tisíc kusů týdně, využít je mohou například záchranáři.

Hejtmani připraví přehled toho, kolik masek by potřebovali, abychom jej mohli předat ministru vnitra a podle tohoto seznamu by se pak mohly nastavit jejich dodávky,“ konstatoval Jiří Běhounek.

Další společné jednání, kterého by se účastnil i premiér Andrej Babiš, se bude konat v pondělí 6. dubna 2020 ráno.*

/zr/

 

 

 

Sdružení místních samospráv ČR spustilo v souvislosti s pandemií onemocnění covid-19 sérii webinářů, v nichž představitelům samospráv přináší nezbytné informace přímo od předních odborníků. Starostové tak měli možnost diskutovat o aktuální situaci a opatřeních například s generálem Pavlem, hejtmanem Půtou či s prof. Prymulou, v nejbližší době pak proběhne webinář například s ministrem školství Plagou.

Obce byly v současné situaci hozeny do vody, aby si poradily, jak umí. V počátcích nouzového stavu se jim nedostávalo nejen ochranných prostředků, ale ze strany vlády jim chyběly také základní informace, jasné pokyny a koordinace. My se snažíme tento deficit alespoň částečně nahrazovat. Jedním z nástrojů, jak starostům v téhle chvíli pomoci, jsou právě tyto webináře,“ vysvětluje Stanislav Polčák, předseda SMS ČR a dodává: „Sdělovací prostředky sice referují o koronavirové krizi pravidelně a důkladně, ale samosprávy potřebují i řadu velmi specifických informací, aby dokázaly zajistit chod obcí a ochranu svých občanů, to vše samozřejmě v souladu se zákonem.

SMS ČR vysílá webináře určené představitelům samospráv již od 18. března, kdy byl hostem prvního z nich hejtman Libereckého kraje Martin Půta. 23. 3. pak o úloze samospráv v krizovém řízení hovořil generál Petr Pavel.

Sdružení zprostředkovává komunálním politikům také názory právníků, daňových expertů, epidemiologů a příklady dobré praxe od kolegů starostů. Povzbuzení se jim dostává touto formou také např. od operní pěvkyně Dagmar Peckové nebo (tento pátek) od teologa a přírodovědce Marka Orko Váchy. Včera byl hostem webináře předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula a například už zítra, ve středu 1. dubna, SMS ČR na svém webináři přivítá ministra školství Roberta Plagu.

Webináře se konají denně, a to vždy od 18:00, a účastníci mohou v jejich průběhu klást hostům dotazy prostřednictvím chatu. Již realizované webináře lze zhlédnout na https://www.smscr.cz/webinare.

„Kromě webinářů nabízíme členským obcím také bezplatnou poradnu v nouzovém stavu, v níž odpovídáme na konkrétní dotazy, a vytvořili jsme i sérii instruktážních videí nazvanou „Příklady krizové praxe“, kterými se snažíme šířit mezi lidmi jednoduché praktické rady a návody, jak si poradit v situaci, kdy například vázne distribuce ochranných prostředků,“ upozorňuje závěrem ředitelka SMS ČR Jana Přecechtělová.*

/zr/

 

 

 

 

Z finančních prostředků poskytovaných z evropských fondů by si na vybavení a modernizaci urgentních příjmů svých nemocnic mohly ukrojit i kraje. Krajské nemocnice, které by navíc měly od 1. ledna 2020 urgentní příjem propojený s lékařskou pohotovostní službou, by na její zajištění dostaly peníze prostřednictvím zdravotní pojišťovny. Po jednání s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem a jeho náměstkem Romanem Prymulou to uvedla předsedkyně Rady Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová, která se setkání účastnila společně s dalšími hejtmany, která se setkání účastnila společně s dalšími hejtmany.

Nemocnice v krajích, které dosud nemají dobudované či plně vybavené urgentní příjmy, by tak v rámci příštího programového období EU mohly dostat finance na modernizaci v řádu desítek milionů korun. Tam, kde už mají plnohodnotné urgentní příjmy a dokázali by je propojit s lékařskou pohotovostní službou, by pak od 1. ledna 2020 měli hrazenu tuto službu prostřednictvím zdravotních pojišťoven. Hovořili jsme i o tom, že by praktičtí lékaři měli povinnost tuto pohotovostní službu při urgentním příjmu vykonávat,“ upřesnila Jana Mračková Vildumetzová.

S ministrem zdravotnictví hejtmani také diskutovali o dotacích na rezidenční místa pro absolventy lékařských fakult, kteří plánují dráhu praktických lékařů pro dospělé či pro děti a dorost a musí se pro samostatný výkon této práce pod dohledem vzdělávat. „Velmi oceňujeme záměr ministra zdravotnictví vytvořit pásma po celé republice, podle nichž by se odstupňovala výše dotace. Vyšší podporu by pak získali ti absolventi, kteří by se zavázali pracovat jako praktičtí lékaři v okrajových částech regionů, kam je často velký problém praktika získat,“ dodala předsedkyně Rady Asociace krajů.

Řešil se také Projekt Ukrajina, jehož pokračování všechny kraje vítají stejně jako změnu legislativy k aprobačním zkouškám pro zdravotníky ze zahraničí. „Pro většinu krajů stále platí, že se bez lékařů a sester z Ukrajiny neobejdou, a to zejména na těch odděleních, která by bez jejich přítomnosti nemohla fungovat, jako jsou především interny. Tito zdravotníci samozřejmě po nástupu musí pracovat pod odborným vedením a je třeba, aby si aktivně doplňovali znalost jazyka,“ uvedla Jana Mračková Vildumetzová.

Řeč byla také o dětské paliativní péči. V tomto ohledu některé regiony transformují dětské domovy pro děti do tří let na dětská centra s paliativními lůžky financovaná zatím plně z krajských rozpočtů. Na pořad jednání se dostal i návrh zákona o léčitelských službách nebo fungování protialkoholních záchytných stanic, do nichž je problém zajistit lékaře.

Ministr Adam Vojtěch také připomněl aktuální data k šířící se nákaze spalničkami v ČR a požádal představitele regionů, aby ve svých nemocnicích nabídli zdravotníkům očkování, případně zmapovali na základě odběrů množství jejich protilátek. „Do konce dubna pak máme ministra informovat o tom, jestli nabídku k očkování zdravotníci dostali a jaký je stav v jednotlivých zdravotnických zařízeních,“ uzavřela Jana Mračková Vildumetzová.*

/zr/

K foto: Ze včerejšího jednání ministra zdraviotnictví s hejtmany.

Foto: facebookový profil Jany Mračkové Vildumetzové

 

 

 

 

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down