Jak požádat o odškodné za výbuchy v muničním skladu ve Vrběticích a koho se právo na odškodnění týká? To vysvětlovali 15. a 16. listopadu zástupci ministerstva vnitra a místní starostové občanům pěti nejvíce postižených obcí.

Náměstek ministra vnitra pro legislativu pro řízení sekce legislativy, státní správy a územní samosprávy Mgr. Petr Vokáč navštívil během pondělí a úterý občany Haluzic, Vlachovic, Lipové, Slavičína a Bohuslavic nad Vláří na Zlínsku. Spolu se starosty obcí odpovídal na dotazy a informoval o možnostech, které mají díky zákonu o jednorázovém odškodném za výbuchy ve Vrběticích.

„Výbuchy ve Vrběticích otřásly každým z nás, nejvíce to ale odnesli občané obcí v okolí muničního skladu. Odškodnění je na místě. Vyjet za lidmi do jejich obcí a poradit jim s vyplněním žádosti je to nejmenší, co pro ně můžeme udělat,“ vysvětlil Petr Vokáč.

Cílem odškodnění je zmírnit alespoň některé újmy, které utrpěli obyvatelé dotčených obcí v souvislosti s mimořádnou událostí v areálu muničního skladu Vlachovice-Vrbětice. Zákonným předpokladem pro přiznání jednorázového odškodnění obyvatelům je přihlášení k trvalému pobytu v obci mezi 16. říjnem 2014 a 13. říjnem 2020. O odškodnění bude možné žádat od 1. ledna do 30. června 2022. V žádosti občan nebude muset nijak dokládat místo svého bydliště ani dny, kdy ve své obci bydlel. Tyto informace zjistí ministerstvo z jednotlivých databází.*

Formulář žádosti a základní pokyny jsou už teď dostupné na webu www.mvcr.cz. Pro dotazy je občanům k dispozici e-mailová adresa vrbetice@mvcr.cz.

/zr/

 

Na snímku občané obcí z okolí Vrbětic během setkání se zástupci ministerstva vnitra a starostů

Soutěž Odpadový Oskar vyhodnocuje množství směsných odpadů, které vyprodukují občané jednotlivých obcí. Klade si tak za cíl upozorňovat na zodpovědné nakládání s odpady a motivovat k lepšímu třídění a ke snižování směsného komunálního odpadu. Soutěž letos spolek Arnika vyhlásil už pošesté.

„Lidé z oceněných měst jsou velmi zodpovědní k životnímu prostředí a za svou svědomitost ve třídění si zaslouží velké poděkování. Toho by však nedosáhli bez vynikajících podmínek třídění a motivace lidí ze strany vedení města,“ okomentoval výsledky letošního ročníku soutěže odborník Arniky na odpadové hospodářství Milan Havel.

Kromě města Fulnek, které letos zvítězilo v kategorii sídel nad 5000 obyvatel, vynikly Dalešice mezi městy do 1000 obyvatel a Chvalšiny mezi městy do 5000 obyvatel. Nejlepších výsledků dosahují tam, kde lidé platí za svoz jen skutečně vyhozeného množství odpadů (tzv. PAYT).

Vedle oceněných obcí a měst Arnika také vyzdvihla příklady dobré praxe měst Červený Kostelec v Královéhradeckém kraji a Příbor v Moravskoslezském kraji za výbornou práci na zlepšování odpadového hospodářství.

VÝSLEDKY OBCÍ V ČESKÉ REPUBLICE PODLE ÚDAJŮ ZA ROK 2019

Obce do 1000 obyvatel

  1. Dalešice (Liberecký kraj, 192 obyvatel) – 42,5 kg/ob/rok, úroveň třídění 60 %
  2. Nová Ves (Karlovarský kraj, 177 obyvatel) – 47,1 kg/ob/rok, úroveň třídění 47,1 %
  3. Stehlovice (Jihočeský kraj, 98 obyvatel) – 51,2 kg/ob/rok, úroveň třídění 66,8 %

 Obce od 1001 do 5000 obyvatel

  1. Chvalšiny (Jihočeský kraj, 1254 obyvatel) – 41,8 kg/ob/rok, úroveň třídění 54,2 %
  2. Hýskov (Středočeský kraj, 1869 obyvatel) – 56,8 kg/ob/rok, úroveň třídění 46,3 %
  3. Moravany (Pardubický kraj, 1868 obyvatel) – 64,5 kg/ob/rok, úroveň třídění 63 %

 Obce nad 5000 obyvatel

  1. Fulnek (Moravskoslezský kraj, 5656 obyvatel) – 98,4 kg/ob/rok, úroveň třídění 56 %
  2. Slavičín (Zlínský kraj, 6468 obyvatel) – 111,3 kg/ob/rok, úroveň třídění není k dispozici
  3. Vysoké Mýto (Pardubický kraj, 12 335 obyvatel) – 123,9 kg/ob/rok, úroveň třídění 45 %

Příklady dobré praxe odpadového hospodářství jsou detailněji popsány na:  https://arnika.org/kauzy-odpady. Za šest let konání soutěže bylo takto oceněno dvacet obcí.

Česká republika má oproti ostatním vyspělým zemím výrazně vyšší produkci směsného komunálního odpadu. Domácnosti a firmy naší republiky ročně vyhodí v průměru 270 kg, zatímco v Rakousku nebo v Německu je to jen 170 kg. Je nejvyšší čas, abychom množství směsného komunálního odpadu ještě více snížili a v nejlepším případě předešli jeho vzniku.*

/zr/

 

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2021 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down