Projekty typu integrovaných územních investic (ITI), které pomohou zlepšit dopravu, vzdělávání, životní prostředí nebo také stav památek na území Královéhradeckého a Pardubického kraje, mají šanci na podporu ITI hradecko-pardubické aglomerace s využitím evropských dotací v rámci Strategie ITI. Za dva roky od prvních příslušných výzev tato ITI aglomerace podpořila již 106 projektů za 2,6 miliardy korun. A v letošním roce mají přibýt další za jeden a půl miliardy korun.

První výzvy vyhlásila naše aglomerace před dvěma lety, přesto již máme prvních čtrnáct projektů, které jsou úspěšně dokončené. Patří mezi ně například kompletní modernizace dopravního terminálu v Přelouči, výstavba dvou trolejbusových tratí v Pardubicích nebo rekonstrukce základních škol v Chlumci nad Cidlinou, v Hradci Králové i v Pardubicích,“ uvedl primátor Pardubic a předseda Řídicího výboru ITI hradecko-pardubické aglomerace Martin Charvát.

Řídicí výbor na svém včerejším jednání podpořil další tři projekty zaměřené výhradně na rozvoj cyklistické dopravy. Z celkového rozpočtu aglomerace ve výši 3,7 miliardy korun získaly téměř 20 milionů korun. „Řídicí výbor podpořil výstavbu dvou cyklostezek v Pardubicích, a to Náhrdelník Chrudimky a propojení Kunětické ulice, a královéhradeckou cyklostezku z Pouchova do Piletic. Všechny projekty by mohly být dokončené již v tomto roce,“ vysvětlil primátor Hradce Králové Alexandr Hrabálek. Zároveň však členové výboru museli čtyři projekty (lávka Poseidon přes Labe v Pardubicích, dvě cyklostezky v Hradci Králové a kanalizaci Pardubice-Opočínek) za 60 milionů korun vrátit žadatelům k dopracování – důvodem k tomu ve většině případů  byla chybějící stavební povolení.

Právě nedostatečná připravenost žadatelů je hlavním problémem, který brání rychlejšímu čerpání evropských dotací v rámci Strategie ITI. Ministerstvo pro místní rozvoj, které je gestorem Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kde má aglomerace rezervovanou nejvyšší alokaci (více než 2,15 miliardy korun), proto již pohrozilo, že pokud nebude čerpání probíhat dle nastavených harmonogramů, může území o část alokace přijít.

Nositelé ITI musí zrychlit své čerpání, protože jinak jejich rezervované prostředky převedeme do individuálních projektů, kde máme obrovský převis žádostí,“ konstatoval náměstek ministryně pro místní rozvoj Zdeněk Semorád.  „Rychlost čerpání je jen a pouze v rukou žadatelů, respektive jejich projektů. Na situaci se přesto i my snažíme reagovat harmonogramem výzev pro rok 2019, který bude mít alokaci ve výši 1,5 miliardy korun. Zároveň s žadateli řešíme možnost rychlejšího čerpání, a to opravdu na úrovni každého jednotlivého projektu. Věřím proto, že se nám tento milník podaří splnit,“ připomněl manažer ITI hradecko-pardubické aglomerace Miroslav Janovský.

Přestože toto programové období 2014-2020 je v plném proudu, aglomerace se již připravuje na nové období (2021-2027), ve kterém by integrované územní investice měly hrát opět výraznou roli. „Už v únoru budeme oslovovat důležité partnery, abychom s jejich pomocí zmapovali strategické projekty v území, které budou mít ambici být součástí budoucí Strategie ITI. Zároveň vyzýváme města, kraje, obce i další potenciální žadatele, aby začali s přípravou svých projektů již v letošním roce, protože nové období začne reálně v roce 2022 a vzhledem k délce přípravy projektů v České republice již není na co čekat,“ dodal Miroslav Janovský.

/zr/

 

Projektové záměry schválené Řídicím výborem ŘV ITI Hradecko-pardubické aglomerace ze dne 23. 1. 2019

Název projektu                                                                                  Příspěvek EU (Kč)

Náhrdelník Chrudimky (úsek 66)                                                         6 187 313,57

Propojení cyklostezky podél Kunětické ulice s navazujícími cyklostezkami

2 337 896,21

Stezka pro pěší a cyklisty Pouchov–Piletice                                     10 200 000

 

Projektové záměry vrácené k dopracování  (ze dne 23. 1. 2019)

Název projektu                                                                                 Příspěvek EU (Kč)

Lávka pro pěší a cyklisty (Poseidon-Polabiny) - úsek 58                   34 000 000

Stezka pro pěší a cyklisty Piletice-Rusek                                          10 200 000

Úpravy pro nemotorovou dopravu v prostoru Zimního stadionu a trasy na „Hučák“

5 100 000

Pardubice, Opočínek - kanalizace                                                      10 800 000

 

ITI hradecko-pardubická aglomerace v datech

Seznam všech podpořených projektů: http://iti.hradec.pardubice.eu/projekty.php?kategorie=5

 

 

K obrázku:

Jedním z již uskutečněných projektů podpořených ITI hradecko-pardubickou aglomerací bylo vybavební školních dílen Střední průmyslové školy Chrudim (soustruhy, frézky, CNC obráběcí centrum) pro výuku soustružení a frézování v učebních oborech zámečník, obráběč a v maturitních oborech strojírenství a mechatronika

ZDROJ: ITI hradecko-pardubická aglomerace

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down