Začal již 19. ročník populární ankety Strom roku. Až do 30. dubna mají lidé možnost do ankety nominovat strom s nejsilnějším příběhem. Podat návrh může kdokoliv – jednotlivci, rodiny, sdružení, firmy, školy i obce.

Dvanáct nejzajímavějších finalistů, kteří vzejdou z výběru poroty, bude soutěžit o titul Strom roku 2021 v letním on-line hlasování. Nejpopulárnější strom navíc postoupí do celoevropského kola. To letos ovládla česká reprezentantka – Chudobínská borovice (viz: https://www.moderniobec.cz/co-mozna-uniklo-v-zaplave-informaci-o-koronaviru-evropsky-strom-roku-2020-je-z-ceske-republiky/).

Nominovat stromy do národního kola ankety Strom roku 2021 lze až do 30. dubna na: www.stromroku.cz.

„Nerozhoduje stáří stromu ani košatost jeho koruny či fotogeničnost. Porota hodnotí zejména historii a příběh stromu a jeho environmentální, ale i společenský a historický význam pro dané místo a komunitu. Do ankety pak upřednostňujeme skupinové návrhy před návrhy jednotlivců. Získávání hlasů pro finalisty je náročné, a pokud za stromem stojí silná základna místních, je to pro nás signál, že strom si v často tvrdé konkurenci dobře povede,“ rozvádí podmínky přihlášek koordinátorka ankety Andrea Krůpová z Nadace Partnerství.

Pro nominaci stromu do soutěže je potřeba znát několik základních údajů. Vedle příběhu stromu je nutné znát i jeho druh, lokalitu, kde roste, přibližné stáří a obvod kmene ve výšce 130 cm. Fotografie ze současnosti i minulosti a informace o možnostech spolupráce na sběru hlasů s dalšími lidmi a organizacemi šance přihlášky také významně navýší.

„Za téměř dvacet let naší ankety víme, jak je důležitá i výsadba nových stromů a péče o ně. Proto se anketa Strom roku stala součástí iniciativy Sázíme budoucnost. Pokud se s ní chcete blíže seznámit – a třeba podpořit podzimní výsadby – zveme vás dnes od 20:05 hodin ke sledování pořadu Zázraky přírody na ČT1,“ dodává Andrea Krůpová.*

/zr/

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down