Obec Velatice v Jihomoravském kraji a město Třinec vyhrály soutěž O nejlepší obecní a městský zpravodaj 2019, kterou pořádá občanské sdružení Civipolis o.p.s. a jejímž spoluvyhlašovatelem je i Sdružení místních samospráv ČR.

Do devátého ročníku soutěže přihlásily obce a města z celé ČR 331 zpravodajů, z toho 37 elektronicky. Porota vybírala také nejlepší zpravodaj mikroregionů, svazků obcí a místních akčních skupin, kterých obdržela celkem 17, a také nejlepší rubriku či nejlépe zpracované téma.

U přihlášených městských zpravodajů zabodovalo město Nymburk, které získalo druhé místo, a Kutná Hora, jež se umístila na třetí příčce.

obecních zpravodajů vybrala porota jako druhý nejlepší zpravodaj obce Jistebník v Moravskoslezském kraji a jako třetí zpravodaj obce Zlechov ve Zlínském kraji.

V kategorii Zpravodaj mikroregionů, svazků obcí a místních akčních skupin vyhrála soutěž MAS Podlipansko, která působí v části území Středočeského kraje.

Vítěz kategorie Nejlepší rubrika - téma bude vyhlášen 15. října 2020.

Úkolem pětičlenné poroty, ve které zasedají zástupci vyhlašovatelů, bylo zhodnotit došlé zpravodaje po stránce obsahové pestrosti, kvality textů, grafiky, hodnotitelé berou v potaz i celkový dojem zpravodaje. Předsedou poroty je Pavel Šaradín z katedry politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého (KPES FF UP) v Olomouci, místopředsedkyní Marie Šuláková, publicistka a šéfredaktorka zpravodaje SMSKA. Dalšími hodnotiteli jsou Helena Sedláčková, lektorka a bývalá pracovnice informačního centra Masarykova onkologického ústavu, Karel Páral, novinář a pedagog katedry žurnalistiky FF UP v Olomouci, a Josef Kořenek, kulturní pracovník a organizátor Dnů lidí dobré vůle.

Soutěž každoročně vyhlašuje katedra politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého (KPES FF UP) v Olomouci, Civipolis o.p.s., Unives.eu a Angelus Aureus o.p.s. u příležitosti svátku slovanských věrozvěstů a Dnů lidí dobré vůle na Velehradě. „Vyhlášení výsledků soutěže se mělo uskutečnit tradičně 4. července na Velehradě. Vzhledem k omezením souvisejícím s jarní epidemií koronaviru jej ale přesouváme na 5. listopadu do Ostravy, kde se uskuteční konference SMS ČR. Všechny oceněné budeme včas informovat,“ upřesnila Marie Šuláková.

Během prázdnin se na webových stránkách civipolis.cz a zejména na facebooku https://www.facebook.com/civipolis.cz/ objeví zdůvodnění pořadí prvních deseti nejlepších zpravodajů v každé kategorii a komentáře k nim. „Kategorii nejlepší příspěvek/rubrika/téma vyhlásíme až 5. listopadu. Většinu nominovaných příspěvků zveřejníme na facebooku a pokud budete chtít, okomentujte je. Velmi se těšíme na vaše názory,“ dodal předseda poroty Pavel Šaradín.*

/tz/

Na horním snímku: Obálka aktuálního vydání Třineckého zpravodaje, který zvítězil v kategorii městských  zpravodajů

 

Lidovecký starosta z Velatic (okres Brno-venkov) Jan Grolich založil petici. proti konstrukci kompenzačního bonusu, na jehož základě se mají obce ze svých příjmů spolupodílet na kompenzacích pro podnikatele jednou třetinou.

Pokud by byly vyplaceny všechny takzvané pětadvacítky i příspěvky pro společnosti s ručením omezeným v maximální výši, činilo by to dohromady v ČR zhruba 45 miliard korun. Z toho činí výpadek pro Jihomoravský kraj 382 milionů korun. To je pro jednotlivé obce znatelný zásah do jejich rozpočtů. Považuji to za krádež a pokrytectví. Je to jako by se vám soused chlubil, že dává peníze na charitu, a přitom bral třetinu z vaší peněženky,“ uvedl starosta obce Velatice Jan Grolich.

Postup vlády se nelíbí ani představitelům větších měst, která by tímto postupem přišla o desítky milionů korun. Stát musí zajistit, aby kompenzace podnikatelů neměly dopad na život našich obyvatel a provoz českých obcí. Proto je důležité, aby se vláda dokázala ke kompenzacím postavit čelem a nehledala žádné kličky. Brno přijde o 200 milionů korun. Obce jsou se svými obyvateli v každodenním kontaktu a ví nejlépe, kam efektivně investovat,“ uvedl 1. náměstek brněnské primátorky Petr Hladík.
Podle poslance a člena zastupitelstva Jihomoravského kraje Stanislava Juránka by takové opatření mělo dopad i na krajské investice. „Je to výrazný zásah do pravomocí krajů a porušení principu subsidiarity, kvůli kterému mohou být ohroženy některé významné investiční akce,“ doplnil Stanislav Juránek, který je členem krajského rozpočtového výboru a v minulosti působil také jako jihomoravský hejtman.

Petice Starostové proti úhradě "25" z rozpočtů obcí a krajů:

Jako představitel obce nesouhlasím s tím, aby se kompenzační bonus pro OSVČ vyplácel dle návrhu zákona č. 159/2020 Sb., formou vratky daně z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti a hradil se ve výši cca 25% z rozpočtů obcí.
Pokud Vláda ČR navrhuje kompenzační bonusy, měla by je krýt ze státního rozpočtu a ne z obecních a krajských rozpočtů.
Pokud Vláda ČR vyzývá obce a kraje k investicícm, nemůže jim vlastními opatřeními snižovat daňové příjmy a investice tak ohrožovat.

K petici se lze připojit podpisem na: https://www.petice.com/starostove_proti_uhrad_25_z_rozpot_obci_a_kraj

/zr/*

Na snímku:

Obec Velatice (na snímku obecní úřad), kde díky starostovi Janu Grolichovi vznikla petice Starostové proti úhradě "25" z rozpočtů obcí a krajů, má necelých osm set obyvatel.

Foto: archiv obce

 

 

 

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down