Výsledky soutěže Památka roku 2020 byly vyhlášeny v úterý 22. června v Národním muzeu v Praze. Soutěže se zúčastnilo celkem 46 objektů – 27 v kategorii malá a 19 v kategorii velká.

Cena Památka roku se uděluje za nejlepší projekt a realizaci obnovy movitých i nemovitých věcí, které mají významné památkové, architektonické nebo urbanistické hodnoty a jsou nositeli specifického charakteru prostředí (věci nemusí být „kulturními památkami“ podle zákona). Památky přihlášené do soutěže se hodnotí ve dvou kategoriích – malé (rekonstrukce do 2 mil. Kč bez DPH) a velké (rekonstrukce nad 2 mil. Kč bez DPH).

Zřizovatelem ceny je Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, partnery soutěže jsou Národní památkový ústav a Asociace krajů ČR.

Vyhodnocení soutěže se uskutečnilo v úterý 22. června dopoledne v Národním muzeu v Praze, kde následně odpoledne bylo vyhlášeno Historické město roku 2020 (viz: https://www.moderniobec.cz/historickym-mestem-roku-2020-byl-prohlasen-havlickuv-brod-cenu-moderni-obce-obdrzel-holesov/).

KATEGORIE MALÁ 

Celostátní prvenství v kategorii malá patří zrekonstruované baště za evangelickým kostelem ve středočeské Čáslavi. Nápad opravit baštu se zrodil v místním evangelickém sboru již v roce 2016. Hned v následujícím roce pod taktovkou architektky Radky Neumanové vznikl architektonický návrh a po získání dotace od Středočeského kraje, města Čáslavi, Nadace Věry Třebické-Řivnáčové, grantů ČCE a darů se loni na jaře přikročilo k rekonstrukci.

Farářka evangelického sboru Drahomíra Dušková Havlíčková už letos v dubnu k tomuto projektu uvedla pro Moderní obec: „Máme velkou radost, že se bašta č. 8 stala středočeskou Památkou roku 2020 a že se líbí nejen nám, ale i ostatním. A ještě větší radost budeme mít, až se v ní budeme moci scházet a zvát tam veřejnost na různé akce a setkávání. Plánů máme spoustu…

Pro mě osobně je přidanou hodnotou propojení »duchovna« – velmi aktivní evangelické farářky pořádající zajímavá setkání nejen ekumenické veřejnosti k aktuálním otázkách doby, s péčí o historické objekty, a ještě k tomu s přispěním schopné architektky z regionu. Takové spojení považuji za mimořádně šťastné,“ zdůraznil před dvěma měsíci pro Moderní obec starosta Čáslavi Vlastislav Málek.

V kategorii malá se na 2. místo prosadila rekonstrukce městského domu Pod Františkem v Příboře (Moravskoslezský kraj), 3. místo v celostátním pořadí obsadila rekonstrukce oltářního obrazu Petra Brandla – Nanebevzetí Panny Marie v kostele sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě (Pardubický kraj).

KATEGORIE VELKÁ 

Cenu za celostátní vítězství v kategorii velká si z Pantheonu Národního muzea v Praze odvezli zástupci Mikulova (Jihomoravský kraj) za obnovu cihlového mostu, který byl postaven v 17. století přes řeku Dyji k areálu letohrádku Portz.

Celkové 2. místo obsadila rekonstrukce Mederova domu v Žatci (Ústecký kraj), 3. místo náleží rekonstrukci Vlašského dvora a revitalizaci přilehlého parku v Kutné Hoře (pozn. redakce: V tomto parku instalovalo své designové stožáry parkového osvětlení výrobně obchodní družstvo Kooperativa z Uhlířských Janovic, jemuž se ve spolupráci s architektem Ondřejem Kubíkem a místostarostkou města Silvií Doušovou podařilo propojit současný průmyslový design s historickým prostředím města pod ochranou UNESCO. Kooperativa v. o. d. na letošním URBIS SMART CITY FAIR za tutio designovou řadu stožárů veřejného osvětlení obdrželo Cenu časopisu Moderní obec, viz https://www.moderniobec.cz/zlaty-urbis-patri-brnu-cena-casopisu-moderni-obec-putuje-do-uhlirskych-janovic/ ).

KRAJŠTÍ VÍTĚZOVÉ SOUTĚŽE PAMÁTKA ROKU 2020

* Kategorie malá (rekonstrukce do 2 mil. Kč bez DPH):

Kraj*Památka, město

Jihočeský*Kaple Nanebevzetí Páně, Trhové Sviny
Královéhradecký*Tradiční dům Kodymova 24, Opočno
Moravskoslezský*Městský dům Pod Františkem, Příbor
Olomoucký*Gloriet, Moravský Beroun
Pardubický*Oltářní obraz Petra Brandla – Nanebevzetí Panny Marie v kostele sv. Vavřince, Vysoké Mýto
Plzeňský*Zámek č. p. 11 a 12 (areál), Horažďovice
Praha*Barokní studna – kovová část, MČ Praha 1
Středočeský*Bašta č. 8 u evangelického kostela, Čáslav
Ústecký*Městský dům U pěti panen, Litoměřice
Vysočina*socha sv. Šebestiána, Třebíč
Zlínský* Socha p. Marie, Kroměříž

ZDROJ: SHS ČMS

* Kategorie velká (rekonstrukce nad 2 mil. Kč bez DPH):

Kraj*Památka, město

Jihomoravský*Letohrádek Portz, Mikulov
Karlovarský*Sadová kolonáda, Karlovy Vary
Královéhradecký*Kostnice, Opočno
Liberecký*Sušárna chmele, Dubá
Moravskoslezský*Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie, Opava
Olomoucký*Olomoucká radnice, Olomouc
Pardubický*Chalupy Betlém, Hlinsko
Plzeňský*Kostel Neposkvrněného Početí Panny Marie a sv. Ignáce,  Klatovy
Středočeský*Vlašský dvůr a přilehlý park pod Vlašským dvorem, Kutná Hora
Ústecký*Mederův dům, Žatec
Vysočina*Větrný mlýn, Třebíč
Zlínský*Zámek, Napajedla

ZDROJ: SHS ČMS

/rš/

K foto nahoře:

Zrekonstruovaný cihlový most ze 17. století v Mikulově byl prohlášen Památkou roku 2020 v kategorii velká

Foto: archiv

*

Osm radnic z Kutnohorska odmítá požadavek Čáslavi na zpětné doměření poplatků za ukládání odpadů na tamní skládku. Čáslav o to požádala Krajský úřad Středočeského kraje, který zahájil v původci na 660 správních řízení, a dosud byla vydána dvě správní rozhodnutí. Provozovatel skládky, firma AVE CZ, totiž podle dřívějšího zjištění České inspekce životního prostředí nevybíral v některých případech od původců poplatky, které měl následně odvádět městu. Stejný případ řeší také například město Benátky nad Jizerou nebo Hořovice. Pro sebe tak firma sice peníze nezadržovala, ale podle poškozených radnic tak mohla získávat konkurenční výhodu.

Okolní obce Žleby, Chotusice, Krchleby, Žáky, Vrdy, Vodranty, Drobovice a Petrovice I  však upozorňují na to, že zpětné doměření poplatku by jim způsobilo ekonomické problémy, a chtějí se proti tomu bránit všemi zákonnými prostředky. Vedení Čáslavi se k situaci vyjádří ve čtvrtek (12. 3.) na tiskové konferenci.

Některé z obcí musejí podle společného prohlášení pozastavovat investiční akce, jako jsou opravy vodovodů, silnic a škol. Například Žleby s 1300 obyvateli by měly doplatit téměř milion korun, a to jen za období 2016 až 2018. Návrh Čáslavi podle obcí narušuje principy právního státu, například legitimního očekávání. Doplacení za rok 2016 po uplynutí promlčecí doby je podle nich navíc nemorální. „Z těchto důvodů již v současné době některé obce zvažují na protest proti jednání města Čáslav vystoupit z Mikroregionu Čáslavsko,“ píše v prohlášení právní zástupce dotčených obcí.

Čáslavský starosta Vlastislav Málek už dříve upřesnil, že radnice spočítala škody z nevybraných poplatků z let 2016 až 2018 na 616 387 610 korun. Za tunu odpadu uloženého na skládku by obec, v jejímž katastru se deponie nachází, měla inkasovat 500 korun. V případě Čáslavi šlo podle České inspekce životního prostředí za dva uvedené roky o 546 131,32 tuny odpadů a v Benátkách nad Jizerou se tak chybně zaevidovalo 205 293,53 tuny různých druhů odpadů.

Společnost AVE CZ nařčení od začátku odmítá a tvrdí, že postupuje v souladu s legislativou. „Skutečnost, že vedení města Čáslav má na výběr poplatků svůj názor a podalo na krajský úřad návrh na doměření poplatků původcům odpadů, vnímáme jako politický boj v rámci města a nevidíme jediný důvod, proč by společnost AVE CZ měla být do těchto bojů zatahována. Tato prohlášení jsou navíc založena na neznalosti problematiky a poškozují dobré jméno společnosti,“ konstatovala už dříve mluvčí firmy Pavla Ivácková.

O peníze kromě obcí měl přijít i Státní fond životního prostředí, který se podle své mluvčí Lucie Früblingové na základě pravomocných rozhodnutí ČIŽP týkajících se skládky Čáslavi také obrátil na Středočeský kraj: „…aby uložil původci odpadu povinnost uhradit SFŽP ČR rizikovou složku poplatku za roky 2013-2017. O výši doměřených poplatků bude na základě zákona o odpadech rozhodovat krajský úřad po kontrole průběžné evidence odpadů u provozovatelů skládek,“ uvedla Lucie Früblingová pro časopis Odpady.*

/red/

K této kauze viz text Anny Soldatové v aktuálním březnovém vydání Moderní obce.

Březnové vydání Moderní obce je k dispozici i v elektronické podobě za zvýhodněnou cenu na: https://digi.profipress.cz/katalog/detail/moderni-obec , kde si můžete předplatit nejen jednotlivá čísla Moderní obce, ale také zakoupit roční či pololetní předplatné v elektronické podobě.

 

 

Ilustrační foto: archiv

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down