Český statistický úřad dnes ukončil zpracování výsledků voleb do Senátu Parlamentu ČR. Po druhém kole volby jsou známa jména všech 27 nových senátorů. Pracovníci ČSÚ i přes zpřísněná hygienická opatření zvládli celý proces hladce.

Ve druhém kole senátních voleb přišli voliči do volebních místností v celkem 26 senátních obvodech. Ve volebním obvodu 33 – Děčín již druhé kolo neproběhlo, voliči tam (staro)nového senátora Zbyňka Linharta vybrali již v prvním kole.

Volební účast dosáhla ve druhém kole senátních voleb 16,74 %, v prvním kole voleb přišlo k senátním volbám 36,74 % voličů. Před dvěma lety přitom zájem o senátní volby projevilo v prvním kole 42,26 % voličů, v kole druhém pak 16,49 %. Nejmenší počet hlasů potřebných k zisku senátorského mandátu byl 3412 ve volebním obvodu 75 – Karviná.

Nejtěsnějším rozdílem hlasů skončily senátní volby ve volebním obvodu 57 – Vyškov. Rozdíl mezi vítězem a poraženým zde činil 27 hlasů. Nejtěsnější rozdíl mezi kandidáty před druhým kolem senátních voleb byl ve volebním obvodě č. 72 – Ostrava-město a činil 59 hlasů.

Průměrný věk nově zvolených senátorů a senátorek je 54,7 let. „Nejmladší zvolené senátorce je 40 let a je tak historicky 12. zákonodárcem, který byl v tomto věku do horní komory Parlamentu zvolen. Nejstaršímu zvolenému senátorovi je 69 let. Do senátorských lavic voliči vyslali celkem 23 mužů a 4 ženy,“ uvedla Eva Krumpová, 1. místopředsedkyně Českého statistického úřadu.

V senátních volbách usilovalo o hlasy voličů ve 27 obvodech celkem 235 kandidátů, což je o jednoho méně než před dvěma lety. Téměř 84 % kandidátů tvořili muži, přes 16 % ženy. Průměrný věk uchazečů o Senát byl téměř 56 let.

Nejvyšší volební účast byla zaznamenána v obci Kuřimany ve volebním obvodu 12 – Strakonice, kde k volbám přišlo 70 % voličů. Nejmenší zájem projevili voliči v obci Hynčice ve volebním obvodu 39 – Trutnov, kde se volební účast zastavila na 1,37 %. Poslední okrsek byl zpracován v dnes, v sobotu 10. října, v 16.48.

Vítězem voleb do Senátu se stalo hnutí STAN. To navrhlo do senátních voleb v sedmadvaceti obvodech celkem 16 vlastních kandidátů a tři koaliční. Z nich uspělo celkem třináct kandidátů, což je úspěšnost 68,4 %.

V pondělí ráno výsledky hlasování projedná Státní volební komise. Po jejich schválení budou uveřejněny ve Sbírce zákonů.*

/zr/

Ilustrační foto: Senát Parlamentu ˇVR

Český statistický úřad ukončil zpracování výsledků voleb do krajských zastupitelstev a prvního kola voleb do Senátu Parlamentu ČR.

Voliči ve 13 krajích zvolili 675 zastupitelů a v jednom z 27 obvodů senátora. I přes náročnost zpracování způsobenou nepříznivou epidemickou situací a přijatými hygienickými opatřeními nezaznamenali statistici vážnější komplikace.

V krajských volbách usilovalo o přízeň voličů celkem 9711 kandidátů. Nejvíce mandátů, 178 z celkových 675 získalo hnutí ANO. Volební účast dosáhla 37,95 %, před čtyřmi lety v krajských volbách odevzdalo své hlasy 34,57 % voličů.

Průměrný věk zvolených zastupitelů je 48,31 let. Nejstaršímu je 75 let. Nejmladších, dvaadvacetiletých, je 5. V zastupitelstvech usedne 77,93 % mužů a 22,07 % žen.

Voliči mohli v krajském hlasování udělovat přednostní hlasy. Nejvíce jich získali Martin Kupka (13 434) a Vít Rakušan (12 243) ve Středočeském kraji a Jan Grolich (12 172) v Jihomoravském kraji.

O 27 senátorských křesel se ucházelo 235 kandidátů. Již v prvním kole byl zvolen Zbyněk Linhart ve volebním obvodě 33 – Děčín se ziskem 52,77 % hlasů. Stal se tak historicky 13. senátorem zvoleným hned v prvním kole. Nejtěsnější rozdíl mezi kandidáty před druhým kolem senátních voleb je ve volebním obvodě č. 72 – Ostrava-město a činí 59 hlasů.

Nejvyšší volební účast zaznamenali v obci Čilá na Rokycansku, kde k volbám přišlo 94,12 % voličů. Nejméně voličů, 14,81 %, využilo svého volebního práva v obci Zběšičky v okrese Písek. Poslední okrsek byl zpracován v sobotu v 22.56.

Ráda bych jménem Českého statistického úřadu poděkovala členům volebních komisí i zaměstnancům našeho úřadu na přebíracích místech po celé zemi i v ústředí za odvedenou práci. I přes zhoršenou pandemickou situaci se nám podařilo volby zvládnout bez vážných problémů. Dík patří rovněž Policii České republiky a Hasičskému záchrannému sboru, kteří včasným zásahem při ranní havárii vody v centrále ČSÚ zabránili vyšším škodám. Pomohli nám tak k plné koncentraci na zpracování výsledků voleb,“ zhodnotila průběh zpracování volebních výsledků Eva Krumpová, 1. místopředsedkyně Českého statistického úřadu.

Zítra, v pondělí 5. října, ráno  Státní volební komise projedná výsledky hlasování. Po jejich schválení budou uveřejněny ve Sbírce zákonů. Druhé kolo voleb do Senátu se uskuteční 9. a 10. října 2020.

/zr/

Ilustrační foto: archiv ČSÚ

Celkem 74 projektů uskutečněných ve městech a obcích po celé republice bylo přihlášeno či nominováno do letošního, už pátého ročníku soutěže Komunální projekt roku 2019. Pořadatelé soutěže - redakce časopisu Moderní obec a vydavatelství Profi Press s. r. o. - výsledky soutěže vyhlásí ve středu 20. listopadu na slavnostním ceremoniálu, který začne v Rezidenci pražského primátora ve 14 hodin. Přímý přenos z Rezidence pražského primátora bude možné sledovat na TV MUNICIPAL, na facebookovém profilu Moderní obce a na webu komunalniprojekt.cz.

V Rezidenci pražského primátora budou ve středu 20.listopadu oceněny projekty, které zvítězily v devíti jednotlivých kategoriích soutěže - a zveřejněn tam bude i vítězný projekt celé soutěže. Přímý přenos události mohou zájemci od 14. hodiny zhlédnout na TV MUNICIPAL (https://www.moderniobec.cz/video/), na facebookovém profilu Moderní obce (https://www.facebook.com/ModerniObec/) i na webu soutěže (www.komunalniprojektroku.cz).

Soutěžními kategoriemi jsou: Ekologický projekt roku, Sociální projekt roku, Chytrá obec, Rodiče a děti, Sport a veřejné zdraví, Odpadové hospodářství, Kulturní a vzdělávací činnost, Utváření veřejného prostoru a Veřejná zeleň.

Hodnotitelská komise byla složena především z vítězů minulého ročníku soutěže a rovněž ze zástupců Svazu měst a obcí ČR, Sdružení místních samospráv ČR a redakce Moderní obce.

Nad soutěží i letos opět převzala záštitu ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, vyhlášení výsledků soutěže zaštítil primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib, který pro tento účel zapůjčil i svoji rezidenci.

Soutěž se koná s podporou senátního Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí a jeho předsedy Zbyňka Linharta a sněmovního Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj a jeho předsedy Ivana Bartoše. Spolupořadateli jsou Svaz měst a obcí ČR a Sdružení místních samospráv ČR.

Vyhlášení výsledků soutěže bude už tradičně moderovat Jolana Voldánová.

Partnerem soutěže je Hasičská vzájemná pojišťovna, a. s., a podporuje ji rovněž ČSOB, finanční partner pro města a obce. Partnery jednotlivých soutěžních kategorií jsou společnosti: ELEKTROWIN a. s.; hřiště.cz, s. r. o.; MUNICIPAL - centrum vzdělávání a odborných služeb; KOMATEC s. r. o.; Mobilní Rozhlas; Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM; ZEBRA GROUP, s. r. o.; ENERGIE AG BOHEMIA; MICROSOFT. Partnerem celkovéhop vítěze je společnost VERA, spol. s r. o.*

Záznam přenosu bude vyvěšen na webu soutěže: www.komunalniprojektroku.cz.

//

 

Dubnové číslo Moderní obce, odborného měsíčníku pro veřejnou správu, je už u svých čtenářů. I tentokrát na 68 stranách přínáší zajímavé a důležité informace pro všechny, kdo se starají o efektivní chod a rozvoj svých obcí a měst.

Už tradičně z aktuálního vydání Moderní obce přinášíme výběr zajímavých citátů některých osobností, které na stránkách časopisu vystupují.

* Lubomír Žmolík, starosta obce Lipová-lázně na Jesenicku: Určitě bych byl pro to, aby starostové měli volební období šestileté, jako je to například v některých spolkových zemích Německa. Koneckonců připravit a uskutečnit větší komunální projekt často přesahuje jedno čtyřleté volební období.

* Jouni Parkkonen, výkonný ředitel finské organizace KOVA, sdružující 47 členských neziskových organizací a nadací či fondů poskytujících nájemní bydlení: Finská vláda, zejména municipality, dbají při plánování nové výstavby na to, aby byty pro udržitelné bydlení byly rozesety v různých oblastech, nikoli segregovány v jednom místě či několika sousedících nájemních domech. Finsko se tak vyhnulo problémům vznikajícím s existencí slamů. Sociální mix – tedy aby spolu žili lidé z různých sociálních a společenských vrstev – se vyplácí všem a vede k vyšší toleranci. V developerské bytové výstavbě mají municipality silnou pozici, díky vlastnictví pozemků pro výstavbu.

* Antonín Staněk, ministr kultury ČR: Dobře si uvědomuji význam památek pro turistický ruch jako významný ekonomický faktor. Je však pravdou, že exaktní provázání příjmů z turistiky s výdaji na památky stále není nastaveno. V každém případě bude ministerstvo kultury nadále otevřeno diskusi s partnery na téma možných modifikací programu tak, aby co nejlépe vyhovoval v současných podmínkách a nadále plnil své poslání – činit naše města krásnějšími.

* Karel Ferschmann, starosta obce Němčovice na Rokycansku: Zálohování PET lahví a hliníkových plechovek by jednoznačně přispělo k ochraně životního prostředí. Třídit ostatní obaly občané určitě nepřestanou, protože k barevným kontejnerům se naučili chodit i s dalšími druhy odpadů. Navíc ve všech zemích, kde se zavedlo zálohování PET lahví, došlo ke zvýšení třídění odpadů a neexistuje žádný důvod, proč by tomu mělo být v Česku jinak.

* Marek Sýkora, předseda komise životního prostředí předsednictva Svazu měst a obcí ČR: Skutečností je, že PET lahve jsou nejlépe tříděným artiklem. Jsou výrazným „ekonomickým tahounem“ dotřiďovacích linek, z nichž řada je vlastněna obcemi. Zavedou-li se zálohy na PET lahve, tyto linky zkrachují! Systém, kdy každý obchodník musí zajistit buď automat na lahve (investice za zhruba půl milionu korun), nebo zavést oddělený výkup „petek“ (investice do stavebních úprav obchodů) výrazně ohrozí již tak velkými hráči zasažený maloobchod ve venkovském prostoru (nebude to pro ně ta poslední smrtelná rána do vazu?).

* Jana Zwyrtek Hamplová, advokátka: Přestože obec uzavírá soukromoprávní vztah, například kupní smlouvu o prodeji nemovitosti, musí se řídit vedle soukromého práva i pravidly, která jí stanovuje zákon o obcích. Jinými slovy, „obec není firma“.

* Luděk Tesař, ekonom: Z každých 10 Kč investic obcí představovaly v roce 2018 dotace průměrně 1,5 Kč (za poslední čtyři roky to v průměru byly 2 Kč). Stále platí má kritika dotací a jsem nadále přesvědčen o tom, že projekty se v praxi dotacemi zbytečně často prodražují, komplikují a byrokracie vyžadovaná poskytovateli dotací je pro příjemce peklem na Zemi. Čekáním na dotace se často stavební práce natolik zdraží, že se pak zkrátka očekávaný pozitivní efekt dotace vůbec nedostaví. Ba naopak, na patře zůstává pachuť kocoviny jako po pořádném flámu. Někdy dotace svými následky takřka až fyzicky bolí a kontroly poskytovatelů takovou „radost“ z dotace dají obcím pocítit o to intenzívněji.

* Ondřej Štrup, odborník na facility management: Novou oblastí facility managementu jsou měkké služby – bezpečnostní služby (včetně BOZP, PO a OŽP), služby jednotlivým zaměstnancům či návštěvníkům (stravování, recepční služby, překlady, asistence atd.) a dále interní logistické služby (interní doprava, autoprovoz, interní pošta, archivy, tiskové služby atd.). Bližší přehled je vysvětlen v krátkých videích na úvodní stránce www.fminstitute.cz. Významným posunem, který facility management přinesl je vnímání integrace řízení těchto podpůrných služeb. Pod pojmem integrace řízení nemusí být zahrnován pouze integrovaný outsourcing FM služeb, významná je integrace řízení na straně objednatele (v našem případě vedení obce či města).

* Jana Černá, Magistrát města Mostu: Rozhodnutí zapojit náš úřad do Národní ceny České republiky za společenskou odpovědnost znamenalo možnost získat další prestižní ocenění, a to na opravdu nejvyšší úrovni. Zároveň ale také přineslo spoustu práce. Do příprav podkladové zprávy k účasti se zapojilo mnoho zaměstnanců napříč celým úřadem. Jak samotné ocenění, slavnostně udělené v prostorách Španělského sálu Pražského hradu, tak zejména Zpráva hodnotitele, předaná následně, jsou pro nás důležité. Jednak je prestižní ocenění možností, jak můžeme představit činnost našeho úřadu, jednak je pro nás zejména závazkem, abychom pokračovali v nastaveném směru, kterým se mostecký magistrát v oblasti společenské odpovědnosti ubírá.

* Zbyněk Linhart, předseda senátního Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí:  Pokračující socio-ekonomické rozevírání nůžek mezi regiony může destabilizovat demokratický systém v naší zemi. Podíl hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele se v Ústeckém kraji vůči ČR neustále snižuje, místo toho, aby se k průměru přibližoval. Strukturálně postižené však nejsou jen severozápad a Moravskoslezský kraj, ale i menší území, například Jesenicko, část jižních Čech, část Vysočiny, případně část jižní Moravy a ještě další drobnější celky. V těchto regionech se například častěji vyplácejí doplatky na bydlení a příspěvky na živobytí.

* Aleš Erber, lesnický specialista, analytik a odborný lesní hospodář: Mnozí vlastníci obecních a městských – a především pak vedení státních lesů, ještě do nedávné minulosti kladli vysoký důraz jen na vysoký zisk z lesního hospodaření bez potřeb vyváženosti sociálních a ekologických aspektů – podle principu TUH. Jenže takové hospodaření může vést za určitý čas k finančním ztrátám, což se u řady majetků i stalo.

* Jaroslav Klusák, energetický manažer města Litoměřice: Energetický manažer (či jeho tým) by měl být tím, kdo navrhuje projekty, komunikuje s externími firmami, konzultanty a předkládá návrhy řešení vedení měst. Zároveň je vhodné, pokud je energetický manažer na dosahování úspor motivován (finančně i nefinančně). Například v Litoměřicích je pět procent z ročních čistých úspor rozdělováno na odměny mezi pracovníky, kteří se na úsporách podíleli. Co se týče zakotvení pozice manažera v ISO, norma již pozici zmiňuje. Důležité je, aby tato pozice v jakékoliv organizaci byla aktivní, měla řádně nastavené kompetence a jejími doporučeními se zabýval vrcholný management, stejně tak je nezbytné, aby v organizaci byl řádně nastaven systém spolupráce energetického manažera a nižšího managementu (vedoucích, a dalších úředníků). Velmi dobrá je praktická zkušenost z Pardubického kraje, kdy veškeré investice, které mají přesah do energetiky, posuzuje energetický manažer z hlediska jejich dopadů na budoucí provozní výdaje a energetickou náročnost kraje.

* Lenka Kováčová, koordinátorka Fondu Otakara Motejla: Často setkáváme se stížnostmi, že otevřená data jsou uživateli využívána málo. Bohužel v řadě měst (ale i národních institucí) převládá představa, že otevření dat automaticky povede k vytvoření jakési datové gramotnosti v řadách veřejnosti, která je pak začne sama od sebe ve velkém využívat. To samozřejmě vede k následnému zklamání. Je proto potřeba, aby ti, co data publikují, to dělali kvalitně, pravidelně je aktualizovali, přidávali nové datové sady a doplnili je metadaty. Jedině tak je budou urbanisté, architekti, vývojáři a aktivní občané využívat.

* Matěj Dědina, advokátní koncipient CÍSAŘ, ČEŠKA, SMUTNÝ, advokátní kancelář s. r. o.: Ministerstvo spravedlnosti dokončuje práce na paragrafovém znění zákona o hromadných žalobách, který má do právního řádu zavést v našich podmínkách dosud neznámý institut kolektivního uplatňování nároků. Z hlediska věcné působnosti zákon vychází obecně z nejširšího možného pojetí. Takto pojatá působnost hromadné žaloby způsobí, že dopadne i na právní vztahy státu a územní samosprávy. Počítá se s tím, že hromadnou žalobu bude možné podat ve všech oblastech, v nichž lze nároky uplatňovat cestou civilního soudního řízení. Prostřednictvím kolektivního řízení bude proto možné společně uplatňovat nároky jak na plnění (např. na náhradu škody), tak na zdržení se protiprávního jednání či odstranění protiprávního stavu a nároky určovací. Půjde tak nejen o typické spotřebitelské spory, které jsou v hromadném uplatňování nároků nejčastější (a v zahraničí mnohdy také výhradní), ale rovněž o nároky z pracovně-právních vztahů (nedodržování zákonných podmínek odměňování, pracovních podmínek apod.), nekalé soutěže a další.

* Zbyněk Vočka, vedoucí oddělení sociální pomoci, odbor sociálních věcí, Krajský úřad Olomouckého kraje: Bylo by vhodné, aby stát (Ministerstvo vnitra) změnil systém výpočtu příspěvku, který je určován v závislosti na počtu opatrovanců, jímž je obec veřejným opatrovníka jmenována, a jehož výše by nově byla stanovována i v závislosti na faktu, jak je personálně výkon přenesené působnosti obcí zajištěn. Takový způsob výpočtu příspěvku by mohl vést ke zvýšení počtu zaměstnanců obcí vykonávajících veřejné opatrovnictvím, a tím k lepšímu plnění povinností opatrovníka.

* Václav Chmelík, advokátní koncipient, KVB advokátní kancelář s. r. o., (na otázku Je možné zřídit k nemovitostem ve vlastnictví obce zástavní právo? Zástavní právo by bylo zřizováno v souvislosti s úvěrem kupujícího, s jehož pomocí by kupující získal prostředky na uhrazení kupní ceny.): Zastavení obecního majetku obecně nic nebrání, ale je třeba vždy pamatovat na to, že pokud by dlužník, v jehož prospěch je zástavní právo zřízeno, své závazky neplnil, jeho věřitel by se uspokojil na předmětu zástavy ve vlastnictví obce. Je tudíž žádoucí, aby vznik zástavního práva byl ze strany obce vhodně právně ošetřen tak, aby případná rizika byla co možná nejvíce eliminována. Na druhou stranu je ovšem třeba konstatovat, že zřizování zástavního práva ještě před převodem vlastnictví v souvislosti s čerpáním úvěru (hypotéky) kupujícího je v praxi běžné a vzhledem k tomu, že původnímu vlastníkovi předmětu převodu kupní cenu hradí zpravidla poskytovatel úvěru, riziko je v takovém případě na straně obce spíše minimální. Dodáváme, že rozhodnutí o zastavení nemovitých věcí musí být s ohledem na ustanovení § 85 písm. k) zákona o obcích bezvýhradně schváleno zastupitelstvem obce.*

Moderní obec si můžete číst i v mobilu, tabletu nebo na počítači. Podrobnosti najdete na: https://digi.profipress.cz/.

/red/

Foto: Titulní strana obálky dubnového vydání Moderní obce se starostou Lipové-lázní Lubomírem Žmolíkem.

Foto: Ivan Ryšavý

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ne ohrožení pitné vody pro 140 tisíc lidí, tak se nazývá petice, která se dnes dostala na program tiskového brífinku v horní parlamentní komoře. Petice, kterou podepsalo bezmála 11,5 tisíce občanů a již podporuje 57 měst a obcí z hodonínského regionu, se vyslovuje proti připravované těžbě štěrkopísku u Uherského Ostrohu, doslova několik stovek metrů od prameniště pitné vody sloužícího uvedeným 140 tisícům lidí.

Starostka Moravského Písku Hana Habartová, stejně jako starostka Tvarožné Lhoty Martina Bílová, ale i zástupci mnoha dalších jihomoravských obcí a měst chtějí pozvat předsedu vlády Andreje Babiše a ministra životního prostředí Richarda Brabce, aby se u Uherského Ostrohu na Uherskohradišťsku na vlastní oči přesvědčili o velkých rizicích, která tam může připravovaná těžba štěrkopísku přinést pro prameniště pitné vody sloužící zhruba 140 tisícům lidí v regionu.
Obě jmenované starostky o tom dnes informovaly v Senátu Parlamentu ČR na tiskovém brífinku uspořádaném k petici Ne ohrožení pitné vody pro 140 tisíc lidí, kterou podepsalo bezmála 11,5 tisíce občanů. Spor o těžbu štěrkopísku v této lokalitě se vleče již déle než deset let, přičemž s těžbou nesouhlasí 57 měst a obcí v hodonínském regionu, za něž se nedávno postavila i rada Jihomoravského kraje.
Zatím však pro možnou těžbu stále platí souhlasný posudek EIA z roku 2015, z něhož vychází i Ministerstvo životního prostředí, na jehož rozhodnutí nyní čeká Báňský úřad, aby pro těžbu štěrkopísku stanovil či nestanovil dobývací prostor.
Obce a města protestující proti záměru těžby štěrkopísku podpořil také senátní Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí, jehož předseda Zbyněk Linhart spolu s místopředsedkyní výboru Jitkou Seitlovou dnes na brífinku v horní parlamentní komoře rovněž promluvili. Tento senátní výbor již letos v květnu mj. konstatoval, že jímací území podzemní vody Bzenec - komplex v blízkosti záměru těžby štěrkopísků je nenahraditelným a v rámci ČR strategickým zdrojem kvalitní pitné vody a že odborné studie nevyloučily možnost negativního vlivu záměru těžby na chráněné zdroje. Zároveň dal ke zvážení, zda by v případě jednoznačně prokazatelného prioritního veřejného zájmu ochrany vod nebyl v daném území vhodný odpis zásob nerostných surovin štěrkopísků (k témuž viz senátní tisk č. 226:  https://www.senat.cz/xqw/xervlet/pssenat/htmlhled?action=doc&value=87785 ).
Obce a města jižní Moravy v jejich úsilí o záchranu významného prameniště pitné vody na brífinku podpořil i předseda Sdružení místních samospráv ČR Stanislav Polčák. Při této příležitosti mj. oznámil, že Sdružení místních samospráv je připraveno v reakci nejen na tuto kauzu iniciovat maximální zákonnou ochranu vody a půdy jako nejcennějších veřejných statků, a to například i změnou Ústavy ČR.*
/rš/
K témuž také na facebooku: https://www.facebook.com/pg/ModerniObec/posts/?ref=page_internal
K foto:
Z dnešního tiskového brífinku v Senátu Parlamentu ČR, na němž se hovořilo o petici Ne ohrožení pitné vody pro 140 tisíc lidí
Foto: Ivan Ryšavý
 

Zabraňme vylidňování území aneb Jak zajistit jeho obslužnost. Tak se jmenoval první ze série společných seminářů Senátu a Svazu měst a obcí, který se dnes konal v horní komoře Parlamentu ČR. Zúčastnilo se ho na sedmdesát starostek a starostů z celé republiky.

Na akci konané pod hlavičkou Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu PČR mimo jiné zaznělo, že zájmem zákonodárců i samospráv je zachovat mapu venkova živoucí a živou. Stát by měl služby v území cíleně podporovat, finanční motivací i promyšleným systémem vzdělávání řešit ztrátové obchody, pošty, banky či chybějící lékaře. Kromě peněz je důležité i snížení administrativy.

Podle Českého statistického úřadu nejvíc obyvatel v letech 2011 až 2015 přibylo ve Středočeském kraji (53,2 tisíce), Praze (23,2 tisíce), v Plzeňském a Jihomoravském kraji (oba po sedmi tisících). Nejvyšší úbytky migrací naopak byly zaznamenány v Moravskoslezském (-14 tisíc), Karlovarském kraji (-4,4 tisíce) a v Kraji Vysočina (-3,2 tisíce). Lidé se stěhují tam, kde mají šanci nalézt zaměstnání. Roli mimo jiné hrají životní prostředí, náklady a komfort, resp. služby, které s danou oblastí souvisí.

Nejen pro Senát je důležité, aby se venkov ani menší města nevylidňovaly. Horní komora Parlamentu se postupem času, i proto, že senátoři jsou či byli často starosty, stala přirozeným zástupcem samospráv,“ uvedl na semináři předseda senátního výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Zbyněk Linhart a dodal: „Seminář má přinést pohled z území, ten z centra, státní, totiž často bývá zkreslený, a tedy hodně jiný než je skutečnost.

Pro samosprávy je nepřijatelné, aby provozovaly obchody, hospody či dotovaly lékaře a jiné služby. Měl by to řešit stát a věřím, že k tomu, aby se toho chopil, přispěje i tento seminář,“ konstatoval předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl. Jak dále připomněl, podle dostupných údajů za posledních dvacet let bylo v Česku zavřeno zhruba šest tisíc malých prodejen a samoobsluh, což je třetina původního počtu. "Zatímco v roce 1995 v Česku fungovalo 19 700 malých prodejen a samoobsluh, do roku 2014 jejich počet klesl na 13 900. Složitá je i také situace s lékaři, průběžně se města a obce zabývají také projektem Pošta Partner. Stát by se k tomu neměl stavět zády,“ zdůraznil František Lukl.

Projekt Pošta Partner má za cíl převést část kamenných poboček na Pošty Partner, což jsou pošty provozované třetí osobou. V cílovém stavu (v roce 2025) chce mít Česká pošta přibližně 700 vlastních provozoven a kolem 2500 pošt Partner. K 1. únoru 2017 fungovalo celkem 273 pošt Partner. Loni Česká pošta na smluvní partnery převedla 149 provozoven, letos v únoru vzniklo 19 pošt Partner, například ve Vedrovicích či Starovičkách v Jihomoravském kraji, v jihočeských Albrechticích nad Vltavou nebo středočeském Neustupově či Semicích. Města a obce poštovní síť průběžně řeší, z posledního jednání vyplynulo, že by se měla zjednodušit administrativa projektu, posílit komunikace a předávání informací.  Řeší se i „zpětný chod“, tedy situace, kdy provozovatel Pošty Partner selže.

Složitá je také situace s lékaři. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) to v roce 2013 vypadalo takto: na 10 000 obyvatel bylo 37 lékařů, což znamená asi 271 obyvatel na jednoho lékaře. Průměrný věk všeobecných lékařů byl 54 let, lékařům pro děti a dorost bylo průměrně dokonce 56 let. Lékařů, kteří odchází do důchodů, bylo víc než těch, co úspěšně absolvují medicínu a všechny atestace. Zvyšoval se také průměrný věk lékařů, nejvyšší byl u dorostových a dětských, následovali všeobecní lékaři a zubaři. Na 10 tisíc obyvatel připadalo v posledních letech zhruba sedm zubařů, což znamenalo, že jeden zubař se měl starat o 1416 lidí, 31 % z nich však bylo více než 60 let. Podle Ministerstva zdravotnictví v roce 2015 lékařů meziročně přibylo, bylo jich 41 292, což je o 561 víc než v roce 2014. Trvaly však velké rozdíly mezi regiony, jak ve vytížení lékařů, tak v odměňování. Největší počet obyvatel na jeden úvazek lékaře byl ve Středočeském kraji, 361, nejnižší naopak v Praze, 149.

Města a obce proto volají po změně. Spolu s kraji jednají s ministry zdravotnictví, školství a financí.  Shodují se v tom, že je třeba adresná státní podpora služeb na venkově a v menších městech a také systematické a státem podporované vzdělávání v profesích, které trh práce potřebuje. Stát by měl v dané věci co nejdříve konat, dát více peněz na rozvoj samospráv a snížit administrativu, a to se zdravým rozumem při respektování skutečných potřeb území. Zásadní přitom je dlouhodobě promyšlený a plánovaný přístup státu, nikoliv ve stylu „po nás ať přijde potopa“.*

/zr/

V pořadí už druhý ročník soutěže Komunální politik roku má své vítěze. Byli slavnostně vyhlášeni 22. listopadu v nově zrekonstruovaných prostorách Akademie veřejného investování na Ministerstvu pro místní rozvoj ČR v Praze.

Soutěž je pořádána vydavatelstvím Profi Press s. r. o. a redakcí časopisu Moderní obec s cílem vyhledat, zviditelnit a ocenit inspirativní a občansky přínosné projekty uskutečněné územními samosprávami. Za všemi těmito nevšedními projekty stojí i nevšední lidé – komunální politici. Proto jsou oceňováni ti, kteří vznik projektu inspirovali, získali pro jeho realizaci zastupitelstvo i veřejnost, významně se podíleli na jeho uskutečnění, obstarali pro něj peníze a dál jej případně rozvíjejí.

Také letos soutěži Komunální politik roku 2016 poskytla svoji záštitu ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová a spolupořadatelství se znovu ujaly Svaz měst a obcí ČR a Sdružení místních samospráv ČR. Redakce Moderní obce se mohla opřít i o podporu Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu ČR.

Slavnostního ceremoniálu vyhlášení výsledků soutěže se mj. zúčastnil ministr dopravy Dan Ťok, náměstci šéfů resortů pro místní rozvoj, vnitra, práce a sociálních věcí, školství, mládeže a tělovýchovy, životního prostředí a další hosté. Ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou, která byla služebně v zahraničí, zastupoval její náměstek Zdeněk Semorád. Přišel i nový předseda senátního výboru Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu ČR Zbyněk Linhart spolu se členem tohoto výboru a předsedou senátorského klubu ODS Milošem Vystrčilem, který v loňském roce pomáhal pořadatelům soutěže položit její základy. Svaz měst a obcí ČR zastupoval jeho místopředseda Pavel Drahovzal.

 

Vítězové jednotlivých kategorií soutěže:

* Kategorie Sociální projekt roku: Zuzana Čiháková, starostka města Kouřim na Kolínsku, za projekt Posilování komunity dobrovolnickou prací a dárcovstvím.

* Kategorie Děti a rodiče: Karel Ferschmann, starosta obce Němčovice na Rokycansku, za projekt Zapojení předškolních dětí do činnosti dobrovolných hasičů.

* Kategorie Sport a veřejné zdraví: Filip Kořínek, starosta města Černošice v okrese Praha-západ, za projekt Hala Věry Čáslavské.

* Kategorie Kulturní a vzdělávací činnost: Ladislav Kubín, místostarosta obce Slavkov na Opavsku, za projekt 8. setkání Slavkovů z Evropy 2015.

* Kategorie odpadové hospodářství: Martin Ander, náměstek primátora statutárního města Brna, za projekt  RE-USE Managament statutárního města Brna.

* Kategorie Veřejná zeleň: Věslav Michalik, starosta obce Dolní Břežany v okrese Praha-západ, za projekt Nový hřbitov v Dolních Břežanech.

* Kategorie Dopravní projekt roku: Pavel Žerníček, starosta obce Rapotín na Šumperku, za projekt Elektrizace trati č. 293 Šumperk – Kouty nad Desnou.

* Ladislav Chlupáč, starosta města Litoměřice (kategorie Ekologický projekt roku).

Z nich hodnotitelská komise soutěže vybrala celkovou vítězku – starostku Zuzanu Čihákovou z Kouřimi, která obdržela i titul Komunální politik roku 2016. O svém projektu Posilování komunity dobrovolnickou prací a dárcovstvím uvedla: „V naší zemi města a vesnice zaznamenávají krásný a hladivý rozvoj. Všude většinou působí nějaký aktivní spolek, kde hodnoty pro svoji organizaci, ale i pro svou obec vytvářejí jeho členové dobrovolnickou prací – skauti, hasiči, sportovci, rybáři, myslivci... Cílený rozvoj dobrovolnictví, který na tuto práci navazuje, má obrovský význam. Zapojuje další lidi do prací pro celek, může být také specializovaný podle zapojení do projektů. Cíleným projektem lze představit lidi, kteří pomáhají například v rámci sousedské výpomoci. Cílená podpora a rozvoj dobrovolnické práce přinese ovoce každé komunitě.“

Vítězové jednotlivých kategorií obdrželi křišťálové srdce, výrobek sklářů v Novém Boru, a pro svoji obec či město i šek na 20 tisíc korun. Celková vítězka soutěže pak získala titul Komunální politik roku 2016 a pro své město odměnu ve výši 50 tisíc korun.

K úspěchu soutěže přispěla i spolupráce s partnery jejích jednotlivých kategorií  – společnostmi ELEKTROWIN, hřiště.cz, MUNICIPAL – Centrum vzdělávání a odborných služeb, Wolters Kluwer ČR, EKO-KOM, PEKASS, I-Tec Czech a ECOBAT. Partnerem soutěže se stala společnost Asseco Solutions.

Vítězné i všechny další soutěžní projekty postupně představí časopis Moderní obec, počínaje lednovým vydáním 2017. Už nyní však lze zhlédnout videomedailonky vítězů všech kategorií i fotografie ze slavnostního vyhlášení výsledků soutěže, a to na internetové adrese: www.komunalnipolitikroku.cz pod odkazy Videogalerie a Fotogalerie.*

/rš/

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down