Soutěž agentury CzechInvest s názvem Inspirativní region oceňuje projekty, které propojují místní samosprávy a podnikatelské prostředí. Výsledky letošního ročníku byly zveřejněny ve čtvrtek 2. prosince v Praze. První místo patří Statutárnímu městu Jihlava s projektem elektronických služeb pro podnikatele.

Do finálové pětice soutěže Inspirativní region (dříve Investičně atraktivní region) se probojovalo Statutární město Jihlava, Statutární město Brno, Městský obvod Ostrava-Poruba, město Žďár nad Sázavou a město Kunovice. Jejich zástupci obhajovali ve čtvrtek 2. prosince soutěžní projekty před odbornou porotou v Kampusu Hybernská v Praze. Členy poroty byli například  Patrik Reichl, ředitel agentury CzechInvest, Marie Zezůlková, ředitelka Odboru regionální politiky MMR či Radka Vladyková, výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR.

První místo patří Jihlavě za trojlístek elektronických služeb pro podnikatele. Jde o aplikaci Mapa pozemků pro investory, aplikaci Poplatek z pobytu pro podnikatele v sektoru v ubytování a objednávkovou aplikace WebCall pro vyřizování žádostí na živnostenském úřadě.

Druhý skončil Žďár nad Sázavou s projektem Průmyslová zóna Jamská II. Město díky tomuto projektu získalo k původním plně obsazeným 20 hektarům (průmyslová zóna Jamská I) dalších 10 hektarů určených k výrobě a komplementární činnosti s vyšší přidanou hodnotou. Město hodlá v této zóně upřednostňovat malé a střední firmy se zaměřením na technologie, výzkum a vývoj.

Třetí místo má Ostrava-Poruba s projektem Sdílko Poruba. Sdílko (sdílené modulární kontejnery) je pop-up expozicí, netradičním výstavním a prodejním prostorem. Koná se jako bienále vždy v jiných částech městského obvodu, kdy se představují zajímaví prodejci a obchodníci z Ostravy a okolí. Projekt umožňuje vytvářet nové spolupráce a vyzdvihuje důležitost lokálních a kamenných prodejen.

Město Kunovice soutěžilo s projektem rozšíření prostor infrastruktury Podnikatelského inkubátoru Kunovice – Stará škola. Tyto prostory přinesly městu navýšení počtu podnikatelských subjektů i zvýšenou nabídku služeb v oblasti kreativního průmyslu.

Brno do soutěže přihlásilo projekt Prototypuj a ověřuj. Jedná se o nástroj financování kritické, rané fáze inovativních projektů. Výstupem má být prototyp či služba, kterými si jednotlivci nebo firmy otestují, zda jejich výrobky nebo nápady obstojí v tržním prostředí. Program cílí na fyzické osoby i malé a střední podniky se sídlem či provozovnou v Jihomoravském kraji.*

/sd/

Na snímku zástupci měst, která tvořila finálovou pětici soutěže Inovativní region 2021. Na pódiu zleva: Vladimír Křivánek, vedoucí odboru informatiky jihlavského magistrátu,  Eva Holzová, manažerka smart city projektů brněnského magistrátu, Bronislava Kulíšková, ekonomka Podnikatelského inkubátoru Kunovice, Lucie Baránková Vilamová, starostka Ostravy-Poruby a Martin Mrkos, starosta Žďáru nad Sázavou.

Pec pod Sněžkou, Kunštát, Blansko, Bystřice nad Pernštejnem či Lanžhot, stejně jako třeba Hřensko nebo řada obcí ve Frýdlantském výběžku. V těchto obcích a městech Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) podpoří výstavbu přístupových sítí k vysokorychlostnímu internetu, a to hned dvěma miliardami korun z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) . Do května 2023 tak internet zrychlí pro 47 tisíc domácností. Celkem půjde o 64 projektů na zrychlení internetu v územních samosprávných celcích.

„Díky spolupráci Ministerstva průmyslu a obchodu, Českého telekomunikačního úřadu a podnikatelů v elektronických komunikacích se podařilo rozběhnout úspěšný program podpory budování vysokorychlostního internetu,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Zájem o dotace a celkový objem kvalitních projektů odpovídá předpokladům vyhlášených výzev.“

MPO vyhodnotilo dvě výzvy, z nichž doporučilo k realizaci 64 projektů na zrychlení internetu v obcích a městech. Celkově by mělo být na vysokorychlostní internet nově připojeno 47 tisíc domácností. Termín realizace je do května 2023. Jednou z lokalit je například Pec pod Sněžkou. Velké množství projektů je soustředěno na sever od Brna  – Kunštát, Blansko, Bystřice nad Pernštejnem a okolí. Pokryto by mělo být také příhraničí v Lanžhotu na trojmezí s Rakouskem a Slovenskem. Na druhé straně republiky pak lokalita Hřenska či řada obcí ve Frýdlantském výběžku na hranicích s Polskem.

Celkový objem plánovaných investic přesahuje 2,5 miliardy Kč. Výše dotací z OP Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost je téměř 1,9 miliardy Kč. Zbývajících zhruba 600 milionů Kč by mělo být uhrazeno soukromými investory z jejich vlastních prostředků.

Projekty směřují do 718 základních sídelních jednotek, ve kterých doposud není v potřebném rozsahu k dispozici vysokorychlostní připojení k internetu o rychlostech alespoň 30 Mbit/s. Cílem je zajistit vysokorychlostní připojení k internetu pro nejméně 47 tisíc bytů, pro které doposud takovéto připojení nebylo k dispozici a žádný z poskytovatelů služeb připojení k internetu jej neměl zájem v době tří let zprovoznit.

Projekty se od sebe vzájemně liší. Nejrozsáhlejší projekt řeší připojení více než 7 tisíc bytů v oblasti rozléhající se mezi Žďárem nad Sázavou a Brnem, nejmenší projekt pak připojí 13 bytů v obci na Sokolovsku. Úspěšné projekty pokrývají dohromady potřeby z více než 33 %.

„Ministerstvo průmyslu a obchodu v současné době připravuje nové programy podpory. Budoucí projekty dále zvýší rychlost připojení k internetu: u domácností výrazně přesáhne 100 Mbit/s a u škol, úřadů a dalších socio-ekonomických aktérů přesáhne 1 Gbit/s,“ připomíná náměstek ministra průmyslu a obchodu pro EU fondy Marian Piecha.
„Pokrytí tzv. bílých míst vysokorychlostním internet a také kvalitní připojení socioekonomických aktérů, mezi které patří školy či stavební úřady, jsou klíčové priority Národního plánu pro sítě s velmi vysokou kapacitou, který v lednu schválila vláda. Tento dokument určuje rámec podpory rozvoje digitální infrastruktury z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) i z Národního plánu obnovy," doplňuje náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko.*

Další informace k projektům vysokorychlostního internetu podpořených z OP PIK včetně mapy podpořených projektů jsou k dispozici zde.
/zr/

 

 

Otevřeno každý pracovní den, možnost on-line objednání, důraz na transparentnost nebo na společenskou odpovědnost. Takové služby nabízí Magistrát města Prostějova, který byl letos Ministerstvem vnitra vyhodnocen jako nejlepší městský úřad Česka v soutěži Přívětivý úřad.

Magistrát města Prostějova má jednu z nejdelších otevíracích dob mezi srovnatelnými úřady. Na agendy, jako jsou vyřízení občanského průkazu, cestovního pasu nebo řidičského průkazu, nabízí možnost on-line objednání na konkrétní termín, čímž zkracují dobu vyřízení a odbourávají čekání. Všechny zásadní informace o svých požadavcích se klienti dozvědí přímo z webových stránek, na kterých lze najít také celou řadu návodů, rad nebo materiálů z jednání zastupitelstva. Ministerstvo vnitra ocenilo Prostějov právě kvůli komplexitě nabízených služeb.

Na dalších příčkách se umístila města Kolín a Litoměřice. Město Kolín dlouhodobě zavádí technologie vedoucí k SMART City. Vedle mobilní aplikace úřadu nebo systému chytrého parkování také pracují na elektronizaci a automatizaci interních procesů úřadu nebo na odpovědném energetickém managementu veřejných budov.

Loňský vítěz, město Litoměřice, se v soutěži umístil na třetí příčce. Vedle svého kvalitního standardu služeb letos upoutal také pobočkou matriky přímo v nemocnici nebo nově zpracovaným jednotným vizuálním stylem města.

Soutěž Přívětivý úřad v kategorii obcí s rozšířenou působností pořádalo Ministerstvo vnitra již popáté. Letošní ročník byl přerušen pandemií nového typu koronaviru. Ačkoliv se tedy průzkum mezi obcemi konal již v únoru letošního roku, k vyhlášení vítězů mělo dojít v rámci konference Moderní veřejná správa, ta byla ovšem kvůli epidemickým opatřením zrušena.

Vítězové v jednotlivých krajích obdrží distanční formou tradiční samolepku stvrzující přívětivost, kterou si úřady vylepují na vchodové dveře, a také diplomy. Pro první tři úřady jsou připraveny trofeje.

Přívětivý úřad je soutěží, kterou Ministerstvo vnitra propaguje moderní a kvalitní služby městských úřadů. Letos se jí účastnilo 142 úřadů obcí s rozšířenou působností a městských částí Prahy, které vyplnily on-line dotazník. Tím ministerstvo sleduje stav služeb v elektronizaci, komunikaci, transparentnosti, participaci, klientském servisu nebo společenské odpovědnosti.

K soutěži je vydávána také sbírka dobré praxe nadstandardních služeb úřadů, viz: Sbírka dobré praxe 2020.

CELOREPUBLIKOVÉ VÝSLEDKY SOUTĚŽE PŘÍVĚTIVÝ ÚŘAD OBCE III. TYPU 2020

Prostějov,

Kolín,

Litoměřice.

KRAJSKÉ VÝSLEDKY SOUTĚŽE PŘÍVĚTIVÝ ÚŘAD OBCE III. TYPU 2020

* Jihočeský kraj:

České Budějovice,

Český Krumlov,

Tábor.

* Jihomoravský kraj:

Brno,

Kyjov,

Hustopeče.

* Karlovarský kraj:

Cheb,

Karlovy Vary,

Ostrov.

* Kraj Vysočina:

Žďár nad Sázavou,

Moravské Budějovice,

Třebíč.

* Královéhradecký kraj:

Jičín,

Trutnov,

Nový Bydžov.

* Liberecký kraj:

Liberec,

Jablonec nad Nisou,

Turnov.

* Moravskoslezský kraj:

Ostrava,

Opava,

Karviná.

* Olomoucký kraj:

Prostějov,

Šumperk,

Přerov.

* Pardubický kraj:

Lanškroun,

Chrudim,

Moravská Třebová.

* Plzeňský kraj:

Plzeň,

Přeštice,

Rokycany.

* Středočeský kraj:

Kolín,

Slaný,

Kladno.

* Ústecký kraj:

Litoměřice,

Most,

Děčín.

* Zlínský kraj:

Valašské Klobouky,

Otrokovice,

Vsetín.

* Praha:

MČ Praha 13,

MČ Praha 2,

MČ Praha 7.

Další informace na: Přívětivý úřad obcí III. typu 2020.

/zr/

Ilustrační foto:

Prostějovský magistrát

Foto: archiv statutárního města Prostějova

 

Blíží se třetí ročník motivační soutěže Přívětivý úřad v kategorii obcí s rozšířenou působností. Do soutěže mapující služby městských úřadů, kterou pořádá Ministerstvo vnitra ČR, se už v únoru bude moci zapojit kterákoliv obec III. typu.

Úřady obcí s rozšířenou působností se mohou do soutěže přihlásit vyplněním elektronického dotazníků, který starostové a tajemníci trojkových obcí obdrží počátkem příštího měsíce. Dotazník bude muset být vyplněn a následně elektronicky vrácen Ministerstvu vnitra ČR do konce února.

V březnu budou odpovědi zkontrolovány a vyhodnoceny. Slavnostní předávání cen se uskuteční v první polovině května 2018. Pro vítěze jsou připraveny hodnotné ceny, včetně trofejí a tradičních samolepek stvrzujících přívětivost úřadu. Více informací na: http://www.mvcr.cz/clanek/kvalitni-verejna-sprava.aspx?q=Y2hudW09NA%3d%3d.

/zr/

 

K foto:

V loňském ročníku soutěže Přívětivý úřad v kategorii obcí s rozšířenou působností se na prvních třech místech v republikovém pořadí umístily úřady Žďáru nad Sázavou, Liberce a Valašských Klobouk. Na snímku zástupci těchto úřadů spolu se zástupci organizátorů soutěže

Foto: archiv MV ČR

 

Ocenění byla předána 1. června na hradě Špilberk v Brně během slavnostního večera pořádaného v rámci konference Moderní veřejná správa.

Ceny Ministerstva vnitra ČR za kvalitu ve veřejné správě předávali Josef Postránecký, náměstek ministra vnitra pro státní službu, Adrián Jenčo, generální ředitel sekce veřejné správy Ministerstva vnitra Slovenské republiky, Zdeněk Nytra, senátor Parlamentu ČR, Taťána Malá, náměstkyně hejtmana Jihomoravského kraje, David Sláma, ředitel odboru strategického rozvoje a koordinace veřejné správy MV ČR, Pavel Drahovzal, výkonný ředitel Svazu města a obcí ČR, a Pavel Loutocký, tajemník Magistrátu města Brna.

Cenu Ministerstva vnitra za kvalitu ve veřejné správě obdržely za rok 2016 tyto organizace:

V kategorii Organizace zvyšující kvalitu veřejné služby (bronzový stupeň):

V kategorii Organizace dobré veřejné služby (stříbrný stupeň):

/mv/

K foto:

Ze společného fotografování po předání stříbrného stupně do rukou starosty obce Křižánky Jana Sedláčka (uprostřed), vpravo náměstek ministra vnitra Josef Postránecký, vlevo tajemník Magistrátu města Brna Pavel Loutocký.

Foto: archiv MV ČR

 

Celkem 42 úřadů obcí s rozšířenou působností – vždy po třech z každého ze všech čtrnácti krajů včetně Prahy – bylo tento týden Ministerstvem vnitra prohlášeno za "přívětivé". Stalo se tak na základě výsledků elektronického dotazníkového šetření, v němž byly sledovány čtyři desítky kritérií značících přívětivost úřadu. Příklady dobré praxe, které ve výsledcích průzkumu nejvíce zazářily, shrnuje i brožurka Přívětivý úřad 2016 – příklady dobré praxe, kterou Ministerstvo vnitra v nejbližších dnech bude elektronicky distribuovat všem obcím s rozšířenou působností.

Průzkum se zabýval pouze úřady obcí s rozšířenou působností (ORP). Celkem z 220 těchto úřadů se jich dotazníkového šetření zúčastnilo 190. Průzkum kladl důraz na kritéria zejména z oblasti využívání on-line služeb, webových stránek, transparentnosti a zvyšování komfortu pro občany přímo na úřadu.

Slavnostní ceremoniál vyhlašování výsledků průzkumu se předevčírem odpoledne uskutečnil ve Vzdělávacím středisku Benešov Institutu pro veřejnou správu Praha za účasti předsedy Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu ČR Miloše Vystrčila, náměstkyně ministra vnitra pro řízení sekce veřejné správy Jany Vildumetzové a náměstka ministra vnitra pro státní službu Josefa Postráneckého a dalších osobností.

Podle Jany Vildumetzové se resort vnitra rozhodl průzkum "přívětivosti úřadů" provést nejprve na úrovni obcí s rozšířenou působností, protože právě jejich úřady představují nejdůležitější místo pro kontakt občanů se státem. Jak náměstkyně ministra mj. připomněla, je proto velmi zásadní například prodlužování úředních hodin tak, aby úřad byl co nejdostupnější i pro pracující občany. Již tři čtvrtiny městských úřadů prodlužují nejméně jednou týdně úřední dobu, aby vyhověly pracujícím obyvatelům svých měst. Celkově polovina úřadů má dnes v úsecích správních agend přepážky otevřené více než 30 hodin týdně, přičemž u agend občanských průkazů a cestovních dokladů má osmina úřadů otevřeno i 40 hodin a déle.

Z úst Jany Vildumetzové zazněla i zajímavá informace, že Ministerstvo vnitra chce navázat na dlouholetou tradici  soutěže o Cenu Ministerstva vnitra za kvalitu a inovaci ve veřejné správě a k datu slavnostního ceremoniálu v Benešově vyhlásilo už její 11. ročník. Naposledy se tyto ceny udělovaly za rok 2013. Podrobnosti o soutěži Cena Ministerstva vnitra za kvalitu a inovaci ve veřejné správě v roce 2016 na jdete na: http://www.mvcr.cz/clanek/verejna-sprava-podpora-zavadeni-kvality-ve-verejne-sprave.aspx?q=Y2hudW09Mw%3d%3d. Uzávěrka příjmu přihlášek do letošího ročníku soutěže byla stanovena na 31. srpna 2016.

Náměstek ministra vnitra Josef Postránecký seznámil účastníky slavnostního vyhlašování přívětivých úřadů s prvními zkušenostmi z účinnosti zákona o státní službě a ponamenal, že na akci do Benešova přijel i proto, aby se jí nechal inspirovat. Obdobné vyhodnocování "přívětovosti" by totiž chtěl zavést i na úrovni státních úřadů.

Nejpřívětivějšími úřady obcí s rozšířenou působností v celé České republice byly prohlášeny:

 1. Magistrát statutárního města Liberec
 2. Úřad městské části Praha 18 (Praha-Letňany)
 3. Městský úřad Žďár nad Sázavou

 

Pořadí měst/městských částí a jejich přívětivých úřadů na prvních třech místech v jednotlivých krajích:

Moravskoslezský kraj:

 1. Karviná
 2. Ostrava
 3. Opava

Středočeský kraj:

 1. Kladno
 2. Kolín
 3. Benešov

Královéhradecký kraj:

 1. Náchod
 2. Nové Město nad Metují
 3. Trutnov

Pardubický kraj:

 1. Chrudim
 2. Lanškroun
 3. Litomyšl

Kraj Vysočina:

 1. Žďár nad Sázavou
 2. Třebíč
 3. Moravské Budějovice

Karlovarský kraj:

 1. Cheb
 2. Ostrov
 3. Sokolov

Jihomoravský kraj:

 1. Hodonín
 2. Kyjov
 3. Břeclav

Praha:

 1. Praha 18
 2. Praha 2
 3. Praha 11

Plzeňský kraj:

 1. Plzeň
 2. Rokycany
 3. Domažlice

Ústecký kraj:

 1. Chomutov
 2. Most
 3. Litoměřice

Olomoucký kraj:

 1. Prostějov
 2. Zábřeh
 3. Olomouc

Zlínský kraj:

 1. Valašské Meziříčí
 2. Otrokovice
 3. Zlín

Jihočeský kraj:

 1. České Budějovice
 2. Tábor
 3. Český Krumlov

Liberecký kraj:

 1. Liberec
 2. Jablonec nad Nisou
 3. Semily

Moderní obec se k vyhlášení přívětivých úřadů vrátí fotoreportáží ve svém červencovém vydání. Některé z oceněných úřadů podrobněji představí následně v srpnu.*

K témuž i na facebookovém profilu Moderní obce, viz: https://www.facebook.com/ModerniObec/ .

/rš/

K foto:

Zástupci tří nejpřívětivějších úřadů ORP v zemi spolu s předávajícími ocenění (zleva): náměstek ministra vnitra Josef Postránecký, zástupkyně starosty MČ Praha 18 Iveta Lojková, zástupkyně starosty MČ Praha 18  Michaela Řepová, tajemník Magistrátu statutárního města Liberce Jindřich Fadrhonc, primátor statutárního města Liberce Tibor Batthyány, náměstkyně ministra vnitra Jana Vildumetzová, starosta Žďáru nad Sázavou Zdeněk Navrátil, předseda senátního Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Miloš Vystrčil a předseda Spolku pro rozvoj venkova Eduard Kavala

Foto: Ivan Ryšavý

 

 

 

 

 

 

 

 

 

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down