Soutěž Komunální politik roku vstoupila do svého už třetího ročníku. Vyplnění on-line přihlášky nebo nominace nezabere více času než slabou půlhodinku. Do soutěže se může přihlásit kdokoliv ze zastupitelstev obcí a měst, ale také může kohokoliv ze zastupitelstva do soutěže sám nominovat. Soutěž pořádá časopis Moderní obec ve spolupráci se Svazem měst a obcí ČR a Sdružením místních samospráv ČR.

Jde pouze o to najít zajímavý a inspirativní projekt, který je výrazně spjat s konkrétní osobností z řad představitelů územních samospráv, ať už konkrétní komunální politik takový projekt vymyslel nebo prosadil v zastupitelstvu či ve veřejnosti, významně se zasadil o jeho realizaci apod. Právě prostřednictvím takového projektu se komunální politik účastní soutěže.

Letos se o vítězství v soutěži můžete se svými projekty ucházet v kategoriích: Sociální projekt roku, Děti a rodiče, Sport a veřejné zdraví, Veřejná zeleň, Kulturní a vzdělávací činnost, Odpadové hospodářství a Vytváření veřejného prostoru. Příslušný projekt musí být realizován, uskutečněn, zkolaudován apod. v období od 1. ledna 2016 do 30. září 2017.

Přihláška/nominace v on-line podobě je na www.komunalnipolitikroku.cz , kde najdete i propozice soutěže a další podrobnosti. Uzávěrka příjmu přihlášek/nominací je o půlnoci 2. října 2017.

Hiatoricky první celkový vítěz soutěže - Komunální politik roku 2015 Petr Halada, starosta Kamýku nad Vltavou, těm, kdo snad ještě s odesláním přihlášky či nominace váhají, vzkazuje: "O soutěži Komunální politik roku 2015 jsem se dozvěděl úplně náhodou a nenapadlo mne, že bych se do soutěže měl přihlásit. Říkal jsem si, vždyť nedělám nic tak zvláštního, abych v soutěži mohl výrazně uspět. Vlastně se přiznávám, že jsem byl k podání přihlášky tak trochu přemluven. A pak už jsem se nestačil divit: Poprvé při návštěvě hodnotitelské komise a zejména pak podruhé při předávání cen Komunální politik roku 2015 v Senátu Parlamentu ČR. Ocenění jsem vůbec nečekal a dodnes jsem velmi mile překvapený, že jsem cenu získal i v celkovém hodnocení.

Velmi často se při své práci v regionální politice setkávám se starosty obcí z celé republiky. Proto si mohu dovolit tvrdit, že kvalitních projektů realizovaných v územních samosprávách jsou desítky, ba stovky. Proto si vás dovoluji vyzvat, abyste se do soutěže Komunální politik roku 2017 se svými projekty přihlásili.
Nebuďte prosím skromní – jste naopak dobří a máte na to v soutěži uspět. Držím vám palce!"

Loňská celková vítězka soutěže - Komunální politička roku 2016 Zuzana Čiháková, starostka města Kouřim, dodává: "

Soutěž Komunální politik je soutěží, která je pořádána lidmi, které komunální politika baví – a byť sami nejsou komunálními politiky, problematice územní samosprávy dobře rozumějí. Mají přehled i nadhled. Soutěž vznikla právě proto, aby byly přiblíženy široké veřejnosti všechny zaslané projekty, které se v obcích a městech povedly, takže se staly inspirací a obohacením pro další sídla. Za všemi těmito projekty stojí konkrétní lidé – komunální politici, ať už přišli s s dobrým nápadem na jejich uskutečnění, nebo se výrazně zasloužili o jejich prosazení a realizaci. Často jde o kombinaci obojího.
Letos bude soutěž Komunální politik roku 2017 završena příjemným setkáním všech jejích účastníků v Poslanecké sněmovně, kde budou předány ceny těm, jejichž projekty hodnotitelská komise složená převážně ze starostů z různých koutů republiky vyhodnotí jako nejlepší.
Přihláška projektu do soutěže je dobře uchopitelná a máte-li projekt v hlavě (jak jinak, když jste do něho investovali desítky či i stovky hodin a neuvěřitelné množství elánu), je vyplněna během půl hodiny.
Přeji vám hodně zdaru a chvilku času ušetřeného na přihlášení alespoň jednoho vašeho projektu. Následná zpětná vazba vám bude milým pohlazením po duši, a to vždy stojí za to!"

Vítěz každé kategorie obdrží "srdce na dlani" zhotovené železnobrodskými skláři speciálně pro soutěž z českého křišťálu + finanční odměnu pro své město ve výši 20 000 Kč. Z vítězů jednotlivých kategorií je vždy vybrán celkový vítěz - Komunální politik roku.

Projekty, s nimiž se vítězové kategorií prosadili v soutěži, podrobně představujeme následně v Moderní obci - ale představujeme i všechny ostatní projekty, jejichž prostřednictvím do soutěže její účastníci vstoupili.

Na vyhlášení výsledků soutěže 31. 10. v Poslanecké sněmovně  budou pozváni vítězové všech soutěžních kategorií i všichni další účastníci soutěže.Videozáznam z loňského předávání cen na Ministerstvu pro místní rozvoj moderovaného Jolanou Voldánovou v soutěži Komunální politik roku najdete na: https://moderniobec.cz/video/komunalni-politik-roku-2016/

Vzkazy dalších úspěšných účastníků minulých ročníků soutěže Komunální politik roku všem, kdo se významně zasadili o zajímavé a pro obyvatele obcí a měst užitečné projekty a mohli by se s nimi soutěže účastnit, čtěte také na facebookovém profilu Moderní obce: https://www.facebook.com/pg/ModerniObec/posts/?ref=page_internal
/rš/

V pořadí už druhý ročník soutěže Komunální politik roku má své vítěze. Byli slavnostně vyhlášeni 22. listopadu v nově zrekonstruovaných prostorách Akademie veřejného investování na Ministerstvu pro místní rozvoj ČR v Praze.

Soutěž je pořádána vydavatelstvím Profi Press s. r. o. a redakcí časopisu Moderní obec s cílem vyhledat, zviditelnit a ocenit inspirativní a občansky přínosné projekty uskutečněné územními samosprávami. Za všemi těmito nevšedními projekty stojí i nevšední lidé – komunální politici. Proto jsou oceňováni ti, kteří vznik projektu inspirovali, získali pro jeho realizaci zastupitelstvo i veřejnost, významně se podíleli na jeho uskutečnění, obstarali pro něj peníze a dál jej případně rozvíjejí.

Také letos soutěži Komunální politik roku 2016 poskytla svoji záštitu ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová a spolupořadatelství se znovu ujaly Svaz měst a obcí ČR a Sdružení místních samospráv ČR. Redakce Moderní obce se mohla opřít i o podporu Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu ČR.

Slavnostního ceremoniálu vyhlášení výsledků soutěže se mj. zúčastnil ministr dopravy Dan Ťok, náměstci šéfů resortů pro místní rozvoj, vnitra, práce a sociálních věcí, školství, mládeže a tělovýchovy, životního prostředí a další hosté. Ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou, která byla služebně v zahraničí, zastupoval její náměstek Zdeněk Semorád. Přišel i nový předseda senátního výboru Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu ČR Zbyněk Linhart spolu se členem tohoto výboru a předsedou senátorského klubu ODS Milošem Vystrčilem, který v loňském roce pomáhal pořadatelům soutěže položit její základy. Svaz měst a obcí ČR zastupoval jeho místopředseda Pavel Drahovzal.

 

Vítězové jednotlivých kategorií soutěže:

* Kategorie Sociální projekt roku: Zuzana Čiháková, starostka města Kouřim na Kolínsku, za projekt Posilování komunity dobrovolnickou prací a dárcovstvím.

* Kategorie Děti a rodiče: Karel Ferschmann, starosta obce Němčovice na Rokycansku, za projekt Zapojení předškolních dětí do činnosti dobrovolných hasičů.

* Kategorie Sport a veřejné zdraví: Filip Kořínek, starosta města Černošice v okrese Praha-západ, za projekt Hala Věry Čáslavské.

* Kategorie Kulturní a vzdělávací činnost: Ladislav Kubín, místostarosta obce Slavkov na Opavsku, za projekt 8. setkání Slavkovů z Evropy 2015.

* Kategorie odpadové hospodářství: Martin Ander, náměstek primátora statutárního města Brna, za projekt  RE-USE Managament statutárního města Brna.

* Kategorie Veřejná zeleň: Věslav Michalik, starosta obce Dolní Břežany v okrese Praha-západ, za projekt Nový hřbitov v Dolních Břežanech.

* Kategorie Dopravní projekt roku: Pavel Žerníček, starosta obce Rapotín na Šumperku, za projekt Elektrizace trati č. 293 Šumperk – Kouty nad Desnou.

* Ladislav Chlupáč, starosta města Litoměřice (kategorie Ekologický projekt roku).

Z nich hodnotitelská komise soutěže vybrala celkovou vítězku – starostku Zuzanu Čihákovou z Kouřimi, která obdržela i titul Komunální politik roku 2016. O svém projektu Posilování komunity dobrovolnickou prací a dárcovstvím uvedla: „V naší zemi města a vesnice zaznamenávají krásný a hladivý rozvoj. Všude většinou působí nějaký aktivní spolek, kde hodnoty pro svoji organizaci, ale i pro svou obec vytvářejí jeho členové dobrovolnickou prací – skauti, hasiči, sportovci, rybáři, myslivci... Cílený rozvoj dobrovolnictví, který na tuto práci navazuje, má obrovský význam. Zapojuje další lidi do prací pro celek, může být také specializovaný podle zapojení do projektů. Cíleným projektem lze představit lidi, kteří pomáhají například v rámci sousedské výpomoci. Cílená podpora a rozvoj dobrovolnické práce přinese ovoce každé komunitě.“

Vítězové jednotlivých kategorií obdrželi křišťálové srdce, výrobek sklářů v Novém Boru, a pro svoji obec či město i šek na 20 tisíc korun. Celková vítězka soutěže pak získala titul Komunální politik roku 2016 a pro své město odměnu ve výši 50 tisíc korun.

K úspěchu soutěže přispěla i spolupráce s partnery jejích jednotlivých kategorií  – společnostmi ELEKTROWIN, hřiště.cz, MUNICIPAL – Centrum vzdělávání a odborných služeb, Wolters Kluwer ČR, EKO-KOM, PEKASS, I-Tec Czech a ECOBAT. Partnerem soutěže se stala společnost Asseco Solutions.

Vítězné i všechny další soutěžní projekty postupně představí časopis Moderní obec, počínaje lednovým vydáním 2017. Už nyní však lze zhlédnout videomedailonky vítězů všech kategorií i fotografie ze slavnostního vyhlášení výsledků soutěže, a to na internetové adrese: www.komunalnipolitikroku.cz pod odkazy Videogalerie a Fotogalerie.*

/rš/

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down