Kategorie:
Nezařazené

Studie Signify: výměna zastaralého osvětlení může ve veřejných rozpočtech v České republice ušetřit 1,9 miliardy Kč každý rok

Úplný přechod na LED osvětlení pouze ve třech oblastech souvisejících s veřejnými rozpočty – u silničního a pouličního osvětlení, ve zdravotnictví a vzdělávání – pomůže České republice dosáhnout ročních úspor na elektřině ve výši 1,861miliardy Kč. Spotřeba elektřiny by se každý rok snížila o 913 GWh, což představuje více než 458 tisíc ušetřených tun CO2. To odpovídá množství CO2, které může během jednoho roku absorbovat 20 milionů plně vzrostlých stromů, nebo objemu ročních emisí více než 158 tisíc automobilů se spalovacím motorem.

Všechny tyto údaje ukazuje studie společnosti Signify (dříve Philips Lighting), světového lídra v oblasti osvětlení, která připravila analýzu trhu s osvětlením v jedenácti zemích střední a východní Evropy včetně České republiky.

 

„S růstem počtu obyvatel a urbanizací roste i poptávka po světle. Implementace projektů založených na LED technologii a řídicích systémech přináší značné úspory energie, a proto nabízí trojí výhru – pro ekonomiku, občany i životní prostředí,“ říká Tomasz Waszkiewicz, generální ředitel společnosti Signify pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko. „Protože se zaměřujeme na oblast udržitelnosti, chceme upozornit na skutečnost, že renovace budov a uliční infrastruktury prostřednictvím osvětlení je snadná, rychlá a efektivní. Představuje tak dokonalý způsob, ze kterého by měla prospěch ekonomika i životní prostředí – s okamžitými a měřitelnými výsledky.“

 

Přechod na LED technologii je jednou z nejjednodušších renovací. Nevyžaduje velké kapitálové investice a má rychlou implementaci i dobu návratnosti díky velkému snížení spotřeby energie a menším nákladům na údržbu. V roce 2006 bylo osvětlení založené na konvenčních technologiích odpovědné za 19 % celosvětové spotřeby elektřiny. Tento podíl se do roku 2018 snížil na 13 % v důsledku procesu přechodu na LED osvětlení. Odhaduje se, že do roku 2030 klesne na 8 % v důsledku v důsledku procesu „LEDifikace“ a používání technologií Internetu věcí. Zároveň se zvýší počet svítidel asi o 35 %.

 

V oblasti silničního a pouličního osvětlení je z 1,35 milionu svítidel v České republice upgradováno na LED technologii pouze asi 26 %. Je zde tak prostor pro velké úspory energie – snížení roční spotřeby elektřiny o 490 GWh (snížení o 70 %) znamená roční snížení nákladů na elektřinu o 998 milionů Kč (snížení o 70 %). Přechod na technologii LED navíc nejen sníží spotřebu elektřiny a náklady na údržbu, ale také zlepší bezpečnostní podmínky na silnicích a v ulicích.

 

Ve zdravotnictví je v České republice instalováno více než 334 tisíc konvenčních svítidel, která je třeba vyměnit. Přechod na technologii LED by umožnil dosáhnout ročního snížení spotřeby elektřiny o 101 GWh (snížení o 70 %) a ročního snížení nákladů na elektřinu o 205 milionů Kč (snížení o 70 %). Další důležitou oblastí zájmu České republiky je vzdělávací systém. Přechod na LED technologii ve školách neznamená jen snížení nákladů na elektřinu, ale především značné zlepšení podmínek učení a pohodlí očí žáků a učitelů. Z téměř 2,1 milionu svítidel ve školách a univerzitách v České republice bylo pouze 8 % upgradováno na LED technologii. Další změna by mohla přispět ke každoročnímu snížení spotřeby elektřiny o 322 GWh (snížení o 60 %) a ročnímu snížení nákladů na elektřinu o 658 milionů Kč (snížení o 60 %).

 

Společnost Signify věří, že „zelený“ přechod na LED osvětlení může mít významný pozitivní dopad na českou ekonomiku, životní prostředí a celou společnost. Samotná firma Signify je lídrem v oblasti udržitelnosti  – v roce 2020 dosáhla uhlíkové neutrality ve všech svých provozech po celém světě a využívala ze 100 % obnovitelnou elektřinu. 84 % výnosů firmy bylo generováno z energeticky efektivních produktů, systémů a služeb.

 

Více informací o dopadu osvětlení na snižování emisí CO2 a zvyšování energetické účinnosti naleznete zde.

 

Společnost Signify se ráda podělí o své zkušenosti a znalosti a poskytne vám informace či konzultaci, jak zahrnout výměnu osvětlení do Národního plánu obnovy nebo do čerpání prostředků z dalších fondů operačních programů a zlepšit tak kvalitu každodenního života občanů.

 

Kontaktujte, prosím:

Boris Zupančič, výkonný ředitel Signify Česká republika

boris.zupancic@signify.com

*

Komentáře ke článku 1

Komentáře nejsou povoleny.