V Krnově zkouší systém sdílených kol, pokud se osvědčí, kola zůstanou

Sdílení nejen aut, ale i jízdních kol, přestává být výsadou velkých měst. Zhruba 23tisícové město Krnov, ležící nedaleko hranic s Polskem, oficiálně spustilo ve spolupráci s bikesharingovou firmou Nextbike Czech Republic, s. r. o., systém sdílení jízdních kol. Díky podpoře města Krnova bude prvních 15 minut každé jízdy pro uživatele zdarma.

„Sdílení kol se v českých městech postupně stává standardem a brzy bude stejně běžné jako městská hromadná doprava. Mám velkou radost, že míří i do našeho města. Krnované jezdí na kole často a rádi. Věřím, že si novou službu oblíbí,“ uvádí starosta Krnova Tomáš Hradil.

Systém sdílených kol Nextbike čítá 60 jízdních kol s nízkým nástupem. Kola jsou vybavena třírychlostní přehazovačkou a hliníkovým rámem. Stojanů, kde budou moci občané kola vracet, bude pro začátek 20. Postupně se však tento počet může navýšit v závislosti na jejich využití a podle reakcí uživatelů. „Věříme, že naše služba přináší nejrychlejší, nejlevnější a ekologicky nejšetrnější možnost dopravy na vzdálenost tří kilometrů, která zároveň podporuje i zdravý životní styl,“ říká k zahájení projektu sdílených kol jednatel společnosti Nextbike Czech Republic Tomáš Karpov.

 Sdílená kola,  budou ve městě prozatím od května do listopadu. Pokud se osvědčí, mohou v ulicích města zůstat i v dalších letech. Město Krnov má na tuto službu v rozpočtu pro letošní rok vyčleněno 970 tisíc korun. Projekt podporuje i lokální zaměstnavatel a nápojový „love brand“ Kofola.

„Kolo si lze půjčit jednoduše přes naši mobilní aplikaci nebo zákaznickou linku. Celý proces trvá díky našemu elektronickému zámku pouze několik sekund. Prvních 15 minut jízdy je pro uživatele vždy zdarma, poté je každých 30 minut jízdy zpoplatněno 12 korunami,“ doplňuje Tomáš Karpov a závěrem ještě přidává informace o provozu v nynější pandemické situaci: „Ačkoli nejsou sdílená kola zakázaná, musíme přistoupit k přísnějším opatřením tak, aby i cesta na kolech byla co nejbezpečnější. Naši servisní technici systematicky dezinfikují kola ve všech městech, kde v současné době působíme. Přesto na uživatele apelujeme, aby si po každé jízdě pečlivě vydezinfikovali ruce a pokud možno při každé jízdě použili rukavice pro ještě větší bezpečnost.“*

/zr/

Napsat komentář