V Liberci mají nejpřívětivější radnici v Česku. Výsledky soutěže Přívětivý úřad 2018 obcí s rozšířenou působností vyhlášeny

Míru vstřícnosti vůči občanům, tedy to, které služby poskytují úřady obcí a měst svým klientům nad rámec běžného servisu či v nadstandardní kvalitě, hodnotí soutěž Přívětivý úřad, kterou letos už potřetí uspořádalo Ministerstvo vnitra ČR. Dobrovolně se jí zúčastnilo 151 úřadů měst, celkem tedy 66,5 % všech obcí s rozšířenou působností, a 22 městských částí české metropole s obdobnými kompetencemi.

Výsledky soutěže Přívětivý úřad 2018 byly včera odpoledne oznámeny v Praze. Hodnocení jednotlivých úřadů měst a městských částí se i tentokrát letos v březnu uskutečňovalo přes elektronický on-line formulář.

Dotazník se skládal z 52 otázek rozdělených do pěti kategorií: Dostupnost úřadu pro občany, Transparentnost úřadu, Komunikace úřadu, Participace úřadu a Další aktivity úřadu. Jak  uvedl náměstek ministra vnitra pro řízení sekce legislativy a státní správy pověřený řízením sekce veřejné správy Petr Mlsna, velký důraz se v soutěži klade na elektronizaci a modernizaci úřadů. Například na využívání webových stránek měst, na kterých by měly být vedle vlastní propagace zveřejňovány zásadní materiály měst (rozpočet, materiály ze zasedání zastuitelstva, strategické plány rozvoje, územní plány, smlouvy – s odkazem na registr smluv, veřejné zakázky, veškeré kontakty apod.

Při příležitosti vyhlášení výsledků soutěže byla pokřtěna i publikace  Přívětivý úřad 2018, která shrnuje  příklady dobré praxe úřadů obcí s rozšířenou půpsobností a je zdarma ke stažení na: Publikace příkladů dobré praxe – Přívětivý úřad obcí III. typu 2018.

Nejpřívětivějším úřadem České republiky se letos stal Magistrát města Liberce. Druhým Městský úřad Žďár nad Sázavou a třetím Magistrát města Prostějova. Skokanem roku je Městský úřad Jičín, který si v celkovém pořadí úřadů proti loňsku polepšil o šedesát příček.

Vítězi soutěže v jednotlivých krajích se staly úřady těchto měst (vždy pořadí tří nejlepších):

Hlavní město Praha: 1. MČ Praha 18, 2. MČ Praha 6, 3. MČ Praha 13

Jihočeský kraj: 1. Český Krumlov, 2. Tábor, 3. Dačice

Jihomoravský kraj: 1. Hodonín, 2. Kyjov, 3. Brno

Karlovarský kraj: 1. Cheb, 2. Ostrov, 3. Mariánské Lázně

Královéhradecký kraj: 1. Jičín, 2. Broumov, 3. Dvůr Králové nad Labem

Liberecký kraj: 1. Liberec, 2. Jablonec nad Nisou, 3. Nový Bor

Moravskoslezský kraj: 1. Ostrava, 2. Karviná, 3. Opava

Olomoucký kraj: 1. Prostějov, 2. Přerov, 3. Zábřeh

Pardubický kraj: 1. Pardubice, 2. Lanškroun, 3. Chrudim

Plzeňský kraj: 1. Plzeň, 2. Rokycany, 3. Stod

Středočeský kraj: 1. Černošice, 2. Kolín, 3. Kladno

Ústecký kraj: 1. Litoměřice, 2. Most, 3. Děčín

Kraj Vysočina: 1. Žďár nad Sázavou, 2. Třebíč, 3. Havlíčkův Brod

Zlínský kraj: 1. Valašské Klobouky, 2. Valašské Meziříčí, 3. Uherské Hradiště*

/rš/

K foto:

Zástupci tří nejpřívětivějších úřadů v Česku – Liberce, Žďáru nad Sázavou a Prostějova – s pořadateli soutěže po vyhlášení jejích výsledků včera v Praze

Foto: Ivan Ryšavý

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *