Večer evropského filmu: filmy lze zhlédnout v 33 kinech v ČR

Na různých místech v EU proběhne ve dnech 3.–7. prosince 2018 poprvé Večer evropského filmu, který podle očekávání přiláká víc než 7200 diváků.

Iniciativa „Večer evropského filmu“ byla zahájena jako součást dílčího programu MEDIA v rámci programu Kreativní Evropa, který audiovizuální odvětví podporuje už 27 let. Cílem této iniciativy je ukázat, jak EU nejenže přispívá k rozvoji tvůrčího a kulturního odvětví Evropy, ale má přínos také pro evropskou společnost jako celek. Tato iniciativa Evropské komise má podobu 50 bezplatných promítání naplánovaných ve dnech 3. až 7. prosince po celé EU; jejím cílem je přiblížit Evropu lidem a zároveň upozornit na bohatství evropských filmů.

Každé z 34 kin zapojených do uvedené iniciativy uspořádá zvláštní večerní promítání jednoho z 20 filmů podporovaných v rámci programu MEDIA. Seznam filmů zahrnuje tituly, jako je „Studená válka“, „Zabití posvátného jelena“, „Dívka“ a „Tina a Vore“. Filmy vybrala místní kina, která tak mohla program přizpůsobit zájmům a zvláštnostem jejich publika. Promítání vždy probíhá v místních uznávaných kinosálech, které náležejí k síti Europa Cinemas, koordinované dílčím programem MEDIA v rámci programu Kreativní Evropa a televizní stanicí ARTE.

Po promítání bude následovat krátká diskuse, při níž budou mít milovníci kinematografie možnost hovořit o filmech s jejich tvůrci a filmovými kritiky. Přítomni budou také zástupci Evropské komise, jejichž úkolem bude podrobněji objasnit program MEDIA a jeho význam pro utváření evropského audiovizuálního prostředí.

Filmy se budou promítat v řadě českých a moravských měst, mj. v Praze, Brně, Hradci Králové či Českých Budějovicích, ale i ve Vsetíně, Kopřivnici, Semilech či Turnově (kina a města najdete na odkaze https://www.europa-cinemas.org/en/cinemas/map?query=&country=CZ#map)*

 

/zr/

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *