VIII. Hry olympiády dětí a mládeže 2017 skončily. Nejúspěšnější tým byl z Jihomoravského kraje, stříbro patří Praze a bronz Středočechům

Už podruhé se v Brně ve dnech 24. až 28. června představily největší sportovní hvězdy naší republiky v kategoriích mladších a starších žáků. Hry olympiády dětí a mládeže 2017 se do jihomoravské metrpole vrátily po 12 letech. Letošních her se ve 22 sportovních odvětvích účastnilo více než 3600 mladých sportovců ve věku 12 až 16 let ze všech krajů České republiky.

Olympiáda dětí a mládeže České republiky (ODM)  je projektem Českého olympijského výboru, který si ke spolupráci vybírá jako pořadatele jednotlivé kraje. Olympiády se odehrávají v dvouletých cyklech a střídá se jejich letní a zimní podoba. První ročník (letní) olympiády proběhl v roce 2003. Hry ODM svým účastníkům navozují atmosféru opravdových olympijských her. Mladí sportovci tak nejsou ochuzeni ani o zapálení olympijského ohně, slavnostní ceremoniály, soužití v olympijské vesnici nebo o složení olympijské přísahy.

V rámci projektu si mezi sebou měří kraje své síly, pozice jednotlivých sportovců se přepočítávají na body (zlatý medailista jich bere dvacet, čtrnáctý umístěný dostane jeden) a vítězem se stává kraj s nejvyšším skórem.Celkově v této největší české multisportovní akci v závěru června v Brně triumfoval domácí Jihomoravský kraj, jehož mladí sportovci získali 40 zlatých, 34 stříbrných a 44 bronzových medailí.

Letošní hry se nesly v duchu horkého počasí, skvělých sportovních výsledků a zábavného doprovodného programu. Slavnostní ceremoniály a předávání medailí oživily koncerty Sebastiana, Lipa či kapely Slza, ve volných chvílích se účastníci mohli zúčastnit speciálních prohlídek brněnské hvězdárny, navštívit olympijskou vesnici anebo si vyzkoušet méně známé sporty jako streetball či slackline.

Během soutěžení ocenili jeho mladí účastnící kvalitní organizaci, přátelskou atmosféru i večerní doprovodný program. Vážili si toho, že mohli potkat třeba Martinu Sáblíkovou, Mirku Knapkovou nebo Martina Doktora. Naopak by rozšířili internetové připojení, aby nebylo dostupné jen na několika místech, a zkrátili fronty na snídani.

Závěrečné pořadí krajů:

Pozice*Kraj*Počet bodů*

Zdroj: www.omd.olympic.cz

Nadcházející zimní verzi Her ODM mezi 29. lednem a 2. únorem 2018 bude hostit Pardubický kraj.*

/red/

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *