VYKÁZÁNÍ NOVINÁŘE

Lze vykázat ze zasedání zastupitelstva novináře a jiné osoby, kteří nemají v obci trvalý pobyt (s odkazem na § 7 zákona o obcích)? ODPOVĚĎ: Paragraf 7 odst. 2 zákona o obcích uvádí, že občany obce jsou všechny osoby, které mají v obci trvalý pobyt nebo jim bylo uděleno čestné občanství obce, a...

Lze vykázat ze zasedání zastupitelstva novináře a jiné osoby, kteří nemají v obci trvalý pobyt (s odkazem na § 7 zákona o obcích)?

ODPOVĚĎ: Paragraf 7 odst. 2 zákona o obcích uvádí, že občany obce jsou všechny osoby, které mají v obci trvalý pobyt nebo jim bylo uděleno čestné občanství obce, a současně jsou zde zakotvena práva občanů obce. Kromě toho je v odst. 3 uvedeno, že každý má právo podávat petice orgánům obce.

Kdybychom posuzovali tento problém pouze podle tohoto ustanovení, museli bychom dojít k závěru, že na zasedání nemá co dělat ten, kdo nemá v obci trvalý pobyt. To navíc ještě umocňuje odst. 3, který těm druhým („každý“) dává právo podávat spolu s ostatními pouze petice.

Nesmíme však přehlédnout § 40, který ve své první větě výslovně říká, že zasedání OZ jsou veřejná. To znamená, že zákon se neváže pouze na občany obce, ale obecně na všechny občany. Navíc tato otázka úzce souvisí s povinností orgánů obce informovat o své činnosti a právy občanů na přístup k informacím. Nelze tedy vykázat kohokoliv včetně novináře z jednacího sálu, kde se koná zasedání OZ. V opačném případě by došlo k porušení zákona o obcích a patrně i Listiny základních práv a svobod.

Mgr. JANA HAMPLOVÁ,

stálá spolupracovnice redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *