01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zastupitelé řídí finance obcí: Jak na to?

Finance obcí a měst řídí zastupitelé, nikoliv ekonomové. Proto je třeba otevírat problematiku financí jako téma i tohoto nového volebního období. Nabízet přidanou hodnotu z toho, když zastupitelé řídí finance zodpovědně. Co to však znamená »řídit finance«? A jak lze řídit finance zodpovědně?

Nejprve je nutné poznat, jak finance v obci fungují. Zastupitelé by měli vědět, že finance obce se řídí povětšinou prostřednictvím výdajů.

Na straně příjmů zastupitelé mají velmi omezený prostor k tomu, aby sami aktivně vstupovali do řízení financí své obce.

Zastupitelé mohou:

změnit koeficient u daně z nemovitých věcí (100 % jejího výnosu náleží obci);


zlepšit vlastní činnost obce, zejména zabývat se hospodařením příspěvkových organizací a obchodních společností obce, výší pronájmů a výnosů (zisků) z ekonomické činnosti apod.;

usilovat o dotace z národních i evropských zdrojů;

rozhodnout o prodeji majetku obce.

Zbytek příjmů obce (v průměru z 80 až 90 %) je dán a samospráva jej neovlivní.

Na straně výdajů naopak zastupitelé zmůžou opravdu hodně. Právě v této oblasti se prakticky odehrává podstata řízení financí a rozhoduje se o budoucnosti financí obce. Zastupitelé mohou:

Řídit provoz - to je vůbec nejnáročnější. Zde je třeba si uvědomit, že většina peněz obce končí v budovách a lidech. Ekonomika a racionalita výdajů na budovy a lidské zdroje jsou naprosto zásadní. Čím více budov a lidí, tím více peněz bude třeba, a tím bude obec i finančně slabší.

- samospráva rozhoduje o rozsahu staveb obce (platí pravidlo »méně je více«);

- samospráva rozhoduje o stavu majetku a jeho opravách; většina obcí ani netuší, zda jejich majetek je vůbec finančně udržitelný;

- samospráva rozhoduje o smlouvách a nákupech a cenách - po volbách je dobré provést revizi smluv;

- samospráva zaměstnává lidi a rozhoduje o počtu úředníků a zaměstnanců v příspěvkových organizacích a obchodních společnostech;

- samospráva spravuje dluh obce a rozhoduje o něm.

Řídit investice - to má vůbec největší dopady na finance a budoucnost obce. Velmi nebezpečná je politika »sbírání dotací zadarmo«, kdy se v obcích budují nové majetky a provozy, aniž by si je objednal podnikatelský sektor. Přitom jde o majetky, které nepřinášejí přidanou hodnotu, stojí mnoho peněz a na jejich provoz je třeba vybírat daně. To je obecně ekonomická past, kterou klade Evropská unie.

Je to pouze a jen samospráva, která nese zodpovědnost za finance obce. Určitě to nejsou ekonomové - ti však mají být samosprávě dobrými rádci a oporou.

 

LUDĚK TESAŘ
www.cityfinance.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2021 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down