Zmodernizované letiště České Budějovice je už v provozu

Stříhání pásky proběhlo ve čtvrtek 27. června 2019 a ukončilo tak druhou etapu modernizace Letiště České Budějovice. Ta vyšla na 646 milionů korun.

Nový letištní terminál, přístupová komunikace, parkoviště, rekonstruovaná a rozšíření odbavovací plocha, budova letištního zabezpečení, nové světelné vybavení a technologie pro odbavení cestujících – to vše bylo předmětem a součástí modernizace českobudějovického letiště. V úterý 25. 6. proběhla na letišti kontrolní prohlídka, během níž Úřad pro civilní letectví Praha povolil uvedení části letiště do zkušebního provozu. Letiště tak v současné době umožňuje provoz menších letadel do rozpětí křídel 24 metrů. Převážně se nadále bude jednat o provoz letadel v kategorii všeobecného letectví (General Aviation), tzn. provoz malých letadel, ultralightů a vrtulníků. Již letos na podzim tohoto roku by pak mohlo být letiště spuštěno pro proudové lety a od roku 2021 budou moci přistávat obchodní letadla.

K tomuto datu se upínají všechny naše naděje. Netušila jsem, jak složitý je celý proces povolování jednotlivých etap, nutných pro udělení certifikací. To je ale pochopitelné, jde v první řadě o bezpečnost a v tom chtějí mít všichni stoprocentní jistotu,“ uvedla hejtmanka Ivana Stráská s tím, že letiště má na jihu Čech velký potenciál. „Když pominu skutečnost, že jsme druhou nejnavštěvovanější destinací České republiky, tak i firmy se nás často ptají, kdy bude letiště konečně fungovat. Stejný zájem o přistávání na našem letišti mají i rozličné letecké společnosti,“ dodala Stráská.

Stavba druhé etapy modernizace českobudějovického letiště byla rozdělena do dvou fází. První proběhla v letech 2015-2016, a během ní byly vybudovány nové inženýrské sítě (kanalizace, vodovod slaboproud, atd.), přístupové komunikace a vrátnice. Proběhla oprava ranvejí a připravily se stavební práce pro druhou fázi včetně trafostanic a navigačních systémů. Ta probíhala  od listopadu 2017. Během 20 měsíců firma vybudovala přípojky inženýrských sítí pro terminál, budovu terminálu a přístupovou komunikaci k objektu, parkoviště pro cestující a zaměstnance včetně osvětlení. Opravena a rozšířena byla odbavovací plocha, budova zabezpečení letového provozu, letištní radionavigační zařízení, světelné vybavení, technologie odbavení cestujících a zavazadel či meteorologické vybavení. První fáze druhé etapy modernizace letiště stála 121 milionů a druhá 525 milionů korun.*

/zr/

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *