01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Znak kraje

V srpnu minulého roku převzal hejtman Pardubického kraje Roman Línek dekret o udělení znaku a praporu Pardubickému kraji z rukou předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Václava Klause. Pro region historická událost proběhla v budově Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Znak Pardubického kraje se...

V srpnu minulého roku převzal hejtman Pardubického kraje Roman Línek dekret o udělení znaku a praporu Pardubickému kraji z rukou předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Václava Klause. Pro region historická událost proběhla v budově Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Znak Pardubického kraje se skládá z červeno-modrého čtvrceného štítu. V prvním poli je český lev, ve druhém poli moravská orlice, ve třetím poli stříbrná kvádrovaná hradební zeď, v prolomené bráně s černou lyrou v tzv. klenáku je zlatý glóbus.

Ve čtvrtém poli pak polovina stříbrného koně ve skoku se zlatou zbrojí a uzděním. Stříbrná hradební zeď symbolizuje historické kořeny kraje a otevřená brána se zlatým glóbem vstřícnost vůči vnějšímu světu.

Nedílnou součástí znaku je i malá lyra, která je symbolem hudby a slavných hudebních skladatelů z kraje pocházejících. Modrý podklad pak značí množství řek, rybníků a přehrad, které jsou v Pardubickém kraji. Čtvrté pole tvoří znak města Pardubice.

- za -

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2021 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down