Soutěž Společně otevíráme data dospěla do finále, nyní bude hlasovat veřejnost

Soutěž Společně otevíráme data, kterou pořádá Nadace OSF, je jedinou soutěží pro aplikace postavené na otevřených datech v Česku. Jejím smyslem je podpořit vznik nových služeb pro veřejnost a zviditelnit společenský a ekonomický potenciál otevřených dat a open source technologií. Letos však bylo možné do soutěže přihlásit i aplikace, které nutně nestojí na otevřených datech, ale reflektují významnou roli technologií pro každodenní život a vytvářejí tzv. civic tech - technologie ve prospěch společnosti.

Online akce Civic Tech Open proběhla ve středu 18. listopadu a představila hlavní osobnosti zabývající se využíváním digitálních technologií pro neziskové účely. Hlavním řečníkem odpoledne byl Jan Böhm, digitální stratég Lékařů bez hranic, který se zúčastnil i následné panelové debaty na téma „Jak být aktivním občanem v digitálním světě“ společně s Radkou Bystřickou z TechSoup, Evou Pavlíkovou z Česko.Digital a Josefem Šmídou z Nadace OSF.

Druhá část odpoledne byla věnována vítězům soutěže Společně otevíráme data. Do té se přihlásilo celkem 24 soutěžících. Vítězných aplikací je celkem 5.

Účast v jakékoliv soutěži nám přináší možnost porovnat naše schopnosti a dovednosti s ostatními soutěžními týmy. Žáci si reálně vyzkouší i komunikační dovednosti při obhajobách projektů. Soutěže jsou důležité, protože někdy pohled zvenčí ukáže jiné možnosti řešení daného problému, ukáže jiné vztahy a vazby v datech. Naše soutěžní vizualizace ‚ICT ve školách‘ se zaměřila na využití otevřených dat z MŠMT a dat poskytnutých krajským úřadem Plzeňského kraje do Hackathonu otevřených dat. Výstupem je přehledné zobrazení všech středních škol v Plzeňském kraji, kde jsou detailně vyčísleny požadované informace o ICT vybavení. Tato vizualizace byla reálně využita pro přípravu projektových záměrů v rámci výzvy IKAP II. – OPVVV MŠMT a dále např. při rozhodování o poskytnutí finančních příspěvků pro koupi ICT vybavení do krajských příspěvkových organizací,” říká účastník soutěže Karel Rejthar přihlášený do kategorie Vzdělávání. Výherci získávají od Nadace OSF 30 000 Kč na další další rozvoj.

VÝSLEDKY HODNOCENÍ SOUTĚŽE SPOLEČNĚ OTEVÍRÁME DATA 2020:

 1. Životní prostředí a klimatická krize 

            vítěz: Kam s ním?
            tvůrce: Ukliďme Česko, z. s.
odkaz:
https://www.kamsnim.cz/

popis aplikace: Aplikace komukoliv poradí, kde můžete legálně a v drtivé většině i bezplatně odevzdat jakoukoliv věc, které se chce zbavit. Cílem je, aby maximum „odpadů“ končilo tam, kde je ještě někdo využije, resp. v cirkulárním systému (upcyklace, reuse, recyklace…) a ne v přírodě, či ve směsném odpadu (a tím pádem na skládkách, případně ve spalovnách).

 1. Vzdělávání  

vítěz: ICT vybavení škol zřizovaných Plzeňským krajem
tvůrce: Karel Rejthar a Pavel Valenta
odkaz:
https://app.powerbi.com/view?r=eyJrIjoiYWQ0Y2I3NGEtNjkzZi00Y2UzLWFlYmEtNTdhMTQ0Y2YyZDJmIiwidCI6IjMwZmQ2ZDAxLTk1NjYtNDMxMC1iMjI1LTE3ODRiZjExNjc1YyIsImMiOjh9
popis aplikace: Dopad aplikace je takový, že na jejím základě se vyhodnocují školy, kolik prostředků půjde do ICT v dané škole. Jsou školy, kde převážná část techniky je starší 10 let, tak tam je třeba alokovat vyšší částky. Z ohledem na COVID a distanční výuku, se jeví jako nezbytné mít podobné aplikace k dispozici.
partner kategorie: CZ.NIC

 

 1. Zdraví

vítěz: Mapa autismu
tvůrce: Naděje pro děti úplňku, z. s.
Odkaz:  https://mapaautismu.cz/  
popis aplikace: Mapa autismu slouží jako inspirace k získání celkového přehledu o počtech lidí s nejrůznějšími typy zdravotního postižení nebo znevýhodnění. Bez těchto dat není možné dobře plánovat sociální a zdravotní služby. Díky Mapě autismu jsou dnes k dispozici nejen veřejnosti, ale i institucím státní správy, které jsou odpovědné za plánování a poskytování těchto služeb. Daty mimochodem disponuje ÚZIS, LPS ČSSZ a ÚP ČR, donedávna nebylo možné je získat ani prostřednictvím zákona o svobodném přístupu k informacím, ani na základě nadrezortního rozhodnutí vládní pracovní skupiny.
partner kategorie: Insane Business Ideas

 

 1. Městská data 

vítěz: Hlasování města Děčín
tvůrce: Statutární město Děčín
odkaz: https://hlasovani.mmdecin.cz
popis aplikace: Základ aplikace vznikl na objednávku města Děčín jako výstup hackathonu studentů Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Podmínkou města bylo, že aplikace bude vyvinuta jako open source. Město aplikaci aktuálně provozuje na vlastní technické infrastruktuře, nicméně je naplánováno ji přesunout do krajské datové platformy Portabo. Aplikaci mohou velmi snadno využít další města, zejména pokud používají stejný hlasovací systém (Ministr) pro jednání zastupitelstva. V plánu je i další rozvoj aplikace; především vylepšení uživatelského prostředí nebo propojení jednotlivých bodů hlasování na jejich konkrétní usnesení.
partner kategorie: Turris

 

 1. Speciální kategorie covid-19

vítěz: Přehled odběrových míst na covid-19 v Praze a Středočeském kraji
tvůrce: Operátor ICT
odkaz: https://covid.praha.eu/
popis aplikace: Klíčovým dopadem je zvýšení informovanosti veřejnosti v krizové situaci prudkého nástupu druhé vlny onemocnění covid-19, kdy státní struktury nenabídly jednoduše použitelný způsob orientace v odběrných místech. Proto hlavní město Praha reagovalo vytvořením systému, který v sobě sceluje nabídku odběrných míst za Prahu a Středočeský kraj (tyto dva územněsprávní celky fungují v řadě ohledů propojeně), a umožňuje veřejnosti rychlou orientaci a výběr v okamžiku, kdy se často prudce zhoršuje zdravotní stav nakažených. Proto, pokud to nezajistí veřejná správa, je klíčové jim v této situaci nabídnout co nejpřímočařejší přístup k nezbytným informacím alespoň ze strany samosprávy.
partner kategorie: Y Soft

Kategorie covid-19 letos byla speciální kategorií. Co je cílem vítězné aplikace a jak bude Magistrát hlavního města Prahy dále pracovat s daty, popsal primátor hl. města Prahy Zdeněk Hřib: „Web covid.praha.eu vznikl proto, aby lidem v Praze i ve středních Čechách ulehčil situaci, ve které se mnozí v době pandemie covid-19 nacházejí. Cílem bylo mj. zamezit tomu, aby se u testování tvořily dlouhé fronty, což se podařilo. Od října, kdy byla služba spuštěna, zaznamenala téměř 200 tisíc zobrazení.  Další projekt, který budeme výrazně rozvíjet, je i Portál Pražana jako nástroj pro digitální komunikaci s magistrátem. Plánujeme i postupné rozšiřování portálu otevřených dat opendata.praha.eu o další datové sady a do otvírání dat chceme zapojit co nejvíce městských společností.”

Veřejnost dále může do 2. prosince 2020 hlasovat o nejlepší neziskový nápad. Civic Tech Open představilo v soutěži Na stojáka: Neziskovky v digi světě 5 nejlepších neziskových nápadů z celkem 9 přihlášených, které se nyní utkají o první 3 příčky ve veřejném hlasování. Hlavní cenou je 60 000 Kč a zařazení do inkubačního procesu Česko.Digital. Hlasovat můžete na stránce https://osf.cz/hlasujte-pro-viteze-souteze-na-stojaka/ pro těchto 5 projektů:

 1. Hotová jídla pomáhají – link

Myšlenkou je vytvořit webovou aplikaci, prostřednictvím níž by mohli provozovatelé gastro provozů (jídelen a cateringů) dát snadno vědět, že mají k dispozici porce hotových nevydaných jídel, které je možné si vyzvednout pro dobročinné účely.
Organizace: Zachraň jídlo

 1. ZačniUČIT.cz – link

ZačniUČIT.cz je webová platforma pro zájemce o učitelství, která pomáhá s výběrem učitelské kvalifikace, s nástupem do školství a se začátky v roli učitele.
Organizace: Výluka, z.s.,

 1. Burza neziskovek – link

Hlavním cílem plánovaného projektu je vytvoření webové aplikace „Nefinanční tržiště neziskového sektoru“, která umožní lépe komunikovat potřeby nestátních NNO a pomůže zprostředkovat výměnu či darování hmotných i nehmotných statků mezi NNO navzájem a NNO a veřejností.
Organizace: Centrum pro výzkum neziskového sektoru, Masarykova Univerzita v Brně

 1. Rozšíření online LGBT poradny Sbarvouven.cz pro nevidomé – link

Poradna Sbarvouven.cz funguje již šestým rokem na bázi peer to peer mentoringu přes webové rozhraní, kam nám mohou psát klienti, kteří řeší svoji sexuální orientaci či sebepřijetí. Nyní chce zajistit dostupnost služby i pro nevidomé klienty, kteří si to také zaslouží a potřebuji podporu v této složité situaci stejně jako ostatní.
Organizace: Prague Pride

 1. Ověření bezpečnosti zařízení – link

S využitím nejmodernějších technologií chceme u našich posluchačů (preventivní programy pro žáky, rodiče, sociální pracovníky a obecně pro veřejnost) v reálném čase ověřit bezpečnost zařízení, které mají u sebe (smartphony, počítače, tablety).
Organizace: Portus Prachatice

Partnery akce Civic Tech Open jsou Y Soft a CZ.NIC.

*

 

/zr/

 

 

 

Komentáře ke článku 77

 • Digital_Zone

  I can see that you are an expert at your field! I am launching a website soon, and your information will be very useful for me.. Thanks for all your help and wishing you all the success in your business. hasta yatağı kiralama

 • Digital_Zone

  I visit your blog regularly and recommend it to all of those who wanted to enhance their knowledge with ease. The style of writing is excellent and also the content is top-notch. Thanks for that shrewdness you provide the readers! islami tatil

 • Digital_Zone

  Wow! This could be one of the most useful blogs we have ever come across on thesubject. Actually excellent info! I’m also an expert in this topic so I can understand your effort. sustainable fashion

 • Digital_Zone

  Very efficiently written information. It will be beneficial to anybody who utilizes it, including me. Keep up the good work. For sure i will check out more posts. This site seems to get a good amount of visitors. 토토사이트

 • Digital_Zone

  Hello I am so delighted I located your blog, I really located you by mistake, while I was watching on google for something else, Anyways I am here now and could just like to say thank for a tremendous post and a all round entertaining website. Please do keep up the great work. seo agentur

 • Digital_Zone

  Someone Sometimes with visits your blog regularly and recommended it in my experience to read as well. The way of writing is excellent and also the content is top-notch. Thanks for that insight you provide the readers! self driving autonomous cars vehicles

 • Digital_Zone

  Succeed! It could be one of the most useful blogs we have ever come across on the subject. Excellent info! I’m also an expert in this topic so I can understand your effort very well. Thanks for the huge help. make money from home

 • Digital_Zone

  Well-Written article. It will be supportive to anyone who utilizes it, including me. Keep doing what you are doing – can’t pause to read more posts. Thanks for the precious help. agen asuransi allianz

 • Digital_Zone

  I think this is an informative post and it is very beneficial and knowledgeable. Therefore, I would like to thank you for the endeavors that you have made in writing this article. All the content is absolutely well-researched. Thanks… konsumen review

 • Digital_Zone

  I was surfing net and fortunately came across this site and found very interesting stuff here. Its really fun to read. I enjoyed a lot. Thanks for sharing this wonderful information. Call Girls in Pakistan

 • Digital_Zone

  Thanks for taking the time to discuss this, I feel strongly about it and love learning more on this topic. If possible, as you gain expertise, would you mind updating your blog with more information? It is extremely helpful for me. Lahore Escorts Service

 • Digital_Zone

  Recently, I have commenced a blog the info you give on this site has encouraged and benefited me hugely. Thanks for all of your time & work. Escorts in Karachi

 • Digital_Zone

  I’ve been surfing online more than 5 hours today, yet I never found any interesting article like yours without a doubt. It’s pretty worth enough for me. Thanks… Escorts in Islamabad

 • Digital_Zone

  Succeed! It could be one of the most useful blogs we have ever come across on the subject. Excellent info! I’m also an expert in this topic so I can understand your effort very well. Thanks for the huge help. Call girls in Karachi

 • Digital_Zone

  Great job here on _______ I read a lot of blog posts, but I never heard a topic like this. I Love this topic you made about the blogger’s bucket list. Very resourceful. Pakistani Escorts

 • Digital_Zone

  Nice post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Extremely useful info specially the last part I care for such information a lot. I was seeking this certain info for a long time. Thank you and good luck. Escorts in Lahore

 • Digital_Zone

  It’s appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article. I desire to read even more things about it! Pakistani Call Girls

 • Digital_Zone

  There is so much in this article that I would never have thought of on my own. Your content gives readers things to think about in an interesting way. Thank you for your clear information. Sex in Islamabad

 • Digital_Zone

  Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I’ll be sure to bookmark it and come back to read more of your useful info. Thanks for the post. I’ll definitely return. soma 500 mg in uk

 • Digital_Zone

  Your content is nothing short of brilliant in many ways. I think this is engaging and eye-opening material. Thank you so much for caring about your content and your readers. thy uçak bileti

 • Digital_Zone

  Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. After all I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon! hasta yatağı kiralama

 • Digital_Zone

  I am happy to find your distinguished way of writing the post. Now you make it easy for me to understand and implement the concept. Thank you for the post. kalorifer kazanı

 • Digital_Zone

  I’ve been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the web will be a lot more useful than ever before. seo specialist

 • Digital_Zone

  Your content is nothing short of bright in many forms. I think this is friendly and eye-opening material. I have gotten so many ideas from your blog. Thank you so much. meme estetiği

 • Digital_Zone

  It is truly a well-researched content and excellent wording. I got so engaged in this material that I couldn’t wait reading. I am impressed with your work and skill. Thanks. akıllı sehpa modelleri

 • Digital_Zone

  I am incapable of reading articles online very often, but I’m happy I did today. It is very well written, and your points are well-expressed. I request you warmly, please, don’t ever stop writing. dominoqq

 • Digital_Zone

  I think this is an informative post and it is very beneficial and knowledgeable. Therefore, I would like to thank you for the endeavors that you have made in writing this article. All the content is absolutely well-researched. Thanks… East Grinstead Accountants

 • Digital_Zone

  It is a good site post without fail. Not too many people would actually, the way you just did. I am impressed that there is so much information about this subject that has been uncovered and you’ve defeated yourself this time, with so much quality. Good Works! Crawley Accountants

 • Digital_Zone

  That is the excellent mindset, nonetheless is just not help to make every sence whatsoever preaching about that mather. Virtually any method many thanks in addition to i had endeavor to promote your own article in to delicius nevertheless it is apparently a dilemma using your information sites can you please recheck the idea. thanks once more. Antalya psikolog

 • Digital_Zone

  You have a real talent for writing unique content. I like how you think and the way you express your views in this article. I am impressed by your writing style a lot. Thanks for making my experience more beautiful. kiralık sepetli vinç

 • Digital_Zone

  Thank you so much for such a well-written article. It’s full of insightful information. Your point of view is the best among many without fail.For certain, It is one of the best blogs in my opinion. telegram grupları

 • Digital_Zone

  You delivered such an impressive piece to read, giving every subject enlightenment for us to gain information. Thanks for sharing such information with us due to which my several concepts have been cleared. araç kiralama

 • Digital_Zone

  Superior post, keep up with this exceptional work. It’s nice to know that this topic is being also covered on this web site so cheers for taking the time to discuss this! Thanks again and again! ooglidcorrectie

 • Digital_Zone

  Attractive, post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I have liked browsing your blog posts. After all, I will surely subscribe to your feed, and I hope you will write again soon! 123 movies

 • Digital_Zone

  nice post, keep up with this interesting work. It really is good to know that this topic is being covered also on this web site so cheers for taking time to discuss this! fiber optik sonlandırma

 • Digital_Zone

  Pretty good post. I have just stumbled upon your blog and enjoyed reading your blog posts very much. I am looking for new posts to get more precious info. Big thanks for the useful info. istanbul evden eve nakliyat

 • Digital_Zone

  Thanks a lot for sharing this excellent info! I am looking forward to seeing more posts by you as soon as possible! I have judged that you do not compromise on quality. 123movies sites

 • Digital_Zone

  Thanks a lot for sharing this excellent info! I am looking forward to seeing more posts by you as soon as possible! I have judged that you do not compromise on quality. local citation building

 • Digital_Zone

  Your content is nothing short of brilliant in many ways. I think this is engaging and eye-opening material. Thank you so much for caring about your content and your readers. We Buy Houses Baltimore

 • Digital_Zone

  Today, I was just browsing along and came upon your blog. Just wanted to say good blog and this article helped me a lot, due to which I have found exactly I was looking. we buy houses Phoenix

 • Digital_Zone

  Thanks a lot for sharing this excellent info! I am looking forward to seeing more posts by you as soon as possible! I have judged that you do not compromise on quality. su arıtma cihazı

 • Digital_Zone

  Thank you for another great article. Where else could anyone get that kind of information in such a perfect way of writing? I have a presentation next week, and I am on the look for such information. Telegram grupları

 • Digital_Zone

  I think this is an informative post and it is very beneficial and knowledgeable. Therefore, I would like to thank you for the endeavors that you have made in writing this article. All the content is absolutely well-researched. Thanks… su arıtma cihazı

 • Digital_Zone

  Excellent blog! I found it while surfing around on Google. Content of this page is unique as well as well researched. Appreciate it. poker online

 • Digital_Zone

  Thank you again for all the knowledge you distribute,Good post. I was very interested in the article, it’s quite inspiring I should admit. I like visiting you site since I always come across interesting articles like this one.Great Job, I greatly appreciate that.Do Keep sharing! Regards, Prijs webdesign Hasselt

 • Digital_Zone

  I think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable. therefore, I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article. Warmtepomp

 • Digital_Zone

  I’ve read some good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I surprise how much effort you put to create such a great informative website. Zonnepanelen prijs

 • Digital_Zone

  This article was written by a real thinking writer without a doubt. I agree many of the with the solid points made by the writer. I’ll be back day in and day for further new updates. Zonnepanelen Aalst

 • Digital_Zone

  An interesting dialogue is price comment. I feel that it is best to write more on this matter, it may not be a taboo topic however usually individuals are not enough to talk on such topics. To the next. Cheers. Prijs webdesign Limburg

 • Digital_Zone

  I know this is one of the most meaningful information for me. And I’m animated reading your article. But should remark on some general things, the website style is perfect; the articles are great. Thanks for the ton of tangible and attainable help. Koelsystemen

 • Digital_Zone

  I think this is one of the most significant information for me. And i’m glad reading your article. But should remark on some general things, The web site style is perfect, the articles is really great : D. Good job, cheers Zonnepanelen

 • Digital_Zone

  Today, I was just browsing along and came upon your blog. Just wanted to say good blog and this article helped me a lot, due to which I have found exactly I was looking. Webdesign Kortessem

 • Digital_Zone

  Wow, excellent post. I’d like to draft like this too – taking time and real hard work to make a great article. This post has encouraged me to write some posts that I am going to write soon. Vriescellen

 • Digital_Zone

  Thank you a bunch for sharing this with all of us you actually realize what you are talking about! Bookmarked. Please also seek advice from my site =). We could have a hyperlink change contract between us! Zonnepanelen Erpe-Mere

 • Digital_Zone

  I can’t imagine focusing long enough to research; much less write this kind of article. You’ve outdone yourself with this material. This is great content. Webdesign Alken

 • Digital_Zone

  It is my first visit to your blog, and I am very impressed with the articles that you serve. Give adequate knowledge for me. Thank you for sharing useful material. I will be back for the more great post. Zonnepanelen installateur

 • Digital_Zone

  You understand your projects stand out of the crowd. There is something unique about them. It seems to me all of them are brilliant. Koeltechniek

 • Digital_Zone

  I’m going to read this. I’ll be sure to come back. thanks for sharing. and also This article gives the light in which we can observe the reality. this is very nice one and gives indepth information. thanks for this nice article… Zonnepanelen Herzele

 • Digital_Zone

  Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I’ll be sure to bookmark it and come back to read more of your useful info. Thanks for the post. I’ll definitely return. Website laten maken prijs

 • Digital_Zone

  Nice to be visiting your blog again, it has been months for me. Well this article that i’ve been waited for so long. I need this article to complete my assignment in the college, and it has same topic with your article. Thanks, great share. Koelinstallaties

 • Digital_Zone

  Took me time to read all the comments, but I really enjoyed the article. It proved to be Very helpful to me and I am sure to all the commenters here! It’s always nice when you can not only be informed, but also entertained! Zonnepanelen Aalst

 • Digital_Zone

  Interesting topic for a blog. I have been searching the Internet for fun and came upon your website. Fabulous post. Thanks a ton for sharing your knowledge! It is great to see that some people still put in an effort into managing their websites. I’ll be sure to check back again real soon. SEO webdesigner

 • Digital_Zone

  It is truly a well-researched content and excellent wording. I got so engaged in this material that I couldn’t wait reading. I am impressed with your work and skill. Thanks. Installateur zonnepanelen

 • Digital_Zone

  This is such a great resource that you are providing and you give it away for free. I love seeing blog that understand the value of providing a quality resource for free. Webdesign Hasselt

 • Digital_Zone

  I visit your blog regularly and recommend it to all of those who wanted to enhance their knowledge with ease. The style of writing is excellent and also the content is top-notch. Thanks for that shrewdness you provide the readers! Airco Aalst

 • Digital_Zone

  Hello I am so delighted I located your blog, I really located you by mistake, while I was watching on google for something else, Anyways I am here now and could just like to say thank for a tremendous post and a all round entertaining website. Please do keep up the great work. Warmtepompen

 • Digital_Zone

  It is a good site post without fail. Not too many people would actually, the way you just did. I am impressed that there is so much information about this subject that has been uncovered and you’ve defeated yourself this time, with so much quality. Good Works! SEO webdesign

 • Digital_Zone

  Good website! I truly love how it is easy on my eyes it is. I am wondering how I might be notified whenever a new post has been made. I have subscribed to your RSS which may do the trick? Have a great day! Airco Oost-Vlaanderen

 • Digital_Zone

  You made such an interesting piece to read, giving every subject enlightenment for us to gain knowledge. Thanks for sharing the such information with us to read this… Webdesigner Limburg

Komentáře nejsou povoleny.