01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veřejný prostor budí velký zájem občanů

Výsledky soutěže o Cenu Petra Parléře 2011 jsme krátce zmínili v říjnovém vydání Moderní obce. Čím oceněné studie zaujaly odbornou porotu a jaký bude jejich další osud?

Při vyhlášení výsledků soutěže o Cenu Petra Parléře 2011 v září v Praze vzdal místopředseda správní rady Společnosti Petra Parléře PhDr. Allan Gintel hold všem architektům, kteří »riskovali a vložili do soutěže své představy v dobré víře, že jednou někomu někde poslouží«. Porota letos v čele s Ing. arch. Osamu Okamurou hodnotila celkem 23 architektonických návrhů v kategorii A veřejná prostranství, B parky a koupaliště a C historické budovy.


NÁMĚSTÍ, KTERÉ GRADUJE

Cenu Petra Parléře a vítězství v kategorii A si jednomyslně vysloužil návrh řešení parteru náměstí Míru v Klatovech od ateliéru Chmelík & partneři, s. r. o. Návrh definuje prostor náměstí v návaznosti na původní historický půdorys, symetricky rozděluje plochu na čtvrtiny, které postupně gradují k nejvýznamnějším památkám. Podporuje jednotnost prostoru náměstí oproti současnému stavu, kdy ji rozbíjí množství nesourodých prvků.

»O podobě náměstí se v Klatovech vede debata asi od roku 1955,« říká starosta Mgr. Rudolf Salvetr. »Letos jsme se rozhodli mj. z popudu architektky Evy Brandové, která se snaží velmi intenzivně zasáhnout do chodu města, přihlásit se do soutěže.« V průběhu října proběhla ve městě veřejná výstava všech soutěžních návrhů. »Realizovat některý z návrhů však budeme moci podle stavu financí,« upřesnil Mgr. Salvetr.

VODŇANSKÉ MAGICKÉ OKO

Vodňanské magické oko, tak pojmenovala porota oceněnou studii v kategorii B, která řeší obnovu území kolem rybníka Škorna ve Vodňanech. Jejím jádrem je nepravidelný ovál. Návrh ateliéru BRAK architects citlivě pracuje s prostředím - povrchem, strukturou, zelení. »Území bývalého rybníka jsme zvolili mj. proto, že jej vloni v rámci tzv. pocitových map pětina občanů Vodňan označila jako nejošklivější,« vysvětluje místostarosta Mgr. Pavel Janšta. V září proběhla v místě veřejná prezentace všech (sedmi) soutěžních návrhů a v říjnu byly vystaveny v městské galerii, kde se k nim všichni mohli vyjádřit. »Podněty zapracujeme, autorům vítězné či zvolené studie zadáme přípravu projektu a po jeho dokončení se pokusíme (po etapách) získat dostatečné prostředky z dotací či doufejme ze zvýšeného rozpočtového určení daní,« shrnuje Mgr. Janšta.

EDITUJEME STÁVAJÍCÍ STAVBY

V kategorii C získal cenu ateliér edit! za své pojetí přestavby historické budovy v Jirsíkově ulici v Českých Budějovicích. Podle náměstkyně primátora Ivany Popelové je v současnosti chátrající »DK Slavia problémem, s nímž si nevíme rady, proto jsme se rozhodli prověřit prostor ideovou soutěží«.

Ing. arch. Juraj Calaj z ateliéru edit! říká: »Editujeme prostředí a líbilo se nám upravit něco existujícího. Objekt je úžasný a bavil nás moment, kdy jsme našli koncept a vyřešili ho, aby zůstal stát a fungoval nově.«

I v Českých Budějovicích proběhla veřejná prezentace dvou soutěžních návrhů a veřejná diskuse. »Realizaci podle získaných ideových studií zatím neplánujeme. Obě nás nutí hlouběji se zabývat specifikací zadání,« uzavírá Ivana Popelová.

CO BUDE DÁL?

Osud vítězných studií je tedy otevřený. Ale i v případě, že nebude ani jedna z nich uskutečněna, všechny už nyní podpořily zájem místních obyvatel o vzhled svých obcí. Slovy Ing. arch. Osamu Okamury: »Veřejný prostor je jedním z mála témat s potenciálem zapojit obyvatele obcí a měst do nové společné a živé diskuse, která se může stát katalyzátorem, prostředkem a cílem obnovy či posílení sebevědomí obce.«

 

O soutěži Cena Petra Parléře

Veřejná ideová urbanisticko-architektonická soutěž oceňuje studie řešení veřejných prostranství z dílny autorizovaných architektů. Studie vznikají na náměty, které do soutěže zasílají obce a města a schválí je odborná porota. Zapojené municipality nakonec získají nejen vítězné studie, ale všechny, které ze soutěže k jejich námětu vzejdou.

Během listopadu mohou obce a města zasílat náměty na řešení veřejných ploch i budov ve veřejné správě s akcentem na kulturní domy v rámci již 10. ročníku soutěže. Tu pořádá Společnost Petra Parléře, o. p .s. Více k pravidlům na www.cenapp.cz.

Návrh ateliéru edit! na přestavbu DK Slavia v Českých Budějovicích mj. očistil původní konstrukci od novodobých úprav, vytvořil vertikální vstupní dvoranu a zatraktivnil okolí.

Studie regenerace parteru náměstí Míru v Klatovech z ateliéru architekti Chmelík & partneři, s. r. o. zaujala porotu podporou přirozené gradace a jednotnosti prostoru náměstí. Porotě se mj. líbil i nápad umístit do Divadelní uličky letní divadelní scénu (obr. vpravo).

Oceněné řešení území kolem vodňanského rybníku Škorna od BRAK architects - pohled na louku, jezero a alej od západu.

FOTO: WWW.CENAPP.CZ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down